Puno je faktora koji utječu na izgled vaše kose i na to hoće li se ona oštetiti ili ne. Nažalost, sve ono što koristimo kako bi nam kosa izgledala ljepše, na kraju ispadne mač s dvije oštrice i oštećuje kosu. Čak i svakodnevne stvari kao što je četkanje kose ili pranje kose, mogu je uništiti. Ipak, bez njih i ne možemo.
Međutim, mi koristimo i mnoge druge stvari za uljepšavanje bez kojih se itekako može.
Realno gledajući, pristup oporavku kose neće biti isti za sve vrste oštećenja.
Kosa, odnosno dlaka, sastoji se od 3 sloja.
Unutrašnji sloj naziva se medula. Ovaj sloj okružen je sljedećim slojem, koji se naziva korteks, dok se vanjski sloj dlake naziva kutikula.
Kako znati da je kosa oštećena?
Nedostatak sjaja
Oštećena kosa nema sjaj i blistavost, prvenstveno zato što je suha. Kada je vanjski sloj dlake oštećen, kosa izgubi sjaj i teško ćete ga vratiti.
Gruba tekstura
Dovoljno je da prođete prstima kroz kosu i ustanovite koliko je ona oštećena. Ako vam se prsti zapetljaju u krajeve koji su grubi na dodir, sasvim sigurno vaša kosa pati za šišanjem i za oporavkom.
Nedostatak vlage
Oštećena kosa je uglavnom suha kosa. Ona ne pada lagano i nije elastična. Nije rijetkost da se tjeme zapravo prekomjerno masti dok su krajevi užasno suhi. Ako vam je kosa gruba i suha čak i poslije najboljeg regeneratora za kosu, to je znak da vanjski slojevi dlaka ne mogu zadržati vlažnost jer su oštećeni.
Ispucali vrhovi
Ispucali vrhovi idu u paketu sa suhim krajevima. Da biste ustanovili je li vam je kosa ispucala, potrebno je da dobro pogledate krajeve kose. Primijetite li točkicu iz koje se dlaka odvaja u dva ili više dijelova , to je znak ispucale kose.
Nedostatak elastičnosti
Kvalitetna i zdrava kosa je prilično elastična. Ne beskrajno, jer to je ipak samo dlaka, ali znatno elastičnija od oštećene kose. Pa, isprobajte na jednoj dlaci. Razvucite i vidite puca li lako. Ako ne pruža veliki otpor, oštećena je i trebate pronaći način kako oporaviti kosu.
Previše upetljana kosa
Kada je dlaka zdrava i vanjski slojevi dlake neoštećeni, ona je glatka, i dlake i pramenovi klize međusobno jedni preko drugih. Takva kosa je lepršava i rastresita.
Oštećena kosa se jako brzo petlja. A pošto je obično i jako suha, ponekad se mogu napraviti pravi čvorovi koje je teško otpetljati. Rezultat? Kosa se kida i postaje još gora.
Kako oporaviti oštećenu kosu?
Šampon za oporavak kose
Ako ne možete da zamislite ni jedan dan bez svoje pegle za kosu, onda je vaša kosa ozbiljno oštećena. Možda ste i same već to primijetile, ali nekako ne želite sebi to priznati. Kako je moguće da tako super stvar kao što je pegla za kosu, učini toliko štete vašoj kosi. Pa prije svega, jer kosu izlažete visokim temperaturama, a kao drugo to činite svaki dan.
Možete vi učiniti siline napore da oporavite kosu, ali ako je i dalje perete lošim šamponom, onda vam se trud ne isplati i bez veze gubite vrijeme.
Šampon ne treba biti deterdžent za kosu, već proizvod koji je hrani i njeguje.
Šampon za oporavak kose treba biti blag i bez sulfata, parabena i silikona koji kosi donose dodatnu štetu. Osim toga, treba imati aktivne sastojke koji obnavljaju i regeneriraju vašu kosu.
To je ono što vam treba bez obzira na to što je dovelo do oštećenja na kosi.
Otkrit ćemo vam kako oporaviti kosu nakon prekomjernog korištenja pegle za kosu. Škare ne moraju biti jedina opcija. Naučite se kako oporaviti kosu bez šišanja.