Čudotvorno djelovanje karotenoida astaksantina

Rezultati najnovijih istraživanja pokazuju kako bi astaksantin mogao biti moćan 'borac' protiv raznih bolest, poput raznih upala, astme, gastritisa, opeklina od sunca

Čudotvorno djelovanje karotenoida astaksantina

Astaksantin je prirodni antioksidans koji se može naći u mikroalgama, lososu, rakovima..., bolje rečeno, u bilo kojoj biljci ili životinjskoj vrsti crvenkaste boje koja obitava u oceanu. U slobodnoj prodaji može se nabaviti kao prirodni dodatak prehrani koji pomaže kod kardiovaskularnih oboljenja, raznih upala, bolesti imunološkog sustava i neurodegenerativnih poremećaja.

Unatoč činjenici da su njegova blagotvorna svojstva i moćni učinci do sada većinom dokazani 'in vitro' ili na životinjama, postoje čvrsti pokazatelji proizašli od nekolicine istraživanja na ljudima prema kojima bi astaksantin mogao biti moćan 'borac' protiv niza tegoba i bolesti.

Antihipertenzivno i neuroprotektivno djelovanje

Prema studiji objavljenoj 2005. godine u 'Biološkom i farmaceutskom biltenu', astaksantin ima antihipertenzivno i neuroprotektivno djelovanje. Naime, znanstvenici su 14 dana njime hranili štakore koji su bolovali od hipertenzije, a pet tjedana glodavce koji su patili od ishemije ili su bili kandidati za moždani udar. U oba slučaja, astaksantin je dosta ublažio njihova stanja te se, pored ostalog, pokazalo da ubrzava i olakšava proces učenja.
  Uspješno protuupalno djelovanje

Na Sveučilištu Hokkaido, Odjelu za oftalmologiju i vizualne znanosti, 2006. godine znanstvenici su istraživali učinke astaksantina na uveitis (upalu srednje ovojnice oka uveje). Rezultati su pokazali da ga je vrlo uspješno reducirao snizivši koncentraciju protuupalnih čimbenika.

Antioksidans bez premca

Rezultati brojnih studija pokazali su da astaksantin ima najveća antioksidativna svojstva od bilo kojeg karotenoida koji pripada klasi žutih i crvenih pigmenata a nalazi se u biljkama, algama i fotosintetskim bakterijama.

Posebnim projektom na finskom Sveučilištu u Kuopiju znanstvenici su istraživali njegov učinak na uzorku zdrave muške populacije nepušača na lipidnu peroksidaciju (proces u kojem slobodni radikali 'kradu' elektrone iz lipida stanične membrane, što rezultira oštećenjem stanica). Kod skupine koja je uzimala astaksantin, zabilježen je značajan pad razine hidroksi-masnih kiselina odgovornih za upalne procese u organizmu u odnosu na placebo skupinu.

Izvrstan antihistamik

Godine 2004. provedeno je testiranje djelotvornosti astaksantina u kombinaciji s ginkgo bilobom u astmatičara. Rezultati studije iz veljače iste godine, objavljene u 'Žurnalu farmakološke znanosti', pokazali su da kombinacija te dvije supstancije na t-stanice djeluje isto kao antihistamici Zyrtec i Astalin.

Image

Pomaže u prevenciji dijabetičke nefropatije

Prema rezultatima studije objavljene 2004. godine u časopisu 'Biofactors', astaksantin može biti koristan u prevenciji dijabetičke nefropatije. Naime, razina glukoze u krvi miševa dijabetičara koji su konzumirali astaksantin bila je znatno niža od onih u ne-tretiranoj skupini. Također, dokazano je da njegovo antioksidativno djelovanje može smanjiti stres na bubrezima i spriječiti oštećenja njihovih stanica.

Učinkovita pomoć kod gastritisa

Istraživanja provedena na Medicinskom fakultetu Kaunas u Litvi pokazuju da visoke doze astaksantina, od oko 40 miligrama, uopće ne utječu na simptome dispepsije, ali značajno smanjuju povrat (refluks) želučane kiseline kod pacijenata zaraženih Helicobacterom pylori, bakterijom koja može uzrokovati čir.

Fotoprotektivno djelovanje

Znanstvenici iz Rima (Italija) usporedno su testirali nekoliko vrsta karotenoida kako bi provjerili štite li kožu od štetnog djelovanja UVA-zraka. Naime, fibroblaste iz kože tretirali su karotenoidima pa izložili spornom zračenju.

Prema studiji objavljenoj 2009. godine u 'Eksperimentalnoj dermatologiji', astaksantin je jedini spoj koji je pokazao značajan fotoprotektivan učinak te je reparirao većinu ozljeda koje su proizvele UVA-zrake.

Preuzeto s: Naturala.hr