Ne možete pronaći odgovarajuću kremu za dnevnu ili noćnu njegu lica, niste zadovoljni onom koju imate, iako ste ju skupo platili, ili ste pak zabrinuti zbog sve glasnijih upozorenja o štetnosti konzervansa, naftnih derivata i sličnih sastojaka u komercijalnim kozmetičkim proizvodima. Možda je rješenje krema koju će vam na bazi biljnih i eteričnih ulja napraviti aromaterapeut. O tome što sadrži i kakav je učinak prirodne kreme za njegu lica, kako na kožu djeluju biljna i eterična ulja, te tko sve aromakozmetičke pripravke može koristiti, za portal Žena.hr govori Sendy Puškadija pharm. tech., aromaterapeut iz zagrebačke Ljekarne Avicenna.
Koje su prednosti aromakozmetike?
U zadnje vrijeme se u kozmetici puno priča o slobodnim radikalima i koliko mogu štetiti vlaknima kolagena i elastina u koži, te uništavati stanica organizma. Iako oni nastaju prirodnim putem, postaju veliki problem kad izmaknu nadzoru, tako da se smatraju osnovnim uzročnicima starenja.U aromakozmetici se upotrebljavaju nerafinirana, visoko kvalitetna, biološki uzgojena i provjerena biljna ulja koja ne sadrže slobodne radikale. Velika prednost u odnosu na uobičajenu kozmetiku je i to što se u preparate ne dodaju konzervansi koji najčešće izazivaju alergijske reakcije. Budući da se koriste eterična ulja ova preparati ne djeluju samo na površinu kože, već djeluju puno dublje, i na tijelo i na duh. Aromakozmetika se radi invidualno, za pojedinca i za njegov tip kože i uvijek postoji mogućnost da se u dogovoru sa klijentom nešto promjeni u kremi. Cijena pripravka je također velika prednost u odnosu na drugu kozmetiku, jer ne plaćate brand, već kvalitetu kreme i sigurni ste da u njoj nema ništa što će štetiti vašoj koži ili okolišu.
Koje sastojke koristi aromakozmetika?
Koriste se eterična ulja odgovarajuće kvalitete i kemotipa, biološki uzgojena biljna ulja koja nisu termički obrađena, te hidrolati, to su nusprodukti destilacije biljnog materijala pri proizvodnji eteričnih ulja.
Koja se eterična ulja koriste?
Eterična ulja se biraju prema tipu kože, dobi, ali se vodi računa i o tome da je miris eteričnog ulja ugodan klijentu za kojeg se radi pripravak. Kod upaljene kože sa aknama upotrebljavaju se ulja sa protuupalnim djelovanjem, npr. Melaleuca alternifolia (čajevac), kod masne kože Cupressus semperivirens (čempres) ili Citrus reticulata (mandarina) kod ožiljaka. Svako eterično ulje ima svoje djelovanje i u principu se svako može koristiti u aromakozmetici, no posebno se treba voditi računa o kemotipovima eteričnih ulja - jer ista biljka različitog kemotipa djeluje drugačije.
Može li se krema na bazi aromakozmetike napraviti za svaki tip kože?
Ovu vrstu kozmetike mogu koristiti svi, bez obzira na spol, dob ili tip kože, budući da je riječ o individualnoj kozmetici. Naravno uvijek postoji mogućnost iritacije kože, no ona je u ovom slučaju vrlo malena, budući da se radi o proizvodima s prirodnim sastojcima.
Prije izrade kreme radi se besplatan pregled kože, što on uključuje?
Pregledom kože lakše određujemo tip i potrebe kože. Pomoću njega vidimo u kakvom je stanju dublji sloj kože i možemo se lakše orijentirati u odabiru sastojaka kreme. Npr. ponekad vizualno odredimo da je koža suha, no tek se pregledom može vidjeti da li koži nedostaje više masnoća (tada se dodaju biljna ulja) ili vlažnosti (dodaju se hidrolati). Vizualno se mogu uočiti ožiljci i mrlje (melasme), ožiljci, akne ili oštećenja kože, a sve to utječe na izbor sastojaka pripravka.
Koje sastojke sadrži krema i kolika je njezina cijena u prosjeku?
Nakon pregleda kože i razgovora sa klijentom radi se receptura kreme. Na temelju pregleda biraju se sastojci pripravka, vodeći računa i o tome što klijent želi postići kremom. Cijena je vrlo individualna, budući da se koriste različita eterična i biljna ulja sa različitim cijenama, ali je svakako puno prihvatljivija od gotovih proizvoda.
Mogu li se kod kuće napraviti aromakozmetički pripravci za njegu lica?
Mogu se napraviti, međutim treba biti vrlo pažljiv, jer treba znati koje eterično ulje treba koristiti u i u kojem razrjeđenju. Preporuka je da aromakozmetičke pripravke ipak prepustite stručnjaku. Prirodan piling možete koristiti jednom tjedno na način da navlažite šaku kukuruznog brašna i njime nježno, laganim pokretima trljate kožu i nakon toga isperete toplom vodom. Nakon umivanja svakodnevno na lice možete nanijeti neki hidrolat, npr. hidrolat ruže ili u slučaju suhe kože u tankom sloju nanijeti jojobino ulje.
(M.G.)