Gotovo sve smo kao djeca obožavale čitati slikovnice, a nešto kasnije i bajke o omiljenim likovima. No nakon završetka škole i sve više poslovnih obaveza, broj knjiga koje smo pročitale znatno se smanjio. Čini se kako ljudi u današnje vrijeme čitanje kao hobi često povezuju s introvertiranim i manje socijalnim osobama. No kako je dokazano da čitanje knjiga utječe na emocionalni i intelektualni razvoj mozga, možda bi trebala ponovno probuditi zaboravljenu ljubav prema knjigama.
(Foto: Unsplash)
Pridruži se klubu čitatelja
Book club ili klub čitatelja odličan je način za druženje, ali i stvaranje navike čitanja knjiga. Činjenica da znaš kako ćeš na kraju mjeseca veselo pričati o knjizi s prijateljicama potaknut će te da knjigu pročitaš do kraja.
Pronađi knjigu koja će ti se zaista svidjeti
Ako postoji neka određena tema koja te zanima, poput povijesti ili znanosti, potraži najbolje ocijenjene knjige u tom žanru. Ako čitaš knjigu o temama koje te zanimaju, veća je šansa da ćeš ju pročitati do kraja.
(Foto: Pixabay)
Odaberi sagu knjiga i pročitaj sve nastavke
Kada znaš da te nakon pročitane knjige čeka nastavak u drugoj, osjećat ćeš se motivirano i htjeti što prije pročitati ju do kraja kako bi saznala što se događa u idućem dijelu. Za početak izaberi sagu koja ima nekoliko nastavaka jer bi te previše štiva moglo demotivirati.
via Giphy
Postavi si jasan cilj
Ako si osoba natjecateljskog duha koja voli izazove, postavi si cilj koliko knjiga želiš pročitati do kraja godine. Tako ćeš si stvorit pozitivan pritisak da svoj cilj i ostvariš.
(Foto: Unsplash)
Ako ti se knjiga zbilja ne sviđa, ne moraš ju pročitati do kraja
To je jedan od ključnih savjeta kako održati ljubav prema čitanju. Ako čitaš knjigu koja ti baš nije zanimljiva, nećeš imati potrebu čitati ju često, a velike su šanse da za to vrijeme nećeš htjeti početi čitati drugu knjigu. Tako se začarani krug nastavlja sve dok jednog dana odustaneš od čitanja knjiga u potpunosti. Ako ti se knjiga zbilja ne sviđa, jednostavno ju nemoj čitati i pređi na novu.