Iza formule NaHCO3, koju dakako da većina od nas teško pamti iz škole, krije se natrijev hidrogenkarbonat ili natrijeva sol ugljične kiseline. No, zato je svima dobro poznata soda bikarbona, naziv koji se za taj bijeli kristalni prah koristi u kućanstvu. Upotrebljava se u proizvodnji praška za pecivo, pjenušavih pića, u kozmetici, za poliranje, otklanjanje neugodnih mirisa, itd. Osim u industrijskoj proizvodnji, soda bikarbona neizostavna je kutijica, u svojoj prepoznatljivoj plavoj boji, koja se može naći u svakom kuhinjskom pretincu. Zovu je i najvećim neprijateljem farmaceutske industrije.
Široka primjena sode bikarbone
Ima brojne namjene, koristi se u kuhanju, pranju, liječenju, kozmetici. Još su stari Egipćani koristili prirodni oblik sode bikarbone kao sapun i za konzerviranje mumija. Kad je u pitanju kozmetika, može biti učinkovit saveznik u uklanjanju make-upa. Razmutite 2 čajne žličice sode bikarbone s jednom žličicom tople vode. Miješajte prstima dok ne dobijete mekanu pastu. Navlažite lice toplom vodom i nanesite pastu nježnim kružnim pokretima. Temeljito isperite i osušite lice ručnikom.
Budući da otklanja neugodne mirise, soda bikarbona odlična je alternativa industrijski proizvedenim dezodoransima. Jednostavno pomiješajte pola žličice sode s malo vode i odmah nanesite ispod ruke. Za zaustavljanje znojenja pomiješajte kukuruzni škrob i sodu bikarbonu u omjeru 6:1 i nanesite na problematične dijelove. Soda bikarbona se za izbjeljivanje zubi koristi već stoljećima. Pomiješajte malu količinu sode bikarbone s malo soli i tom mješavinom iščetkajte zube. Osim što izbjeljuje, soda uklanja i neugodan zadah.
Da biste učinkovito napravili piling, nisu vam potrebna gruba sredstva. Za revitalizaciju i osvježavanje umorne kože na rukama, laktovima ili nogama pomiješajte 3 dijela sode bikarbone s jednim dijelom vode kako biste dobili nešto gušću pastu. Nanesite je kružnim pokretima i nakon toga isperite. Koža će vam biti mekana i glatka. Može poslužiti i kao šampon za suho pranje kose i da ne morate svaki dan kosu mučiti feniranjem, jednostavno pospite malo sode bikarbone i talka na četku za kosu i počešljajte se.
Ona vam može pomoći i da imate mekšu kožu. Jednostavno je dodajte u toplu kupku i to je dovoljno. Može poslužiti i kao kupka za stopala. U vruću vodu dodajte 2 žlice sode bikarbone i jednu žlicu soli. U toj mješavini ostavite noge barem 15 do 20 minuta. Ova mješavina će ukloniti svu prljavštinu, a za dodatnu njegu možete upotrijebiti i pastu za piling kako biste uklonili mrtve stanice kože.
Za pranje, čišćenje…
Kad je u pitanju čišćenje, sodu bikarbonu možete koristiti za začepljene odvode. Naspite 100 grama sode u odvod, a zatim prelijte sa najmanje pola litre vruće vode. Za još bolji učinak, koristite sodu i alkoholni ocat. Može se koristiti i umjesto omekšivača za rublje. Soda bikarbona će ublažiti neugodni miris kante za smeće. Naspite sodu u kantu i ubacite novu vreću za smeće .Hladnjak ili zamrzivač čistite vlažnom krpom i sodom bikarbonom. Nakon toga isperite čistom vodom. Čak je dobra i za pranje posuđa. Dodajte malu količinu vodi za pranje, a od nje nećete imati alergijsku reakciju kao što se zna desiti sa pojedinim deterdžentima. Plastične posude u kojima skladištite hranu ćete najlakše očistiti sodom bikarbonom.
"Soda bikarbona - liječenje raka za sve, bogate i siromašne"
To je naziv knjige dr. Marka Sircusa, koja je objavljena 2012. u izdanju Omega lana, a autor u knjizi tvrdi da se alkalizacijom organizma pomoću sode bikarbone mogu spriječiti i izliječiti i najteže bolesti. Prehrana je vrlo važna u održavanju povoljnog pH stanja u organizmu koje bi trebalo biti lužnato, a mnoge namirnice poput jako slatke i mesne hrane zakiseljuju organizam. "Do narušene ravnoteže u organizmu najčešće dolazi zbog načina prehrane, jedemo previše žitarica, šećera, mesa, a sve te namirnice zakiseljavaju tjelesne tekućine. Te se ne odnosi samo na krv, nego i na limfu", kaže Darko Vujnović, izdavač i prevoditelj knjige "Soda bikarbona - liječenje raka za sve, bogate i siromašne".
Dr. Mark Sircus je autor desetak knjiga u kojima opisuje prirodne načine liječenja, pomoću minerala, vitamina i drugih prirodnih tvari koje svakodnevno sudjeluju u ljudskom metabolizmu. U autorovoj knjizi o sodi bikarboni ispisani su čvrsti dokazi o pozitivnom djelovanju na zdravlje te alkalne soli. Ova najuobičajenija tvar korisna je za tako veliki broj bolesti da je potrebna knjiga ovakve veličine da se objasni zašto je to tako. Ovo je prvi potpuni medicinski pregled natrijevog bikarbonata koji će promijeniti način razmišljanja o sodi bikarboni i način na koji se prakticira u medicini.
Autor u knjizi tvrdi da pretjerano kiseli pH vodi staničnom propadanju, što na kraju vodi do ozbiljnih zdravstvenih problema, kao što su rak, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, osteoporoza i žgaravica. Činjenica kako biološki život najbolje funkcionira u ne-kiselom okruženju (blago alkalnom) okruženju jasno govori u prilog korisnosti sode bikarbone. Primjerice, alkalizirajuća intravenozna otopina natrijevog bikarbonata često može smjesta zaustaviti alergijsku reakciju ili asmatični napad. Čini se da je natrijev bikarbonat jedan od najkorisnijih medicinskih spojeva jer su u fiziološkom smislu bikarbonati fundamentalni za život i zdravlje. Informacije u ovoj knjizi mijenjaju način na koji se liječi rak i ostale ozbiljne bolesti. Kronične i akutne bolesti mnogo se lakše rješavaju kad se upotrijebi ova snažna ruka medicine , svestrana soda bikarbona.
(M.G.)