Amerika je dobila prvu potpredsjednicu u povijesti. Istražile smo tko je Kamala Harris

Žene u politici uvijek su bile manjina, ali se situacija polako mijenja. Priliku da to promijeni dobila je Kamala Harris, a nas je zanimalo kako je izgledao njezin put do druge najvažnije pozicije u Americi

Amerika je dobila prvu potpredsjednicu u povijesti. Istražile smo tko je Kamala Harris

Prije nekoliko dana završio je jedan od najneizvjesnijih predsjedničkih izbora u američkoj povijesti, a Donalda Trumpa zamijenio je Joe Biden. S njim će u siječnju 2021. prisegnuti i prva američka potpredsjednica Kamala Harris. Kako je Kamala izvan Amerike manje poznata, odlučile smo se bolje upoznati najmoćniju ženu SAD-a. 

Kamala je rođena 20. listopada 1964. godine u Oakland u Kaliforniji. Njezini roditelji su imigranti – majka je Indijka, dok je otac porijeklom s Jamajke. Kada je imala samo pet godina su se rastali, a Kamalu je odgojila njezina majka Shyamala Gopalan Harris koja je i sama bila aktivistkinja za ljudska prava i znanstvenica. Unatoč indijskom porijeklu, Kamala je odgajana u duhu afro-američke kulture zajedno s mlađom sestrom Mayom. 


U nekoliko navrata Harris je izjavila kako je njezina majka bila svjesna da odgaja dvije djevojčice tamnije kože te da je htjela da odrastu u snažne žene koje su ponosne na svoje korijene. Upravo je to i osnova politike koju danas vodi. No, Kamala osim djetinjstvu veliki značaj pripisuje i vremenu koje je provela na Sveučilištu Howard na kojem je završila pravo

Kamala je u brojnim intervjuima sebe opisala jednostavno kao Amerikanka jer smatra da je njezino podrijetlo ne bi trebalo staviti u određeni pretinac političarke koja se isključivo bori za jednu zajednicu ljudi. Umjesto toga, pokazala je kako joj je cilj jednakost svih ljudi, kako imigranata tako i Amerikanaca koji već naraštajima žive u SAD-u. 


Nakon što je stvorila uspješnu karijeru kao odvjetnica u mnogim američkim regijama, 2014. postala je druga Afro-Američka i prva Južnoazijska senatorica SAD-a i stvorila vrlo jasne i definirane stavove koji ju i danas prate. Fokusirala se na reformu zdravstvene zaštite, dekriminalizaciju kanabisa, inkluzivnija pravila za imigrante i dobivanje državljanstva, zabranu prodaje oružja civilima i progresivnu reformu poreznog sustava. Iako je svojim djelovanjem brzo odjeknula, pažnju javnosti dobila je kada je u pitanje dovela Trumpovo imenovanje Bretta Kavanaugha za suca Vrhovnog suda jer je Bett u to vrijeme bio optužen za seksualno napastovanje žene. 

Njezin privatni život do 2014. godine nije bio mnogo više u fokusu od njezinog poslovnog. Kamala se te godine udala za odvjetnika Douga Emhoffa koji je iz prijašnjeg braka imao dvoje djece. Tako je Harris postala pomajka Coleu i Elli s kojima ima vrlo jedinstven dogovor – umjesto maćeha, dobila je nadimak 'Momala'. Nakon što je preko noći postala majka, američki mediji su se sve više fokusirali na to. No Kamala je uspjela nadići stereotipne uloge uspješne žene koja se bori između majčinstva i karijere te tako postala uzor mnogim snažnim mladim ženama.


Kamala je osim svojim snažnim stavovima uspjeh postigla i pomoću izvrsnih pregovaračkih sposobnosti te svog jedinstvenog humora. Kolege ju opisuju kao uvijek spremnu za akciju te da nema prepreke s kojom se ona ne može izboriti. Još jedna takva prepreka bila je nezavidna situacija žena u politici koju je uspješno prebrodila na predsjedničkim izborima koji su završili prije nekoliko dana. 

Kamala je ne samo prva potpredsjednica u američkoj povijesti, nego i prva Afro-Amerikanka i Južnoazijska-Amerikanka na toj poziciji. Rekla je kako će svoj novi položaj iskoristiti najbolje što može i nastaviti zagovarati načela s kojima je odrastala te za koja se borila kroz odvjetničku, ali i političku aktivnost. 

Ipak, najveći posao tek stoji pred njom i nadamo se da će ispuniti visoka očekivanja koja je postavila