Trajni lak za nokte u posljednjih je nekoliko godina doživio nevjerojatan porast popularnosti. U najvećoj mjeri je to zahvaljujući njegovoj dugotrajnosti i besprijekornom sjaju koji ostaje postojan tjednima nakon nanošenja. Međutim, usprkos svim prednostima, trajni lak donosi i određene izazove, posebice kada dođe vrijeme da ga skineš.
Tradicionalne metode koje uključuju upotrebu acetona pokazale su se problematičnima jer ovo agresivno otapalo može značajno isušiti nokte i okolno tkivo, čineći ih lomljivima i podložnima oštećenjima. Srećom, postoje i alternativne metode za skidanje trajnog laka koje ne zahtijevaju korištenje acetona. One nude nježniji pristup tvojim noktima i to sve iz udobnosti tvog doma.
Zašto treba izbjegavati aceton?
Iako je skidanje gotovo svakog laka za nokte brzo i bezbolno s acetonom, to dugoročno nije najbolje rješenje. Aceton nagriza površinski sloj nokta i time ga stanjuje. Tanki nokti su podložniji pucanju i oštećenju, tako da ako ćeš koristiti aceton, pozdravi se s dugim noktima. Također, aceton nadražuje osjetljive ili od prije oštećene zanoktice i uzrokuje pečenje, perutanje i crvenilo.
Metode za skidanje trajnog laka bez acetona
Kod svakog skidanje trajnog laka bez acetona bitno je pripremiti nokat. Lagano izbrusiš gornji sloj laka turpijom. Ovo će pomoći u razbijanju površinskog sloja i olakšati prodiranje odstranjivača, za koji god se odlučila.
Topla voda i sapun
Zvuči prejednostavno, ali zaista djeluje.
- Napuni umivaonik ili veliku posudu toplom (ne vrućom!) vodom i sapunicom i uroni nokte u sapunicu na 15-20 minuta. Ovo ne samo da će omekšati lak i njegovo uklanjanje, nego odmah i pomaže s čišćenjem nokta.
- Nakon što prođe 15-20 minuta, nježno trljaj nokte mekom četkicom ili ručnikom kako bi se omekšali lak maknuo.
Maslinovo ulje
Namirnica koju svako kućanstvo ima nije korisna samo za kuhanje.
- Nanesi toplo maslinovo ulje na nokte i ostavi da djeluje 10-15 minuta.
- Zatim nježno trljaj nokte pamučnom vatom ili mekom krpicom, a kad ukloniš sav lak operi ruke.
Baš poput vode i sapuna, maslinovo ulje će pomoći u omekšavanju laka, olakšavajući njegovo uklanjanje.
Limun
Osim što je prirodno sredstvo za izbjeljivanje, limun također može pomoći u uklanjanju trajnog laka. Limunska kiselina jedna je on najjačih prirodnih kiselina.
- Iscijedi sok od limuna u malu posudu i namoči nokte 10-15 minuta.
- Nakon namakanja, nježno trljaj nokte blazinicom ili vatom da skineš lak, a nakon toga operi ruke.
Ako ćeš htjeti koristiti limun, samo pripazi da nemaš ranice na prstima oko noktiju, jer će proces biti nepotrebno neugodan.
Soda bikarbona i ocat
Dobro za čišćenje, dobro za skidanje trajnog laka.
- Napravi pastu od sode bikarbone i octa, nanesi ju na nokte i ostavi da djeluje 5-10 minuta.
- Zatim nježno trljaj nokte mekanom krpicom ili vatom, a zatim operi ruke.
Ova metoda može biti posebno učinkovita za tvrdokorne ostatke laka, no ponovno pripazi. Isto kao i kod limuna, ovo može dodatno oštetiti zanoktice.
Alkohol
Medicinski alkohol može biti gotovo jednako učinkovita alternativa acetonu.
- Namoči vatu ili blazinicu u alkohol i drži je na noktu nekoliko minuta.
- Zatim nježno trljaj kao da koristiš aceton.
Nažalost, baš poput acetona, medicinski alkohol može isušiti nokte i stanjiti ih, pa je bitno nakon korištenja medicinskog alkohola temeljito oprati ruke i obilno nanijeti hidratantnu kremu za ruke.
Briga za nokte nakon skidanja trajnog laka
Nakon što uspješno skineš trajni lak bez acetona, moraš na par stvari pripaziti. Često maži ruke hidratantnom kremom, posebno zimi. Pazi i na unutarnju hidratizaciju - pij puno vode i izbjegavaj alkohol koji dehidrira organizam. Nakon odstranjivanja trajnog laka daj svojim noktima da odmori. Pričekaj neko vrijeme prije nego što odeš na iduću manikuru.