Osim što radiš na kondiciji, pješačenje i planinarenje su odličan način na koji ćeš nakratko pobjeći od užurbane svakodnevice i ponovno se povezati s prirodom. Naša zemlja obiluje mjestima gdje se možeš uputiti na planinarenje, a osim prekrasnog krajolika osvojit će te divna ponuda planinarskih skloništa u kojima možeš prenoćiti - i to potpuno besplatno.
Malo smo istražile ponudu hrvatskih planinarskih skloništa i pronašle čak tri opcije koje oduševljavaju ljepotom i dizajnom. Ako si do sada mislila da su to samo kolibe sklepane od par dasaka – jako si se prevarila. Pronađi naša najljepša skloništa u nastavku i inspiriraj se za višednevni planinarski izlet.
Planinarsko sklonište Ždrilo
Planinarsko sklonište Ždrilo na Velebitu smješteno je na 1010 m nadmorske visine. Ždrilo je izgrađeno 2015. godine, a nalazi se nadomak Piskovitoj kosici i važna je točka na uzdužnom Velebitskom planinarskom putu. S obzirom na nepristupačnost lokacije, materijal je prvo kamionom prevezen na Velebit, a zatim helikopterom prebačen do same lokacije.
Sklonište Ždrilo sastoji se od jedne funcionalno uređene prostorije u kojoj se nalazi peć, stol s klupama i ležaji za noćenje. Do njega će ti od Baških Oštarija trebati 3 sata hoda, a u njemu ukupno može prenoćiti 6 osoba.
Planinarsko sklonište Šugarska duliba
Sklonište Šugarska duliba nalazi se na području Južnog Velebita, na 1212 m nadmorske visine. Temeljito je obnovljeno tijekom ljeta 2017. godine i predstavlja važan objekt jer u blizini ne postoji drugo mjesto u kojem se možeš odmoriti ili prenoćiti u obilasku ovog dijela Velebita. Od Baških Oštarija do Šugarske dulibe potrebno je više od 6 sati hoda, a do Stapa ima 5 sati. Do skloništa se može se doći i od Jelove Ruje za 3 sata te iz Lukovog Šugarja za 4 i pol sata hoda.
U ovom skloništu ukupno može prenoćiti 10 osoba koje će ovdje imati sav potreban komfor. Na raspolaganju je rasvjeta, peć, stol, klupice, ležajevi, mali umivaonik, USB utičnice i utičnica na 230 V, a uz ruševine lugarnice nalazi se cisterna s pitkom vodom. Dvije velike staklene stijene pružaju neposredan doživljaj boravka u prirodi, a posebnost su i četiri pomoćna viseća ležaja koja se po potrebi mogu razvući između stranica kontejnera.
Planinarsko sklonište Miroslav Hirtz
PS Miroslav Hirtz smješteno je na 1280 m nadmorske visine u rezervatu Bijele stijene, a njegovu obnovu prema projektu arhitekta Ivana Juretića nedavno su završili vrijedni članovi HPD Kapela iz Zagreba uz pomoć ostalih volontera. Riječ je o najvećem planinarskom skloništu u Hrvatskoj koje je podignuto 1974., no samo tri mjeseca kasnije u potpunosti je izgorjelo. Zatim je ponovno podignuto 1976. godine od strane vrijednih ruku planinara i od tada je bilo na raspolaganju brojnim posjetiteljima i izletnicima.
Osnovu skloništa u kojem sada može prenoćiti više od 20 ljudi čini drvena konstrukcija, a poseban doživljaj daje pročelje s velikom staklenom stijenom.