Tajni snovi jedne šopingholičarke

Ne propustite šopingholičarku, od 19. veljače u kinima

Tajni snovi jedne šopingholičarke

U glamuroznom svijetu New Yorka, Rebecca Bloomwood je bezbrižna djevojka kojoj dobro ide kupovanje – možda čak i predobro. Ona sanja o poslu u svom omiljenom modnom časopisu, no nikako joj ne polazi za rukom dobiti priliku – sve dok, ironično, ne dobije posao kolumnistice u financijskom časopisu kojeg izdaje ista izdavačka kuća. Kad joj se snovi konačno počnu ostvarivati, ona poduzima još urnebesnije i ekstremnije korake kako bi spriječila da njena prošlost uništi njenu priliku za budućnost.

Isla Fisher („Wedding Crashers“, „Definetly, Maybe“) zvijezda je filma slavnog producenta Jerrya Bruckheimera (trilogija „Pirates of the Caribbean“, „National Treasure“, „National Treasure: Book of Secrets“) i redatelja P.J. Hogana („My Best Friend's Wedding“). Scenarij su prema knjigama „Confessions of a Shopaholic“ i „Shopaholic Takes Manhattan“ autorice Sophie Kinsella napisali Tracey Jackson, Tim Firth i Kayla Alpert.

Autori filma inspiraciju su pronašli u seriji knjiga „Shopaholic“ književnice Sophie Kinsella

Knjiga Sophie Kinselle, kao i njena četiri nastavka („Šopingholičarka u inozemstvu“, „Šopingholičarka se udaje“, „Šopingholičarka ima sestru“, „Šopingholičarka i beba“) postale su međunarodni fenomen, osvajajući strastvenu i predanu grupu čitatelja. Svaka knjiga je postala bestseler i u Sjedinjenim Državama i u Velikoj Britaniji. U jednom trenutku, čak su se tri Kinselline knjige istovremeno nalazile na ljestvici deset najčitanijih knjiga The Washington Posta.

Uspjeh serijala je zapeo za oko producentu Jerryu Bruckheimeru. „Naša tvrtka uvijek traži svježe ideje,“ kaže Bruckheimer. „Sophie nam je pomagala tijekom razvija filma kako bi prijelaz Rebecce Bloomwood na veliko platno bio što vjerniji biti i temama romana.“

Image

Izvršni producent Chad Oman se prisjeća, „Kada sam počeo čitati roman, već sam nakon 10 ili 15 stranica znao da je to materijal za film koji ćemo sigurno htjeti snimiti. Od početka se činila kao vrlo inteligentna, dovitljiva, očaravajuća i emocionalna knjiga.“„Ako pogledate financijsku krizu koja trenutno pogađa Sjedinjene Države u kojoj je svatko primoran žonglirati s 27 kreditnih kartica, shvaćate da se svi mogu poistovjetiti sa Rebeccom Bloomwood.“ dodaje izvršni producent Mike Stenson.
Kinsella je predstavila Rebeccu Bloomwood prije osam godina. Od tada, više od 15 milijuna čitatelja u 35 zemalja – uključujući Sjedinjene Države i Veliku Britaniju, većinu zapadne i istočne Europe, Skandinaviju, Tursku, Japan, Kinu, Koreju, Indoneziju, Tajland i Vijetnam –zavoljelo je simpatičnu, nesretnu, vječno optimističnu šopingholičarku.

Image

Za režisera filma „Tajni snovi jedne šopingholičarke“, Jerry Bruckheimer odabrao je Australca P.J. Hogana. „P.J. je u svojem radu pokazao odgovarajući pristup koji smo željeli za ovaj film.“ objašnjava producent. „Njegovi filmovi 'Muriel's Wedding' i 'My Best Friend's Wedding' su bili filmovi u kojima sam iskreno uživao. On posjeduje divan smisao za humor, kao i očaravajuće romantičan pristup.“

„Rebecca Bloomwood je lik s kojim sam se uspio u potpunosti identificirati,“ kaže redatelj Hogan. „Šopingholičar je netko tko iskreno vjeruje u terapiju maloprodajom. Osjećate se loše? Otiđite u trgovinu i odmah ćete se osjećati bolje. To je nešto što svatko može razumjeti. Kada smo depresivni, svi smo se barem ponekad utješili kupovinom, no Rebecca se jednostavno ne može zaustaviti. Nije još naišla na sniženje kojem može reći ne.“

Za filmsku verziju priče sve se preselilo zapadno preko bare, u Sjedinjene Države. „U mojoj glavi, i u knjigama naravno, ona će uvijek biti Britanka.“ kaže autorica. „No, imala sam prilike upoznati varijante Becky Bloomwood širom svijeta, svih mogućih nacionalnosti. Ono što je meni najbitnije je da u filmu jasno vidimo njenu srčanost, njene mane i njen humor. Film se koristi dijelovima iz prve dvije knjige serijala, od kojih je druga ionako smještena u New York. Brojne meni omiljene scene našle su mjesto u filmu. Njena priča je zapravo parabola za život u današnje vrijeme jer se ona trudi smanjiti svoje troškove, prestati se oslanjati na kreditne kartice i promijeniti svoj život.“

Od 19. veljače ne propustite vidjeti dogodovštine šopingholičarke u kinima.

Image

Tihana Stanković i Iva Uglik