Kod odabira idealnog šampona za kosu ono na što bismo posebno trebali obratiti pažnju jesu sastojci koje proizvod sadrži. Šamponi s parabenima, silikonima i sulfatima mogu štetiti kosI, osobito kod čestog pranja, stoga sve popularniji postaju šamponi bez sulfata koji su idealan izbor za osjetljivo vlasište i kosu koja se često pere.
Zašto odabrati šampone bez sulfata?
Osnovna razlika između šampona sa sulfatima i šampona bez sulfata je u tome da se šamponi koji ih ne sadrže puno manje pjene. Iako nam se čini kao da proizvodi koji se jače pjene ujedno i bolje rade svoj posao, stručnjaci za njegu kose ističu da količina pjene koju šampon proizvodi kod pranja nema nikakve veze s njegovom učinkovitošću.
Sulfati i slični sastojci koje proizvodi za čišćenje često sadrže loši su za kožu i kosu jer uklanjaju prirodne masnoće i ulja pa kosa postaje suha, beživotna i sklona lomljenju. Nisu dobar izbor za osobe s osjetljivim vlasištem jer mogu izazvati iritacije. Zbog tih su razloga formule bez sulfata puno bolji izbor jer hidratiziraju kosu, ne štete vlasištu i općenito pridonose zdravlju kose.
Osim spomenutih sulfata, u proizvodima za pranje kose bi trebalo izbjegavati i parabene te silikone i umjesto toga birati šampone koji u svom sastavu imaju hranjive sastojke poput prirodnih ulja, biljnih ekstrakta i glicerina, ističu stručnjaci.
Najbolji šamponi bez sulfata
Prilikom odabira šampona bez sulfata, važno je obratiti pažnju na sastojke i njihovu formulaciju. Provjerite deklaraciju proizvoda i potražite certifikate koji potvrđuju da je proizvod bez sulfata. Također je preporučljivo provjeriti recenzije korisnika kako biste saznali više o učinkovitosti šampona i njegovom utjecaju na različite tipove kose.
Na tržištu se danas mogu pronaći brojni sjajni šamponi za kosu koji ne sadrže sulfate, ali su unatoč tome učinkoviti u čišćenju te dobri za zdravlje kose. Neke od najboljih proizvoda za pranje kose bez ovih štetnih sastojaka izdvojile smo u nastavku.
Olival Prirodni Sensitive šampon, 5 eur
Prirodni Sensitive šampon namijenjen je osjetljivom vlasištu i pogodan za svakodnevno pranje kose. Temeljito i blago čisti, ublažava svrbež i nadražaj te uklanja neugodan osjećaj zatezanja. Redovitom primjenom ovog šampona vlasište održava prirodnu ravnotežu. Ne sadrži SLS, umjetne mirise niti boje i pogodan je za često pranje kose jer ne isušuje vlasište.
Melvita Šampon za čestu upotrebu, 11,40 eur
Certificirano organski šampon za čestu upotrebu nježno čisti kosu i daje joj sjaj. Šampon bez sulfata idealan je izbor za svakodnevnu upotrebu.
Hask Obnavljajući šampon za kosu-Argan Oil, 7 eur
Hask Argan Oil obnavljajući šampon s arganovim uljem oživjet će kosu. Sprječava lomljenje i ostavlja kosu hidratiziranom i sjajnom. Arganovo ulje bogato je esencijalnim masnim kiselinama, obnavlja stanice vlasi te smanjuje oštećenja kose. Ne sadrži: sulfate, parabene, ftalate, gluten, isušujući alkohol i umjetna bojila.
Olaplex Bond Maintenance šampon za kosu No.4, 29 eur
Olaplex No.4 Bond Maintenance je regenerirajući šampon za sve vrste kose. Pomaže obnoviti, regenerirati i hidratizirati kosu te joj daje prirodan sjaj. Pogodan je za sve tipove kose. Bez sulfata, parabena i glutena.
Weleda Regeneracijski šampon od zobi, 10 eur
Regeneracijski šampon od zobi nježno čisti, zaglađuje površinu kose i smanjuje lomljenje kose i ispucale vrhove, za podatnu, lijepu kosu. S organskim uljem jojobe i ekstraktima organske zobi i organske kadulje vraća kosi prirodni sjaj.
Macadamia Natural Oil Rejuvenating Shampoo, 18 eur
Šampon za njegu svih tipova kose, osobito pogodan za suhu i oštećenu kosu.
Kérastase Paris Discipline Bain Fluidéaliste Sulfate Free, 34 eur
Kupka dizajnirana za neukrotivu kosu kojoj nedostaje kontrola i teško ju je stilizirati. Vlakna kose su zaglađena zahvaljujući agensima koji osiguravaju glatkoću površine kose te pružaju kontrolu anti-frizz efekta.
Foto: DM, Douglas, Notino
POGLEDAJ VIDEO: JOGA ZA LICE