Iako Ingrid Divković nije nova autorica, iznenađuje nas svakom novom knjigom. Njezin duh je staložen, ali uvijek traži nove načine da se izrazi. Ovoga puta izabrala je formu romana. Na manje od 250 stranica, autorica nas uranja u svoj svijet mistike, ali i čvrstog realizma. Kako, pitate se?
Prvo, koristeći se realističnim situacijama poput one kada dijete stigne u novu obitelj iz doma za nezbrinutu djecu. Ana je šesnaestogodišnjakinja koja je veći dio života provela u domu. Nakon smrti svoje majke snalazila se kako je god mogla, promijenivši usput dvije udomiteljske obitelji. Elena već godinama želi dijete sa svojim mužem, ali to nikako ne uspijeva. Poznato je da, nakon procesa čekanja na dijete, ono stigne u novo kućanstvo, stvari nisu onakve kakvima su ih obje strane zamišljale. To se dogodi i u slučaju Ane i Elene, koje su otuđene i ne uspijevaju se povezati. Osim toga, Elena je sklona zaviriti u čašicu pa se stvari ubrzo razviju na (ne)očekivan način – Ana kupi svoje stvari i odlazi u nepoznato.
Tijekom knjige pratimo perspektive ovih dviju žena, slušajući njihove verzije događaja kroz unutarnje monologe. Autorica uspijeva stvoriti glasove koji su istovremeno odvojeni, ali i vrlo intimni, te drugačiji jedan od drugog. Drugim riječima, otpočetka postoji perspektiva koja obuhvaća puno više od pojavnosti i vanjskih zbivanja. U tome pomaže i još jedan – a to je i druga tehnika za odvajanje – dodatan glas naratora kojeg možemo nazvati „Životom“. On je sveznalica, zna odakle su došle naše junakinje, prati njihovo putovanje, a usput nam priča o raznim fazama života koje svatko mora proći. Dodatno distanciranje autorica postiže motivom (simbolikom) leptira koji se pojavljuje od samog početka, označavajući proces transformacije. Uz to, leptir je prekrasna pjesnička slika, i Ingrid je koristi vrlo vješto dodajući priči pomalo eteričnu sanjivost.
Pomislit ćete da je ovo roman s porukom, i bit ćete u pravu, ali sve je utkano u priču tako da do odgovora ipak morate doći sami, ako to uopće želite. Naime, radnja knjige je zanimljiva sama po sebi jer govori o naizgled običnim životima, koji su, gledani iz drugog kuta, sve samo ne obični. A to je samo jedan kut gledanja. Prema tome, ono što doživljavamo uvelike ovisi o nama. Svaki čitatelj izići će iz procesa čitanja s drukčijim iskustvom.
Naša treća junakinja, Naida, pojavljuje se tek krajem knjige, ali njezina uloga ključna je u Aninom životu. Kao odgajateljica u domu, Naida je postala Anina druga majka te se neprestano provlači kroz njezine misli i tako joj uvijek daje podršku. Sve tri žene imaju drugačije sudbine te su, iako povezane, zapravo veći dio romana razdvojene – što fizički, što psihički. Kako će se sve spojiti jedan je od užitaka koji će vam ova knjiga pružiti, a ima ih jako puno. Poetičan stil pisanja, ponekad na rubu filozofskog, spojen je sa živopisnom radnjom i čini ovaj naslov vrlo posebnim, gotovo neusporedivim s ičime drugim na domaćoj književnoj sceni.
Autorica: Ingrid Divković
Naslov: Živi mi se
Izdavač: Stilus
Uvez: meki
Broj stranica: 248
Cijena: 129,00 kn
Čaroban roman o trima ženama