I dok je arganovu ulju u posljednje vrijeme posvećen sve veći broj članaka, recenzija i pohvalnih ocjena njegovu učinku na zdravlje kože, kose i noktiju, manje je poznato koliku važnost imaju arganove šume iz kojih potječe, kako ga mnogi nazivaju, „marokansko tekuće zlato“. Šume argana u sjevernoj Africi pod zaštitom su UNESCO-a kao poseban rezervat biosfere, mjesto svjetske baštine, čime je ujedno propisana obveza njihova očuvanja. Površina na kojoj raste argan smanjila se za 50 posto u posljednjih 100 godina, ponajprije zbog proizvodnje ugljena, ispaše stoke te intenzivnog uzgoja drugih kultura. Upravo je zato postalo nužno zaštititi ovo rijetko i ugroženo drvo.
Arganovo ulje postalo je unosni izvozni proizvod. Osim kao jestivo ulje, argan se koristi i za ogrjev, a prepoznat je i kao jedno od najkvalitetnijih kozmetičkih biljnih ulja. Arganovo ulje vrlo je traženo u Europi, najviše u kozmetičkoj industriji. Zbog cijene arganovo se ulje sve češće imitira sintetskim ili jeftinijim uljima.
Ključni sastojci
Po sastavu je arganovo ulje bogato esencijalnim masnim kiselinama, te fitosterolima i vitaminom E. Sadrži 80 posto nezasićenih masnih kiselina, uključujući i linoleinsku kiselinu, koja štiti i regenerira kožu. Masne kiseline stimuliraju međustaničnu oksigenaciju, koja pomaže u vraćanju osnovne ravnoteže vode i lipida u hidrolipidnom sloju kože. Na taj se način sprečava isušivanje kože i gubitak elastičnosti, što znači spriječavanje nastanka bora, te koža postaje mekša i zategnutija. Upravo je zato arganovo ulje poznato kao jedan od najsnažnijih prirodnih sastojaka za tretiranje bora i zadržavanje mladolikog izgleda kože. Ta su ga svojstva dovela do statusa jednog od najtraženijih sastojaka u kozmetičkoj industriji i često se može pronaći u proizvodima za njegu lica i tijela.
Najsnažnije antiage ulje
Učinak protiv nastajanja bora se povećava zbog prisutnosti velike količine vitamina E, snažnog biološkog antioksidansa koji neutralizira slobodne radikale i štiti membrane stanica od oštećenja čime usporava proces starenja i pomaže regeneraciji kože oštećene ožiljcima. Tokoferoli, poznatiji kao vitamin E, ujedno su najvredniji sastojak arganovog ulja. Ovom se vitaminu pripisuju snažna antioksidacijska svojstva. Nezamjenjiv je u borbi protiv ožiljaka, ekcema i suhog vlasišta. Također, važan sastojak arganovog ulja su karoteni koji štite kožu od UV zračenja.
Ulje argana ima visoki udio skvalena, prirodnih spojeva koji štite od raka kože i slobodnih radikala, te pomažu smiriti iritiranu kožu.Ferulinska kiselina iz ulja argana vrlo je snažan stabilizator vitamina C i E pa ona udvostručuje njihovo djelovanje. Sadrži i polifenole, prirodne spojeve iz biljaka koji imaju protuupalno i regenerativno djelovanje na kožu.
Tradicionalno se koristi za njegu suhe kože, kože beba, te u kulinarstvu. Od njega se spravljaju ulja za kožu, te hranjive kreme. Ulje argana dodaje se i u uljne pakunge za njegu kose, te zajedno s ricinusom u pakunge za nokte. Kao pakung za kosu daje kosi sjaj, pojačava njezin rast, te štiti kosu od pucanja.
Blagotvorno djelovanje
Argan ulje se može koristiti i kod kožnih iritacija i upala, za prevenciju strija za vrijeme trudnoće, za jačanje krhkih noktiju te kod tretmana ekcema i psorijaze. Odlično je za hidratizaciju kože prije nanošenja šminke. Arganovo ulje može upotrebljavati nakon brijanja ili depilacije kako bi se smanjila iritaciju kože.
Pored svoje kozmetičke upotrebe arganovo se ulje široko upotrebljava u tradicionalnoj medicini za liječenje određenih zdravstvenih tegoba. Snižava kolesterol i preporučuje se kod pacijenata s rizikom od ateroskleroze. Postoji niz novijih istraživanja koja pokazuju da je djevičansko arganovo ulje korisno kod mnogih kardiovaskularnih bolesti. Pripisuju mu se i sposobnost snižavanja kolesterola te antioksidativne osobine.
Samo stopostotno ulje
Na policama se vrlo često nađu i proizvodi s vrlo niskim koncentracijama arganova ulja, tako da uopće nisu djelotvorni. Stoga pri kupnji uvijek treba pročitati kolika je koncentracija ulja argana u proizvodu. Ako je navedeno da je 100-postotno, u njemu ne smiju biti nikakvi drugi sastojci, nego samo arganovo ulje. Pravilno pakirano arganovo ulje dolazi u tamnim staklenim bocama. Važno je napomenuti da ne postoji jeftino arganovo ulje, pa ako na tržištu i naiđete na povoljniju cijenu proizvoda, upitno je u kojoj je koncentraciji ulje prisutno u takvom proizvodu. Ekstra djevičansko ulje argana dobiveno je prešanjem, odmah nakon berbe ploda potpuno organskom metodom.
(M.G.)
Foto: © luisapuccini - Fotolia.com