Ako još uvijek niste, svakako sačuvajte sjeme rajčice koju ste sami uzgajali ove godine. Ako vam je to prvi puta, nekoliko kratkih uputa dobro će vam doći i vjerujte, olakšati život kasnije.
Naime, sjeme rajčice obavijeno je pulpom i ako ga samo izvadite i stavite na sušenje, polijepit će se pa će vam biti teško razdvojiti ga kod sijanja. Rješenje je fermentacija.
Rajčica ako je veća, razrežite na nekoliko kriški te sjeme u čašu izvadite pomoću žličice. Ako je manja, poput cherry rajčice, dovoljno je istisnuti sjeme jačim pritiskom prstiju.
Ako ostavljate sjeme rajčice koje ima više soka, dovoljno će biti izdvojiti sjeme i skupa s njegovim sokom ostavite u čaši. Ako rajčica nema puno soka nego ste dobili samo sjeme s pulpom, dodajte još vode.
Prekrijte čašu papirnatim ubrusom i svakako na nju stavite naljepnicu ili kakvo drugo obilježje, pogotovo ako uzimate sjeme više vrsta rajčice. Ostavite ga da stoji u vodi nekoliko dana. Ako je jako vruće, fermentacija će se dogoditi brzo. Kada je fermentacija gotova, sjeme će sjesti na dno, iznad njega će biti pulpa, a na površini voda.
Može se dogoditi da se na površini skupi bijela prevlaka, ali neka vas to ne zbuni, to ne škodi sjemenu.
Kada je sjeme fermentiralo, izlijte sve u cjediljku i operite pod mlazom vode. Sjeme prebacite na papirnatu salvetu ili još bolje na papir za pečenje i ostavite sušiti na prozračnom mjestu. Kada se osuši, prebacite na tanjur i ostavite da se suši još neko vrijeme.
Nakon toga sjeme prebacite u papirnatu vrećicu i neka spremno čeka iduću povrćarsku sezonu.
Sjeme rajčice obavijeno je pulpom i ako ga samo izvadite i stavite na sušenje, polijepit će se pa će vam biti teško razdvojiti ga kod sijanja. Zato je dobro da ono fermentira.