„Peru i Bolivija - kolijevka carstva Inka" - putopisno predavanje Borne Kačića

U srijedu 12.03.2014. dođite na putopisno predavanje Borne Kačića „Peru i Bolivija - kolijevka carstva Inka"

„Peru i Bolivija - kolijevka carstva Inka" - putopisno predavanje Borne Kačića

Prije dolaska španjolskih osvajača u 16. st. carstvo Inka bilo je najmoćnija sila na kontinentu i jedno od površinom najvećih carstava na svijetu. Tome i danas nijemo svjedoče brojne sačuvane građevine u Cuscu, Svetoj dolini, Machu Picchuu i Isla de Solu na jezeru Titicaca. Na istom jezeru nalazi se jedno od najstarijih arheoloških nalazišta, Tiahuanacu - glavni grad drevne civilizacije koja je naglo propala još prije prevlasti Inka. Najpoznatija sačuvana utvrda naroda Chachapoyas, Kuelap, jedinstvena je po svojoj arhitekturi. U njezine zidine ugrađeno je tri puta više materijala nego u Veliku piramidu u Egiptu. Tijekom gotovo 500 godina vladavine i španjolski su osvajači ostavili svoj trag, posebice u kolonijalnoj arhitekturi Lime, Cusca i Arequipe.


Image


Danas južnoameričke države Peru i Bolivija svojom geografskom raznolikošću nude avanturu u planinama, na rijekama, u pustinjama i džunglama, a njihovi stanovnici baštine multietničko nasljeđe svojih predaka. Planinski lanci Cordillera Blance (više od 50 vrhova viših od 5700 m n. v.) idealni su za višednevni treking. Najdublji kanjoni svijeta (Colca i Cotahuasi) dvaput su dublji od Grand Canyona u Koloradu i moguće je spustiti se u neke njihove dijelove. Moćne rijeke Apurimac (III, IV i V) i Chilli (III. stupanj divlje vode) koje su nekada zadavale glavobolje španjolskim konkvistadorima danas nude prvoklasan rafting. Sve to dio je nekadašnjeg carstva Inka (čija je vladavina sezala do sjevera današnjeg Čilea i do granice Ekvadora s Kolumbijom) i samo jedan dio Južne Amerike

Putopisno predavanje  Borne Kačića „Peru i Bolivija - kolijevka carstva Inka" održat će se u srijedu 12.3.2014.g. u STA Putnom kutku u poslovnici STA putovanja, Hebrangova 22, 10 000 Zagreb.

Više informacija možete pronaći ovdje.


Image