Sitni popravci u kućanstvu - popravite prozor

Ako vam prozor ne brtvi ili vam zapinju rolete, uzmite alat u ruke i riješite problem bez muke

Sitni popravci u kućanstvu - popravite prozor

Prozor koji zapinje obično nasjeda svojim donjim rubom na okvir. Bilo bi pogrešno skinuti prozorsko krilo i upotrijebiti blanju ili brusni papir. Prozor uskoro ne bi dobro brtvio na tom mjestu. Pravilnije je postupiti kao i s vratima, tj. podići krilo podmetanjem metalnih prstena pod šarke. Ako nakon toga prozor zapinje na gornjoj strani, pomaže lagano brušenje brusnim papirom, a u ozbiljnijim slučajevima upotreba profilne blanje. Sva mjesta na kojima se obrusi ili oblanja drvo, treba odmah savjesno oličiti, da drvo ne bi navuklo vlagu i prozor opet zapinjao.

Prozori koji ne brtve propuštaju hladan zrak, nastaje propuh, pa mogu biti još neugodniji od vrata uz koja puše. Pomoći će nam slijedeći postupci:

- pregledajte okove prozora nisu li se izlizali ili olabavili. U skladu sa sistemom učvršćenja prozora, ugradite okove nešto dublje ili ih zamijenite. Okvir prozora mora dobro nasjedati.

- trake od pjenaste gume, pjenaste plastike ili pusta zalijepite u raspor kroz koji puše, ako se nikako drugačije ne može pomoći. Ovo je brzo i lako izvedivo rješenje.

- zalijepite ili pribijte posebne profile za brtvljenje. Ovo je nešto trajnije rješenje od traka od pjenaste plastike.

- dajte stolaru da izdubi žlijeb u prozorskom okviru i u žlijeb učvrsti profil za brtvljenje. To je dobro, ali skupo i složeno rješenje.

Image

Rolete koje zapinju, bilo da su od drva ili od plastike, upozoravaju da se njima nepravilno rukuje. Ako netko spušta roletu uz gromovit prasak, a diže je najvećom mogućom brzinom, ne smije se začuditi kad jednog dana roleta zapne. Da se ustanovi razlog, potrebno je otvoriti poklopac rolete. On je obično načinjen od šperploče i zatvara prostor u kome je smještena roleta, okrenut je prema sobi (dakle, paralelan je sa zidom), ili je postavljen s donje strane prozorskog nadvoja (dakle, paralelno sa stropom). Vijci kojima je poklopac pričvršćen obično su premazani bojom. Prije prvog pokušaja odvijanja vijaka treba pažljivo očistiti utore na glavama vijaka od ostataka boje. Nakon otpuštanja vijaka skida se poklopac, pri čemu treba paziti da se ne ošteti žbuka na zidu. Promatranje unutrašnjosti pokazat će u čemu je neispravnost:

- traka za dizanje rolete (»gurta«) iskočila je iz remenice (vodećeg kotača). Traku pažljivo izvucite i ponovo namotajte na remenicu, pazeći da se kod namatanja traka ne uvrće.

- vreteno rolete je iskočilo iz ležaja. Pri tome roleta obično visi ukoso. Roletu ponovo postavite u ležaj (oblika slova U) i usput prekontrolirajte stanje trake za dizanje.

- traka za dizanje je zapela. Obično se to dogodi kad je traka vrlo pohabana i izglodana. Treba zamijeniti traku.

Žaluzine od lakog metala ne mogu se efikasno popraviti bez obzira na uložen trud. Kad je potrebno promijeniti trake i uzice, taj bi posao trebalo prepustiti stručnjaku.

(C.G.)