Hrvatska ima mnoge prirodne ljepote koje zadivljuju turiste, a i mi lokalci bismo se trebali što češće prisjetiti svega što nam naša zemlja nudi kada je riječ o destinacijama koje oduzimaju dah. S obzirom na to da smo zakoračili u jesen, savršeno je vrijeme za izlete u prirodu i planinarenje. Na ugodnim jesenskim temperaturama je fizički aktivan odmor mnogo smislenija opcija no za vrijeme ljetnih žega, pa ti preporučujemo da neki od sljedećih vikenda kvalitetno iskoristiš i zaputiš se u Nacionalni park Sjeverni Velebit koji skriva doista prekrasne planinarske staze dostupne svima.
Iako se na Velebitu može pronaći obilje staza i šetnica, vrhova i planinarskih domova, definitivno najpoznatija planinarska staza je ona Premužićeva. Naime, ideje o turističkom otvaranju Velebita spominju se u tekstovima hrvatskih planinara objavljivanima u časopisu "Hrvatski planinar” još dvadesetih godina prošloga stoljeća. Zahvaljujući u prvom redu predanosti dr. Ivana Krajača, ministra trgovine i industrije za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, osigurana su sredstva za njihovu realizaciju – i tako je malo po malo nastala Premužićeva staza. Stazu je projektirao, kako joj i naziv govori, inženjer šumarstva Ante Premužić, strastveni planinar i zaljubljenik u ljepote Velebita.
Gradnja uzdužne planinarske staze započela je 1930. godine, a u konačnici je ispala duga 57 kilometara, od kojih se 16 nalazi u NP Sjeverni Velebit, dok je na njoj prosječan nagib oko deset stupnjeva – što ju čini lako prohodnom i ugodnom za šetnju. Premužićevu stazu danas smatramo pravim remek-djelom graditeljstva jer je građena u kamenu - suhozidu, te je položena tako da posjetitelje na vrlo jednostavan način vodi u najsurovije i najkrševitije dijelove sjevernog Velebita – Hajdučke i Rožanske kukove. Proteže se hrptom planine od Zavižana do Baških Oštarija u srednjem Velebitu. Staza nema teških uspona pa je pogodna i za posjetitelje nenavikle na planinarenje. S Premužićeve se staze odvaja nekoliko uspona na neke od najljepših vrhunaca sjevernog i srednjeg Velebita – Gromovaču, Crikvenu i Šatorinu. Kroz Nacionalni park Sjeverni Velebit prolazi 16 km staze, a na otprilike dva sata hoda od Zavižana nalazi se planinarsko sklonište Rossijeva koliba, popularno odmorište za sve one koji se odluče prohodati tim dijelom staze.
O tome da su ljepote ovog kraja doista impresivne govori i činjenica da je Premužićeva staza 2009. godine u cijeloj svojoj dužini i službeno zaštićena kao kulturno dobro od nacionalnog značaja. Iskusni i manje iskusni planinari obožavaju je zbog pristupačnosti terena te prekrasnih vidikovaca na jadranske otoke i more u daljini. Iako su europske Alpe svakako iznimno lijepe, rijetko koja planina i planinarska staza pruža poglede onoliko lijepe kao što je to slučaj s Premužićevom stazom.
Ako se odlučiš na pohod na Sjeverni Velebit, najbolje polazište Premužićeve staze je Zavižan, od kojeg je staza udaljena samo dvadesetak minuta hoda. Na pola puta od planinarskog doma Zavižan i početka Premužićeve staze smjestio se Velebitski botanički vrt. Osnovan je 1967. godine kako bi se bogatstvo flore Velebita učinilo dostupnim ne samo znanstvenicima i istraživačima, već i svim posjetiteljima koji dođu u ovaj nacionalni park. U vrtu danas raste oko 300 biljnih vrsta, karakterističnih za Velebit, od kojih su neke samonikle, a druge su donesene s ostalih dijelova Velebita.
Dakle, možemo zaključiti kako je ova staza, obogaćena brojnim sadržajima, najugodniji, najljepši i najatraktivniji put za upoznavanje Velebita i svih njegovih lica - često kamenitog, povremeno šumovitog, na trenutke otvorenog udarima bure, a već sljedećeg trena ugrijanog suncem. Nemoj odgađati svoj posjet ovoj ljepoti. Čak i ako nisi u top planinarskoj formi, to ovdje nije važno – Premužićeva staza pogodna je za svakoga!