Spravljanje zimnice je ponovo „in“

Povrće za zimnicu treba biti dobre kvalitete i ne smije imati trulih dijelova. Ukoliko ih ima, obavezno ih odstranite ili ga uopće nemojte stavljati za zimnicu

Spravljanje zimnice je ponovo „in“

Vrijeme spremanja zimnica još nije gotovo, ali ako do sada niste odlučili hoćete li ju spravljati, krajnje je vrijeme da se odlučite što ćete spremiti ove godine. Zanimljivo je spomenuti da je mnoge ljude gospodarska kriza navela da nakon dugog niza godina ponovno počnu raditi zimnicu i ono što je najljepše, počeli su uživati u toj radnji, i na kraju njezinoj konzumaciji jer – domaće je domaće. Ukoliko ste se po prvi puta ili nakon mnogo godina odlučili na spravljanje zimnice i treba vam malo osvježiti pamćenje, ovo je savršen tekst za vas.

Kao što i sami već do sada znate, načina spravljanja zimnice ima bezbroj, no kada pogledate malo bolje, sve su to više ili manje varijacije na temu. Odnosno hoćete li dodati nešto više ili manje šećera, octa, vode, te začina...
Zbog toga smo u ovom tekstu odlučili vam dati osnovne upute i recepte kako spraviti zimnicu, a na vama je da nađete svoju savršenu kombinaciju.

Popara i pasterizacija

Za pravu zimicu koja mora ostati svježa mjesecima nakon što ju spravite, potrebno je provesti određene postupke. Jedna od njih je blanširanje ili popara, odnosno stavljanje veće količine povrća u vruću vodu, tako dugo dok ona ponovo ne zavrije. Nakon što voda zavrije, povrće se izvadi van te se odmah stavi pod hladnu vodu (možete staviti i led). Nakon toga, povrće možete staviti u staklenke koje se prije toga prokuhali.

Osim popare, voće za zimnicu morate i pasterizirati. Ono što trebate napraviti je da staklenke napunjene zimnicom  stavite u lonac i napunite s do pola s vodom te pričekate da voda zavrije. S tim ćete ubiti sve bakterije, te ga na taj način konzervirati.

Sačuvajte od kvarenja

Povrće za zimnicu treba biti dobre kvalitete i ne smije imati trulih dijelova. Ukoliko ih ima, obavezno ih odstranite ili ga uopće nemojte stavljati za zimnicu. Staklenke napunite s povrćem do samog vrha i prelijte s mješavinom octa vode, šećera i soli, te začina. Složite povrće na taj način da ne može isplivati na površinu i izaći iz octa, jer će se u tom slučaju pokvariti.

Također, staklenke zatvarajte samo s poklopcima koji ne propuštaju zrak. Prelijte povrće octom, jer ono će upiti jedan dio, pa kako ne bi ostalo na suhom. Kada jednom otvorite staklenku za konzumaciju, držite ju obavezno u hladnjaku, kako se povrće ne bi pokvarilo te iz nje uvijek povrće uzimajte čistim priborom za jelo jer bakterije koje se nalaze u slini ili hrani potiču kvarenje.


(vam)