Znate li da je još u Homerovo doba upravo celer bio je simbol ljepote i veselja?
Francuzi su hvalili celer uzrečicom: "Ne treba se plašiti mukotrpnog puta do Rima zbog - ljubavi i celera.", a u našem narodu postoji izreka: "Gdo na srcu ima feler, navek mora jesti celer" - a što je celer pročitajte u nastavku i evo kako ga jesti
Što je celer? Celer koji se može susresti po vrtovima, za razliku od onog divljeg, na glasu je kao vrlo vrijedna ljekovita biljka koja ima svojstven i aromatičan miris.
Svježe stabljike i lišće beru se od svibnja do kolovoza, a korijen se iskapa od sredine rujna do sredine studenog. Korijen celera ima i ljekovite tvari, kao što su flavonoid apiin, koji ima antioksidativno djelovanje, eterično ulje i aminokiselina asparagin, nalaze se u korijenu, stabljici i listovima.
Celer i kako ga jesti?
Ljekovite tvari iz celera najbolje ostaju sačuvane u svježe iscijeđenom soku sirovog korijena, listova i stabljike.
Preporučuje se što manje listova jer sok čine gorkim.
Napitak je odličan način za konzumirati celer, odnosno kako ga jesti, jer je ujedno i lijek u ranim fazama reumatizma i gihta.
Preporučuje se osobama sklonim debljanju, kao i onima koje pate od nakupina celulita.
Njegovo se konzumiranje također preporučuje ljudima koji imaju kamence u bubrezima ili mjehuru jer je djelotvoran diuretik.
Sirovi celer i kako ga jesti?
Vrlo je djelotvoran sastojak prehrane kod kožnih oboljenja.
Konzumirati ga treba tako da se sitno nastružu jednaki dijelovi korijena celera i jabuke, dobro se izmiješaju, a po želji se mogu dodati naribani orasi i šećer.