Koliko često uzmeš kavu za van? Iako ti se možda čini da je to eco friendly opcija jer se kava prodaje u papirnatoj šalici, ova ambalaža zapravo ima vodootpornu oblogu i ne može se reciklirati kao papir. Osim toga, ako svaki dan uzmeš samo jednu šalicu za van, pomnoži to s brojem svojih radnih dana u jednoj godini i brojka će biti troznamenkasta. Sad pomnoži ovu brojku s brojem tvojih kolega koji također kupuju kavu za van – i dobit ćeš zastrašujuć rezultat. A riječ je samo o jednoj tvrtki.
Procjenjuje se da se svake godine u svijetu proizvede 500 milijardi jednokratnih šalica. Kad bi ih se složilo jednu na drugu, naš bi planet bio omotan šalicama nevjerojatnih 1360 puta.
U Australiji, na primjer, navika uzimanja kave za van rezultira s nevjerojatnih 60 tisuća kg otpada godišnje. Vlasnik kafića Otto’s Coffee House and Kitchen u Kentu odlučio je svima otvoriti oči te je na svojim društvenim mrežama objavio šokantnu fotografiju koja prikazuje razbacane upotrebljene šalice po cijelom kafiću – a ima ih više od 15 tisuća. Osoblje je za potrebu ove fotografije koja je postala viralna skupilo jednokratne šalice iz koševa za smeće u okolici lokala.
Ta je fotografija ujedno bila i znak revolta zbog toga što je tamošnje vijeće dalo spaliti ovu ambalažu s drugim otpadom, što nije bilo ekološki prihvatljivo.
Ideja je prerasla u odluku o prestanku prodaje toplih napitaka u jednokratnoj ambalaži što je naišlo na negodovanje i bojkot malog broja gostiju kafića. Naime, kupci i dalje mogu doći s vlastitim višekratnim bocama ili termosicama i tako dobiti napitak za ponijeti na posao ili u šetnju. Ta kampanja, koja je osmišljena kako bi se ljude podsjetilo na globalni problem koji ima ozbiljne posljedice za okoliš, značit će da će ovaj kafić proizvesti značajno manje otpada – točnije, godišnje 120 tisuća šalica manje.
Dakle, isto kao što na nam je, na primjer, prešlo u naviku ne kupovati plastične vrećice u trgovini, s vremenom bismo mogli usvojiti i ovu ekološki osviještenu naviku.
Evo još nekih ideja kako svatko od nas može smanjiti količinu otpada malim promjenama u svom životnom stilu:
- Staklene teglice – staklene teglice od marmelade ili kompota možemo oprati i ponovno koristiti za skladištenje hrane, ali za i njezin transport – na primjer, u takvoj teglici možeš ponijeti varivo ili juhu za ručak na poslu.
- Namirnice u rinfuzi – što god možeš, kupuj iz rinfuze. Osim namirnica poput orašastih pravila, u nekim trgovinama moguće je na ovaj način nabaviti i na primjer detergent za pranje rublja.
- Višekratne boce za vodu – nastoj u potpunosti izbjeći kupovinu vode u plastičnim bocama i koristi staklene boce.
- Mlijeko u staklenim bocama – sokove i mlijeko kupuj isključivo u staklenim bocama koje kasnije možete upotrijebiti za nešto drugo.
- Izbaci jednokratnu ambalažu – ako se bolje organiziraš, možeš potpuno preskočiti upotrebu plastične ambalaže poput tanjura, čaša, pribora za jelo i slamki.
- Tržnica i pekara – voće i povrće kupuj na tržnici, a kruh u pekarnici te uvijek ponesi vlastitu košaru ili platnenu torbu za shopping.
Iako se čine kao nebitne stvari, ovo su zapravo male navike koje čine ogromnu razliku. Svatko od nas odgovoran je za planet koji ostavljamo za sobom – a računa se svaka pa i najmanja navika.
Odlični rezultati HT-ovog Poziva, s gotovo 30.000 prikupljenih starih mobitela koji je HT osigurao da se odgovorno zbrinu.
S prikupljenih gotovo 30.000 mobitela spriječena emisija oko 11 tona CO2.