Koja ti je omiljena aroma za kekse? Čokolada? Cimet? Ili možda vanilija? Iako neki vaniliju povezuju s nečim običnim i dosadnim (pa čak i u seksu) meni je vanilija zaista omiljena. Nježna i utješna, podsjeća na djetinjstvo i kolače mame i bake, na blagdane i sretne trenutke s voljenim osobama. Iako neki govore da je vanilija obična, meni je ona duboka i kompleksna i tako, tako ukusna.
Šteta samo što nije jeftinija, jer za dobar ekstrakt ili prah od vanilije morat ćeš iskeširati poprilično kunica, a ovaj kupovni meni i nije baš nešto... Upravo zato odlučila sam sama raditi ekstrakt i prah od vanilije (šećer ne jer više ne jedem šećer) - i ispada da sve to i ne mora biti baš toliko skupo.
Vaniliju sam naručila online preko eBaya od prodavača koji ima dobre ocjene - 10 mahuna bourbon vanilije B kategorije (suši su od A kategorije koje se koristi za kuhanje) za 23 američka dolara što je oko 150 kuna. Ne čini mi se to uopće puno jer u trgovini samo jedan štapić košta i do nekoliko desetaka kuna.
Kako se radi ekstrakt od vanilije?
U stvari vrlo jednostavno. Osim vanilije još vam je samo potreban žestoki alkohol, obično se preporučuju votka ili rum.
Na 1 dcl alkohola stavi se 1 mahuna vanilije - ovo je mjera za klasični ekstrakt. Želiš li intenzivniji i bolji ekstrakt samo treba povećati količinu vanilije - 2 štapića na 1 dcl alkohola.
Mahune vanilije treba prerezati napola (da izađu sve one fine sjemenčice koje daju najviše arome), uroniti u alkohol i dobro zaklopiti poklopcem (bolja opcija je tamna bočica da se ne gubi na kvaliteti, no i prozirna će biti dobra) te odložiti na tamno mjesto sobne temperature.
Svakih nekoliko dana protresi staklenku - i to je to! Sve što još trebate je strpjeti neko vrijeme. Koliko? Minimalno 8 tjedana. No ekstrakt postaje sve bolji i potentniji što dulje stoji. Optimalno bi bilo barem 6 mjeseci, a može i čak duže - 12 ili čak 24 mjeseci (ako se napravi veća količina neće biti problem da toliko stoji jer ćete samo malo uzimati za spremanje slastica). Možeš čak i s vremenom (i trošenjem) dodati još malo alkohola. No znajte da tako razrjeđuješ svoj ekstrakt.
Što s mahunama nakon tih godinu dana ako ih odlučite izvaditi? Možete ih osušiti i staviti u šećer, ili kao što ja planiram od njih napraviti prah. Taj vanilin šećer ili prah neće biti toliko intenzivan kakav bi bio od "svježih" odnosno nekorištenih štapića, no svejedno će slasticama dati značajan okus vanilije – pa zašto onda ne iskoristiti?
Foto: daringgourmet.com
Kako se radi prah od vanilije?
Vanilija u prahu je čista, nepromijenjena mahuna vanilije - sušenja i samljevena. Snažniji je i jači od ekstrakta vanilije i daje bogat i intenzivan okus vanilije.
Ovo je puno bolja opcija za osobe koje ne žele koristiti alkohol zbog alergije ili nekih drugih razloga (primjerice kod ekstrakta - kako alkohol nosi aromu dio okusa može nestati prilikom kuhanja jer alkohol isparava).
Kako napraviti prah od vanilije? Najprije treba osušiti mahune vanilije. Postoji nekoliko načina:
Najbolja opcija je ova sušenja prirodno na zraku ili na 70 stupnjeva - jer vanilija lako izgori.
Nakon toga sve što treba napraviti je samljeti ih u sitno u mlincu za kavu ili začine. I to je to!
Kako je prah vanilije koncentriraniji, polovica žličice praha vanilije koristi se umjesto 1 žličice ekstrakta vanilije.
- Ostaviti ih vani nekoliko tjedana
- Sušiti ih u pećnici na 70 stupnjeva oko sat vremena
- Sušiti ih u pećnici na 175 stupnjeva oko 5 minuta
- Staviti ih u mikrovalnu 20-30 sekundi (trebale bi se napuhni i postati hrskave)
Foto: foodtasia.com