Vesna Vulović ušla je u povijest kao jedina osoba koja je preživjela pad s visine od 10.000 metara, postavši tako ne samo rekorderka Guinnessove knjige rekorda već i jedna od najfascinantnijih ličnosti jugoslavenske zrakoplovne povijesti.
Od učiteljice do stjuardese
Vesna Vulović rođena je 3. siječnja 1950. godine u Beogradu. Iako je prvotno željela postati učiteljica, život ju je odveo u drugom smjeru. Nakon što je vidjela film u kojem je glavna glumica bila stjuardesa, odlučila je prijaviti se za posao u Jugoslovenskom Aerotransportu (JAT). Usprkos tome što nije zadovoljavala sve uvjete zbog svoje visine, uspjela je dobiti posao zahvaljujući svojoj upornosti.
Kobni let JAT 367
Jugoslovenski Aerotransport (JAT) održavao je redovnu liniju između Stockholma i Beograda, s međuslijetanjima u Kopenhagenu i Zagrebu. Dana 26. siječnja 1972. godine, McDonnell Douglas DC-9 poletio je na svoju posljednju rutu. Nitko nije slutio da će let završiti tragično iznad češkog sela Srbská Kamenice.
Slučajna putnica
Vesna Vulović, tada 23-godišnja stjuardesa, nije trebala biti na tom letu. Zbog zabune s drugom stjuardesom istog imena, našla se u avionu koji će joj zauvijek promijeniti život. Ova slučajnost dovela je do najnevjerojatnijeg preživljavanja u povijesti zrakoplovstva.
Pad s 10.000 metara
Kada je eksplozija raznijela avion na visini od približno 10.000 metara, Vesna je bila prikovana kolicima za posluživanje u stražnjem dijelu zrakoplova. Upravo ta okolnost, zajedno s dubokim snijegom koji je ublažio pad, omogućila joj je da preživi pad koji je ušao u Guinnessovu knjigu rekorda.
Život nakon pada
Nakon nesreće, Vesna je provela 27 dana u komi i 10 mjeseci u paralizi. Pretrpjela je brojne teške ozljede, uključujući slomljenu lubanju, kralježnicu i zdjelicu. Usprkos prognozama liječnika, ne samo da se oporavila već se i vratila na posao u JAT-u, iako više nije letjela.
Dokumentarni film otkriva počinitelje
Nedavni dokumentarac "Bomba na letu JAT 367" švedskog novinara Tončija Percana konačno je rasvijetlio dugogodišnju misteriju. Film je otkrio da su iza napada stajali pripadnici dviju ekstremističkih organizacija - Hrvatskog narodnog otpora i Hrvatskog revolucionarnog bratstva.
Pozadina terorističkog čina
Prema dokumentarcu, Josip Senić identificiran je kao osoba koja je podmetnula tempiranu bombu u zrakoplov. Zajedno s još šestoricom supočinitelja, izveo je napad koji je odnio 27 života. UDBA, jugoslavenska tajna služba, znala je identitete počinitelja, ali ih nije procesuirala kako bi zaštitila svoje agente.
Posljednji dani
Vesna Vulović preminula je 23. prosinca 2016. godine u svojem beogradskom stanu, u dobi od 66 godina. Pronašli su je prijatelji koji su se zabrinuli nakon što se nekoliko dana nije javljala na telefon. Unatoč svojoj svjetskoj slavi, umrla je sama i u relativnom siromaštvu, ali ostavivši za sobom nevjerojatnu priču o preživljavanju koja i danas fascinira ljude diljem svijeta.