Backgammon je igra koju je jednostavno naučiti. Backgammon se igra s 15 pješaka različite boje za oba igrača, dvije igraće kockice za određivanje poteza i kockom za udvostručavanje uloga. Ploča se sastoji od 24 trokuta (vrha) na koje se smješta jedan ili više pješaka u kretanju.
Cilj backgammon igre je prevesti pješake u takozvanu domaću ploču, te ih nakon toga izmjestiti s ploče. Izmještanje pješaka u backgammonu je moguće samo kada se svi preostali pješaci nalaze u domaćoj ploči. Ploča je podijeljena na četiri kvadranta odijeljenih prečkom.
Na ovoj slici se vide dozvoljeni potezi iz početne pozicije u backgammonu (prikazana je standardna postava) nakon dobivanja brojeva 2 i 4 na igraćim kockicama. Kocka s brojem 64 prikazana u sredini je takozvana kocka za udvostručavanje i određuje vrijednost pobjede ovisno o načinu pobjede.
Pješake se može premicati samo potez po potez na nepopunjene vrhove ili vrhove na kojima je samo jedan protivnički pješak. U slučaju pomicanja na vrh na kojemu je protivnički pješak, taj pješak privremeno izlazi van igre na prečku (bar). Za ponovni ulazak u igru, protivnik mora dobiti broj s kojim se može spustiti na otvoreni vrh, i samo ako su mu svi neizmješteni pješaci u ploči može ih nastaviti pomicati.
Pošto su potezi neovisni, nije moguće spojiti oba broja i "preskočiti" zauzeta polja s dva ili više protivničkih pješaka. Kod dobivanja dva ista broja na kockicama, broj poteza se učetverostručuje (na primjer, kod dobivanja dvije petice, na raspolaganju je četiri poteza po pet polja.
U backgammonu je uobičajeno pobrojavanje polja od 1 do 24, s tim da je 1 vaše prvo polje u takozvanoj domaćoj ploči, a polje 24 prvo polje u protivnikovoj domaćoj ploči. Kretanje je od viših brojeva k manjima. Potezi se bilježe upisom brojeva bačenih kockica i zatim početnog i završnog broja vrha s kojeg je povučen potez. Primjer na slici lijevo (kretanje bijelog u gornjem dijelu) bi bio zapisan kao 24: 24/18. Značenje - kockice 2 i 4, pješak s vrha 24 se premješta na vrh 18. U donjem dijelu zapis bi bio 24: 8/4, 6/4. Zapisivanje se koristi za bilježenje partija i njihovu analizu.
Backgammon ima tri načina pobjede koje nose različiti broj bodova. Normalna pobjeda vrijedi 1 bod i osvaja se kada je protivnik izmjestio barem jednog pješaka s ploče. Dva boda je gammon pobjeda vrijedna dva boda i osvaja se kada protivnik nije izmjestio niti jednog pješaka i nema niti jednog u protivničkoj domaćoj ploči. Backgammon vrijedi 3 boda i vrijedi kada protivnik nije izmjestio niti jednog pješaka, niti je uspio maknuti sve pješake iz protivničke domaće ploče.
Kocka za udvostručavanje u backgammonu se koristi za udvostručavanje dogovorenog uloga u igri za novac ili broja bodova u meč igri. Na njoj su zapisane potencije broja dva (2, 4, 6, 8, 16, 32 i 64), a označavaju na koliko puta je udvostručen ulog. Početna postavka je 64 jer ne postoji broj 1. Inače, ako nema ograničenja stola kao u pokeru, udvostručavanje je teorijski neograničeno.
Održan Masters Hrvatske Backgammon Lige 2010
Ovog vikenda u Zagrebu je održan završni backgammon turnir (Masters turnir 16 najboljih igrača) kojim je zaključena prva godina organiziranog igranja backgammona u Hrvatskoj. Završni backgammon turnir (Masters) predstavlja veliko finale nakon 7 uspješno odigranih turnira tijekom cijele sezone Hrvatske Backgammon Lige (Croatian Backgammon Tour).
Hrvatska Backgammon Liga djeluje pod Hrvatskim Backgammon Savezom koji je osnovan u ožujku ove godine. Klubovi koji djeluju unutar Saveza su Backgammon klubovi u Rijeci, Splitu, Bolu na Braču, Dubrovniku i Zagrebu. Hrvatskoj Backgammon ligi se osim pet navedenih klubova ove sezone priključio i klub iz Bihaća, a od iduće sezone se planira i priključenje kluba iz Budimpešte (Mađarska). Uz redovne igrače iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije turnir su u velikom broju posjećivali i igrači iz susjednih zemalja Mađarske, Srbije, Crne gore, Italije, te iz nešto udaljenijih - Švicarske, Velike Britanije, Portugala.
Kroz cijelu sezonu, sedam turnira je odigralo više od stotinu različitih igrača. Rangiranjem svakog od turnira i konstatntnim praćenjem putem ranking liste na kraju je isprofilirano 16 igrača koji su ovaj vikend odmjerili snage a Hrvatska (Hrvatska Backgammon Liga) je po prvi puta dobila ukupnog pobjednika u ovoj prekrasnoj igri, najstarijoj igri na ploči, popularnom backgammonu. Pobjednik je Mislav Kovačić koji je ovom pobjedom postao i ukupni pobjednik HBL 2010. U finalu je svladao Mislava Radicu! Treće mjesto osvojio je Leonardo Jerković dok je četvrti ostao Damjan Plesec.
Više pogledajte na backgammon.hr