Protekla je godina vrlo drugačija od svih koje smo do sada proživjele i mnogima se dnevna rutina potpuno promijenila, posebno ako radimo od doma. Dani nam se čine duži i neprekidni, kao da se svaki dan samo probudimo, radimo, idemo spavati i opet radimo, bez točno odijeljene rutine i segmenata posvećenih samo zabavi ili odmaranju.
Sigurno ti je poznata rutina u kojoj se naglo probudiš, brzo se dohvatiš posla, nešto pojedeš u pauzi za ručak, nastaviš raditi i navečer budeš toliko umorna da preskočiš beauty rutinu i kreneš ravno na spavanje. Tu nastupa problem. Iako si uistinu umorna i oči ti se sklapaju, ti uporno listaš društvene mreže i gledaš smiješne snimke mačaka ili pasa koji vijaju vlastiti rep. I dalje si svjesna da se ujutro moraš probuditi rano i da bi bila dobra ideja otići na spavanje, no nikako ne možeš prestati uživati u ovim trenucima slobodnog vremena.
Ako ovako izgleda svaki kraj tvog dana, možda te muči problem osvetoljubive prokrastinacije. Ovaj koncept prvi je put objašnjen na TikToku, a radi se o fenomenu koji zahvaća sve više ljudi. Osobe koje imaju osjećaj da ne vladaju svojim vremenom tijekom dana namjerno se 'kažnjavaju' kasnijim odlaskom na spavanje jer je to jedna od stvari koje mogu kontrolirati. Također to rade jer ne žele da slobodno vrijeme koje imaju prije spavanja završi te da novi dan započne.
I dok je ovaj fenomen uočen na društvenim mrežama, stručnjaci tvrde da je itekako stvaran. Možda ga ne možemo nazvati psihološkim poremećajem ili vrstom nesanice, ali je kao zaseban fenomen uistinu prisutan te se značajno raširio među mnogima za vrijeme pandemije. Ako si u ovom opisu prepoznala sebe, ne brini, postoji nekoliko trikova kako se riješiti osvetoljubive prokrastinacije.
Napravi više pauza tijekom dana
Ako svu zabavu i slobodno vrijeme želiš 'nagurati' u sam kraj dana, možda je problem u tvojoj organizaciji vremena. Ono što bi trebala napraviti je više pauza tijekom dana u kojima nećeš misliti na posao ili druge obaveze. Isto možeš napraviti i ako prije samog odlaska u krevet odradiš nekoliko desetaka minuta vremena samo za zabavu. Tako ćeš otići u krevet fokusirana na samo jednu stvar - spavanje.
Potraži pomoć prijateljice ili partnera
Sjećaš li se kako si se kao dijete znala po cijele dane igrati i onda bi majka prije spavanja ušla u tvoju sobu i rekla ti 'imaš još 30 minuta za igru i onda je vrijeme za spavanje'? Upravo takvu osobu trebaš i sada. Možda se čini čudno da kao odrasla osoba dobiješ takve naredbe, ali ponekad se može zbilja teško ograničiti i kontrolirati vrijeme koje provedemo na društvenim mrežama.
Spremi mobitel daleko od kreveta
Ako primjerice, želiš ići na dijetu i smanjiti konzumaciju slatkiša, najbolji način da to napraviš je da nemaš slatkiša u blizini. Ista stvar vrijedi i za mobitel. Stavi ga daleko od kreveta i pokušaj otići spavati u potpunom mraku. Također ugasi i notifikacije te mobitel položi tako da bude zaslonom prema dolje kako ne bi u svakom trenutku razmišljala tko ti šalje poruke ili te smiješne snimke životinja.
Korak po korak
Ako ne možeš u potpunosti maknuti mobitel od sebe sat vremena prije spavanja, započni s manjim koracima. Neka to prvih par dana bude 10 minuta prije spavanja, pa svakih nekoliko dana taj period produži za još pet do 10 minuta. Ovo je najbolji način kako se riješiti ovisnosti o mobitelu, ali i drugim stvarima poput cigareta.
Zamijeni 'skrolanje' drugom aktivnošću
Ne možeš baš nikako zaspati ako ne radiš neku aktivnost prije spavanja? Neka to bude neka druga aktivnost koja će te opustiti, a ne aktivirati tvoj mozak. Odlična ideja je prije spavanja meditirati ili jednostavno slušati umirujuću glazbu. Također je u redu i pročitati nekoliko stranica knjige ili porazgovarati s partnerom o danu.