Mediteranska oaza

Idila bez automobila: Ošljak je najmanji hrvatski naseljeni otok

Za maleni otok Ošljak, koji se prostire na 0,39 četvorna kilometra u Zadarskom kanalu, vjeruje se da je bio naseljen još od vremena antike

Ošljak
Foto: Profimedia.hr

Ako ti je dosadilo slušati stalno o istim otocima i destinacijama Lijepe Naše te tražiš unikatno odredište za koje je malo tko čuo, imamo pravu stvar za tebe. Otočić Ošljak nudi kompletnu osamu, jer je to najmanji naseljeni otok u Hrvatskoj, a na njemu nema ni vreve, ni dućana ni automobila. Ako doista želiš intiman odmor bez imalo gužve – to je mjesto koje moraš posjetiti.

Image
Lošinjski arhipelag

Posjeti Ilovik, otok cvijeća na kojem su automobili zabranjeni

Ošljak njegovi stanovnici nazivaju i Lazaretom i to zato što je u 17. stoljeću služio kao bolnica (lazaret) za izolaciju oboljelima od gube i kuge za cijelo zadarsko područje. Danas je on idilično mjesto za odmor ispunjeno prekrasnom prirodom i tradicionalnim kućama mediteranske arhitekture – otprilike njih 60-ak. Prema popisu stanovništva iz 2011. ovdje živi 29 osoba. Broj stanovnika ovisi i o godišnjem dobu – u zimskim mjesecima na Ošljaku živi 12 osoba, a u ljetnim mjesecima sav kapacitet dostupnih smještajnih jedinica je popunjen do kraja.

Ovaj otočić u zadarskom kanalu jamči uživanje u prekrasnoj prirodi, izolaciju i pravi mediteranski odmor. Većim dijelom otoka dominira prekrasna park-šuma s gustom vegetacijom borova, čempresa i hrastova crnike uz nezaobilazna maslinova stabla i mediteransku makiju. U hladovini borova smještene su male pitoreskne uvale čistoga mora koje su savršene za ljetno osvježenje od visokih temperatura.

Ukoliko se odlučiš posjetiti Ošljak, svakako bismo ti sugerirale da istražiš cijeli ovaj maleni otok, a posebno da obratiš pažnju na ribarsku lučicu, crkvicu sv. Marije iz 6. stoljeća i ruševine mlina-vjetrenjače iz 16. stoljeća te ruševine ljetnikovca obitelji Calogera. Tu je i stari dio naselja s desetak kuća koji je nastao u 17. i 18. stoljeću. Na otoku se može vidjeti i bunker iz vremena Drugog svjetskog rata.

Automobilski promet po otoku je zabranjen pa se tu najlakše kretati biciklom ili pješice. Pješačka staza na otoku duga je dva kilometra, prolazi uz svjetionik i ostatke vjetrenjača, a možeš se popeti i na vrh otoka koji se izdiže na 90 metara, a s kojeg se pruža nezaboravan vidik.

Do Ošljaka se može doći trajektom. Svaki dan trajekt pristaje na Ošljak u dva navrata, a postoje i dvije povratne linije za Zadar, odnosno Preko. Na otoku nema niti jedne trgovine – čak ni preko ljeta. Otočani i njihovi gosti nabavljaju namirnice u obližnjem mjestu Preku na Ugljanu ili u Zadru. Također, ljeti na otoku radi samo jedan ugostiteljski objekt.

Ako to nije mjesto za pravi odmor i odmak od vreve grada, mi ne znamo što je.