PRIRODNA KOZMETIKA

Je li bučino ulje zdravo za lice? Sve što trebaš znati o ovom prirodnom sastojku

Bučino ulje je izvrstan dodatak tvojoj skincare rutini ako tražiš prirodni proizvod koji pruža duboku hidrataciju, smanjuje znakove starenja i umiruje kožu

ulje
Foto: Pexels
VOYO logo

Ako tražiš novi dodatak svojoj skincare rutini, ne bi škodilo da istražiš bučino ulje. Posljednjih godina prirodna kozmetika postaje sve popularnija, a bučino ulje zauzima posebno mjesto među sastojcima koji privlače pažnju. Ovo ulje, koje se dobiva hladnim prešanjem sjemenki bundeve, poznato je po svojim sjajnim svojstvima za njegu kože. Istražili smo sve o bučinom ulju i je li sigurno koristiti ga kao ulje za lice.

Što je bučino ulje?

Bučino ulje dobiva se hladnim prešanjem sjemenki bundeve. Zanimljivo je da je za proizvodnju jedne litre ulja potrebno čak 2,6 kg sjemenki, odnosno oko 5 bundeva. Proces proizvodnje je dugotrajan i zahtjevan - nakon berbe bundeva, sjemenke se ručno odvajaju, suše, melju i na kraju prešaju pri niskim temperaturama kako bi se sačuvala sva hranljiva svojstva.

Image
Foto: Shutterstock

Bučino ulje za lice

Bučino ulje prava je riznica hranjivih tvari koje tvoja koža voli. Sadrži vitamine A, E, B2 i B3, minerale poput cinka, magnezija i kalija, te omega-3, -6 i -9 masne kiseline. Osim toga, tu su još i beta-karoten i antioksidansi koji pružaju dodatnu zaštitu koži. Jedna od najvećih prednosti bučinog ulja za kožu je duboka hidratacija i zaštita. Pomaže u stvaranju zaštitnog sloja koji sprječava gubitak vlage, dok omega masne kiseline jačaju kožnu barijeru. Također, dubinski hidratizira bez začepljivanja pora, što znači da je prikladno za sve tipove kože, uključujući masnu kožu.

Bučino ulje također ima anti-age učinak. Vitamin A potiče obnovu stanica, a antioksidansi štite kožu od slobodnih radikala koji ubrzavaju starenje. S vremenom ćeš primijetiti da koža postaje elastičnija i čvršća. Ne zaboravimo ni njegov protuupalni učinak – bučino ulje umiruje upaljenu i nadraženu kožu, pomaže kod akni i drugih upalnih stanja, a također regulira proizvodnju sebuma, što je korisno za osobe s masnom kožom ili sklone aknama.

  • Hidratacija i zaštita
  • Protiv starenja kože
  • Protuupalno djelovanje
Image
ŠTITE I NJEGUJU VLASI

8 vrhunskih ulja za kosu koja pružaju savršenu njegu

Kako koristiti bučino ulje za lice?

Bučino ulje možeš koristiti na nekoliko načina, ovisno o potrebama tvoje kože.

Ako želiš koristiti bučino ulje kao noćni serum, nanesi 2-3 kapi na čisto lice prije spavanja. Nježno umasiraj ulje kružnim pokretima, omogućujući koži da ga upije i pruži joj hidrataciju i njegu tijekom noći. Ako želiš, možeš ga kombinirati s hidratantnom kremom za dodatnu njegu.

Bučino ulje je također odličan dodatak tvojoj dnevnoj rutini. Pomiješaj nekoliko kapi ulja s omiljenom kremom kako bi poboljšala hidrataciju, a posebno je korisno tijekom zime kada koža ima veću potrebu za vlagom.

Za još intenzivniji tretman, bučino ulje možeš koristiti kao masku za lice. Nanesi tanki sloj čistog ulja na lice i ostavite ga 15-20 minuta, a zatim isperi mlakom vodom. Koža će ti biti hidratizirana, smirena i nahranjena.

Kome se preporučuje bučino ulje?

Ako voliš prirodne sastojke u njezi kože, bučino ulje moglo bi biti odličan dodatak tvojoj rutini. Bogato je antioksidansima, vitaminima i esencijalnim masnim kiselinama, a posebno je poznato po tome što hrani, umiruje i jača kožu. No, kao i svaki skincare proizvod, neće odgovarati svima.

Bučino ulje je odlično za suhu i dehidriranu kožu jer pruža dugotrajnu hidrataciju i pomaže u obnavljanju zaštitne barijere. Ako primjećuješ prve znakove starenja, ovo ulje može pomoći jer sadrži antioksidanse koji štite kožu od vanjskih utjecaja i pomažu u održavanju elastičnosti. Također je dobar izbor za osjetljivu kožu sklonu crvenilu, jer djeluje umirujuće i može smanjiti iritacije. Zrela koža također može imati koristi od bučinog ulja, jer pruža bogatu njegu i vraća koži zdrav sjaj.

Ako imaš izrazito masnu kožu, bučino ulje možda će ti biti preteško i moglo bi pojačati mašćenje. Osobe sklone aknama trebale bi ga prvo testirati na manjem dijelu kože kako bi provjerile kako reagira, budući da neka ulja mogu začepiti pore ili izazvati iritacije. Ako imaš alergiju na bundevu ili slične namirnice, uvijek je najbolje napraviti patch test prije nego što ga dodaš u svoju rutinu.

POGLEDAJ VIDEO: Dr. Vrčić: Zašto je hijaluronska kiselina važna za našu kožu?