Putujete li u inozemstvo, prije odlaska svakako se dobro informirajte o pravu na zdravstvenu zaštitu, jer odete li u neku od stranih zemalja bez potrebnih potvrda, a zatreba vam liječnička pomoć, to bi vas moglo skupo koštati. Donosimo vam kratak pregled što trebate učiniti da biste za sebe i svoju obitelj osigurali pravo na korištenje zdravstvene zaštite tijekom boravka u inozemstvu na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja.
Tko ima pravo?
Pravo na zdravstvenu zaštitu za vrijeme boravka u inozemstvu imaju osobe koje u inozemstvu borave radi privatnog posla, članovi obitelji osobe koju je poslodavac uputio u inozemstvo, dok s njom borave u inozemstvu, te učenici i studenti koji se u inozemstvu školuju prema vlastitom opredjeljenju.
Prije putovanja potrebno je podnijeti prijavu boravka u inozemstvu pri nadležnom područnom uredu HZZO-a na tiskanici T-4. Kako biste imali pravo na zdravstvenu zaštitu na teret HZZO-a za vrijeme privatnog boravka u inozemstvu, morate nakon što ste prijavili boravak, uplatiti poseban doprinos od 17 kuna po danu. Doprinos se može uplatiti na dva načina, odlaskom u nadležni područni ured HZZO-a ili jednostavnije, putem web aplikacije, pri čemu je potrebno pozorno unijeti ispravne podatke. Nakon uspješne naplate putnog osiguranja na mail će vam stići link preko kojeg možete preuzeti potvrde o osiguranju u PDF formatu.
Visina doprinosa
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) izdaje potvrdu o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu na osnovu pravilno popunjene tiskanice prijave boravka te dokaza o uplaćenom doprinosu za sve dane planiranog boravka u inozemstvu. Doprinos se plaća po stopi od najviše 0,51 posto na proračunsku osnovicu važeću za vrijeme uplate doprinosa i to po danu boravka u inozemstvu. Tako utvrđena stopa doprinosa po osiguranoj osobi, ovisi o duljini boravka u inozemstvu,odnosno o broju prijavljenih osoba.
Za 1 dan boravka u inozemstvu iznosi 17 kuna po osiguranoj osobi bez obzira radi li se o osiguranoj osobi pojedincu ili osiguranoj osobi u skupini s više od 8 osoba, te 35 kuna za obitelj (obitelj čine supružnici i djeca do 26. godine). Za 8 dana boravka (planiranih 8 dana ili kraće) doprinos iznosi 75 kuna po osiguranoj osobi pojedincu, odnosno 30 kuna po osiguranoj osobi iz skupine (za skupinu s više od 8 osoba). Za 15 dana boravka (planiranih 15 dana ili kraće) u inozemstvu doprinos iznosi 105 kuna po osiguranoj osobi pojedincu, 65 kuna po osiguranoj osobi iz skupine (za skupinu s više od 8 osoba) te 220 kuna za obitelj (čine ju supružnici i djeca do 26. godine). Za 45 dana boravka u inozemstvu iznosi 195 kuna po osiguranoj osobi bez obzira radi li se o pojedincu, osobi iz skupine ili obitelji, a za 1 godinu boravka u inozemstvu iznosi 3 tisuće 150 kuna po osiguranoj osobi. Za duži boravak trebate se obratiti nadležnom područnom uredu HZZO-a. Moguće je i korištenje hitne zdravstvene zaštite u inozemstvu.
Osobe koje se nalaze na bolovanju dužne su još priložiti i potvrdu izabranog doktora kojom potvrđuje da je suglasan s namjeravanim putovanjem osigurane osobe, pa tek onda HZZO izdaje Potvrdu o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu. Opseg i način korištenja zdravstvene zaštite razlikuje se ovisno o tome koristi li se zdravstvena zaštita u državama s kojima postoji međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju ili u državama s kojima takav ugovor ne postoji. Nakon uspješne naplate putnog osiguranja odustanak nije moguć u skladu s odredbama međunarodnih ugovora i važećih hrvatskih propisa.
Prijava boravka
U prijavi boravka mora biti naznačen prvi i posljednji dan boravka u inozemstvu. Potrebnu tiskanicu pronaći ćete na internetskim stranicama HZZO-a. HZZO ne snosi troškove zdravstvene zaštite korištene u inozemstvu za osiguranika za kojeg prije odlaska u inozemstvo nije podnesena prijava i nije pribavljena potvrda o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu.
Pravo na korištenje zdravstvene zaštite nemate ni ako uplatite poseban doprinos i provedete postupak u vezi s prijavom boravka i pribavljanjem potvrde o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu, ali se za vrijeme korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu ne javite nadležnom područnom uredu HZZO-a zbog daljnjeg praćenja zdravstvenog stanja i ocjenjivanja potrebe povratka (prijevoza) u Hrvatsku, te ako u inozemstvu koristite stomatološko-protetsku pomoć i stomatološko-protetske nadomjestke, te nabavite ortopedska i druga pomagala, osim u slučaju kada je ugovorom o socijalnom osiguranju drukčije uređeno ili je osigurana osoba upućena na liječenje u inozemstvo u skladu s općim aktom HZZO-a.
Zdravstvena zaštita na službenom putu u inozemstvu
Pod službenim putem u inozemstvu podrazumijeva se boravak osiguranika do 30 dana neovisno o razlozima toga puta, a na koji put je osiguranika uputio poslodavac. Moguće je izdavanje Potvrde o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu prije i tijekom službenog putovanja temeljem kopije putnog naloga, i prijave boravka u inozemstvu na posebnoj tiskanici. Poslodavac je obveznik plaćanja posebnog doprinosa za korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu.
Prije odlaska na službeni put niste obvezni tražiti od HZZO-a potvrdu o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu, osim u slučajevima kada je to propisano posebnim ugovorima. Opseg i način korištenja zdravstvene zaštite razlikuje se ovisno o tome koristi li se zdravstvena zaštita u državama s kojima postoji međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju ili u državama s kojima takav ugovor ne postoji te je li zatraženo izdavanje potvrde
(M.G.)
Foto: shenamt / Foter.com / CC BY-NC-SA
zachstern / Foter.com / CC BY-NC-ND