Sobovi su jedan od sinonima za Božić otkako je Clement C. Moore objavio svoju slavnu pjesmu "Posjet Svetog Nikole" 1823. godine, ali ipak, opažanje ovih krznenih životinja može biti izazov.
To je zato što se sobovi obično nalaze u krajnjim sjevernim regijama Europe, Sjeverne Amerike i Azije, područjima poznatim po svom gotovo neprohodnom krajoliku i hladnim zimskim temperaturama.
Djed Božićnjak uvijek će postojati
Riječ sob dolazi od starosordijske riječi "hreinin", što znači "životinja s rogovima", a prepoznatljivi su po svom gustom krznu i velikim rogovima.
Iako mnogi vjeruju da su sob i caribou dvije različite vrste, nisu. Prema zoološkom vrtu Smithsonian i San Diego, sobovi i caribou klasificirani su kao iste vrste, a imenovanje ovisi o lokaciji i statusu pripitomljavanja.
Na primjer, u Europi se ti sisavci nazivaju sobovima, dok se u Sjevernoj Americi izraz caribou koristi kada se odnosi na divlju, nepripitomljenu populaciju.
Još jedna česta zabluda kada su u pitanju ove životinje jest to da samo mužjaci sobova imaju rogove. Sob je zapravo jedina vrsta jelena u kojoj ženke također imaju rogove. I jednom i drugom spolu iz godine u godinu izraste novi par rogova, pri čemu mužjaci ispuštaju svoje rogove početkom prosinca, a ženkama otpadaju u kasnu zimu ili rano proljeće. Kao rezultat toga, mnogi zoolozi nagađaju da je stado koje vuče Djedove sanjke u stvari žensko.
Sobovi su "cirku-polarna" vrsta, što znači da ih možeš pronaći u svakoj zemlji koja je blizu arktičkog kruga, ali ovih pet lokacija najbolje su lokacije na kojima možeš uočiti Rudolfa.
1. The Cairngorms Reindeer Centre, Škotska
Smještene u Nacionalnom parku Cairngorms u najsjevernijem dijelu Škotske, planine Cairngorms dom su jedinog britanskog stada sobova. Jedan od najboljih načina da se osobno doživi stado je posjet Centru za sobove Cairngorms, koji se nalazi u brdskom gradu Aviemore.
Centar datira iz 1952. kada su švedski par Mikel Utsel i njegova supruga dr. Ethel Lindgren brodom iz Švedske do Cairngormsa doveli dva mužjaka i pet ženskih sobova. Danas stado broji 150 sobova, a posjetitelji mogu šetati dva sata u šumovitom podnožju s timom stočara kako bi pomogli hraniti i komunicirati sa sobovima.
Centar je otvoren za javnost od sredine veljače do početka siječnja, a dnevna putovanja razlikuju se ovisno o dobu godine.
2. Tromso Arctic Reindeer, Norveška
Povijest samijanskog naroda, starosjedilačke skupine koja je nastanjivala arktičku Europu, područje koje obuhvaća Norvešku, Švedsku, Finsku i ruski poluotok Kola, seže unatrag nekoliko stoljeća. Mnogi Sami rade kao stočari koji brinu za sobove, prenoseći svoje znanje s generacije na generaciju, a sada neke zajednice pozivaju putnike da ih posjete i nauče nešto o ovoj tradiciji.
Nakon što ih se pokupi u Tromsøu, malom lučkom gradu na sjeveru Norveške, goste se vodi u Tromsø Arctic Reindeer Experience, gdje mogu sudjelovati u načinu života Samija.
Posjeti mogu uključivati ??hranjenje sobova, sanjkanje sa sobovima, kušanje tradicionalnog samijeva obroka unutar gamena - tradicionalne kolibe, ili slušanja priča o povezanosti samijske kulture sa sobovima, koje pričaju starješine zajednice.
3. Large Animal Research Station, Aljaska
U Velikoj istraživačkoj stanici sa životinjama na Aljasci, osim stada sobova (caribou), možeš pronaći i stado mošusnog goveda.
Ustanova, koja je otvorena tijekom cijele godine, dio je Sveučilišta na Aljasci u Fairbanksu, a osnovana je 1976.
Nakon kratkog upoznavanja s objektom i neprekidnim istraživanjem proučavanja prilagodbe i napredovanja ovih velikih sisavaca u tako frigidnim uvjetima, vodič vodi goste na 45-minutne ture gdje mogu komunicirati sa sobovima.
4. Reindeer Lodge Nutti Sámi Siida, Švedska
Smještena među brežuljcima švedske Laponije uz obalu rijeke Torne, kućica Reindeer Nutti Sámi Siida na raspolaganju ima pet vikendica za noćenja.
Nije rijetkost da sobovi slobodno lutaju po kampu, kojim upravlja samski par koji zadnjih godina zbrinjava i pripitomljava sobove.
Svaki boravak uključuje tradicionalni samski obrok, kao i vožnju saonicama koje vuku upravo sobovi. Kamp nalazi dovoljno blizu sjeveru pa se mogu vidjeti polarna svjetla.
5. Viewpoint Snohetta, Norveška
Viewpoint Snøhetta služi kao zaklonjeno promatračko mjesto na kojem posjetitelji mogu promatrati sobove u svom prirodnom staništu.
Smješten oko 370 kilometara sjeverno od Osla u Hjerkinnu, paviljon graniči s nacionalnim parkom Dovrefjell-Sunndalsfjella, domom preostalih stada sobova koji su izravni potomci izvornog planinskog jelena u Europi.
Otvorena je samo od proljeća do jeseni, a sezona traje od lipnja do listopada.