Vladavina maskiranih

Zabavite se i uživajte u karnevalu

Vladavina maskiranih

Stigle su nam i maškare kojima se ipak najviše vesele djeca i mladi. Možda se i varam, možda i u vama karneval uspije probuditi ono vječno dijete koje čeka priliku da se pod maskom veseli i malo ludira. Kada sam bila mala sjećam se „kućnog odbora“ koji bi se sastajao svake godine u vrijeme maškara kao da se radi o donošenju najnovije povelje na svjetskoj razini i mozgao o kostimu za vrtić, pa osnovnu školu, pa dramsku grupu, a kasnije su u pitanju bili tulumi. Budući da mi ta vrsta kreativnosti nije baš bliska, sa suzama u očima uvijek bih uspijevala nagovoriti sestru da pusti mašti na volju i osmisli krasne kostime kojima sam se silno veselila. Jedan od njih, kojeg se i danas sjećam, bila je crna kraljica.

Image



Prije nekoliko godina bila sam na Venecijanskom karnevalu i to je doista veliki doživljaj kojeg bih vam svakako preporučila. No, nemojte se uputiti vlastitim prijevozom kako vam se izlet ne bi pretvorio u noćnu moru. Radije se priključite nekoj od grupa koje vikendom idu na jednodnevne i dvodnevne izlete autobusima jer ste bez brige. Venecija se u dane karnevala pretvara u grad mašte, fantazije, sveopćeg urnebesa i veselja. Stotine razdraganih turista iz mnogih svjetskih zemalja plešu, pjevaju i na Trgu sv. Marka možete sresti mnoge likove iz bajki. Otvoreni su muzeji, izložbe, galerije, ukratko grad živi 24 sata. Venecija je svjetski poznata i po svojim karakterističnim maskama koje svakako vrijedi vidjeti, a koje su se nekoć izrađivale po kalupu nečijeg lica.

Image



Nemate li vremena otići u Italiju, ove godine nakon dugo vremena i u Zagrebu će s održati maškare. Doduše koncept mi baš nije jasan, a radi se o velikom parkiralištu preko puta jezera Bundek. Tamo možete razgledati stare zanate, vidjeti vitezove, a, ako se ne varam, vidjela sam i kupolu cirkusa. Očekuje se Severina i mnogi drugi glazbenici, te maskirane povorke osnovnih škola.

Image



Rijeka je poznata po sjajnom maskenbalu na Korzu koji je već tradicionalan, iako mene oduševljavaju Zvončari koji se spuštaju iz Matulja, obučeni u životinjsku kožu i oboružani ogromnim zvonima – volim vidjeti sačuvane djeliće stoljetne tradicije.

Image


Ako ikako možete, svratite u Samobor, tamo je fašnik već počeo u petak i traje do 8.3. Program je doista bogat, a fašničku povorku, u velikoj mjeri politički intoniranu, možete pogledati nakon ovog vikenda ponovno od četvrtka 3.3 do nedjelje 6.3 u 18.30. , a detalje pogledajte na: http://www.tz-samobor.hr/kalendar/25-185-samoborski-fasnik.

Image




I za kraj svratimo malo u prošlost...

Jeste li znali da je fašnik pokladno slavlje koje se u drugim dijelovima Hrvatske još naziva karneval i mesopust, a Samoborski fašnik najpoznatije su pokladne svečanosti u okolici Zagreba i jedne od najstarijih koje se održavaju u Hrvatskoj. Korijeni fašnika su pretkršćanski, a prerušavanje, mazanje lica, zaglušna buka i sipanje pepela trebalo je otjerati zimu, demone i zle sile od ljudi, domova, stoke i usjeva te dozvati proljeće.

Image



Poklade se povezuju i sa zimskim kultovima antičkog Rima, posebice Saturnalijama. Iako se Crkva opirala, karnevalski običaji su se održali i naročito su živi u gradovima katoličke Europe. U IX. stoljeću propisana crkvena mjera nalagala je post u ponedjeljak i utorak uoči Čiste srijede ili Pepelnice, ali narod je te posne, bezmesne dane, odnosno mesopust ispunio izrazito suprotnim običajima – jakom hranom i pićem te je tako došlo i do terminološke zbrke pa se to vrijeme neumjerenosti u nekim krajevima naziva mesopust. “Mesopusnu neumjerenost” prate zabava i maskiranje, a pod krinkama je sve dopušteno te su tako rođena karnevalska veselja, tj. poklade. Samoborske pokladne svečanosti datiraju iz dvadesetih godina XIX. stoljeća kada se na ulicama održavalo fašničko veselje, a u općinskom magistratu ples pod maskama.

S kojom biste se maskom najlakše poistovjetili?

Vaša Ema Jurić