Ako si u potrazi za inspiracijom za svoj sljedeći vikend izlet ili samo maštaš o tome da pobjegneš daleko od užurbanih gradskih ulica, posjet zlatnim slavonskim ravnicama uvijek je dobra ideja.
Zlatna Slavonija, kako je mnogi nazivaju s obzirom na to da je riječ o poljoprivredno najrazvijenijem dijelu Hrvatske, idealna je destinacija za odmor. Osim po prirodnim atrakcijama i bogatoj kulturno-povijesnoj baštini, Slavonija je dobro poznata i po svojoj izuzetnoj gastronomiji. U slavonskom kraju nitko neće ostati gladan, a u raznolikoj će gastro ponudi čak i najzahtjevniji gurmani pronaći nešto za sebe.
Još od rane povijesti, plodna panonska ravnica privlačila je brojne narode, a Slavonija je i danas poznata po svom gostoprimstvu te ljubaznim i veselim, ali i radišnim domaćinima koji će svaku prigodu rado iskoristiti za slavlje. Gastronomija se u ovim krajevima razvijala stoljećima, sa snažnim utjecajima sa svih strana pa se tako i danas u slavonskoj kuhinji može uočiti austrougarski, ali i orijentalni utjecaj. Bez imalo sumnje, u Slavoniji se oduvijek dobro i obilno jelo, a u slavonskoj gastronomskoj ponudi i danas se ističe kalorična i masna, ali i vrlo ukusna hrana. Naime, Slavonci su oduvijek marljivo radili u polju pa i ne čudi da su preferirali zasitne namirnice.
Ova istočna regija Hrvatske može se pohvaliti zaista bogatom kulinarskom tradicijom, a slavonskim jelovnikom dominiraju, ponajprije, fina jela od mesa koja se spremaju na različite načine. Među najpoznatijima su svakako razni gulaši poput čobanca i fiša, kao i delikatesni suhomesnati proizvodi kao što su kulen, kobasice, čvarci i slanine.
Sva slavonska jela prožeta su bogatim okusima i tradicijom, a pripremaju se od domaćih sastojaka i na tradicionalan način. Uz razne mesne specijalitete, Slavonci pripremaju i jako fine slastice, poput savijače punjene jabukama ili orasima ili pak 'poderanih gaća'. Sa svim tim gastro delikatesama savršeno se slažu i poznata slavonska vina kao što su iločki traminac ili pak kutjevački rizling.
Ako te put odvede do Slavonije, ovo su samo neka od tradicionalnih jela koja vrijedi isprobati:
Foto: Instagram, Profimedia
Čobanac
Čobanac je jedno od najpoznatijih slavonskih jelo i poslužuje se u brojnim prilikama. Ovo jušno jelo često se kuha na otvorenom, u velikim kotlovima, a priprema se od nekoliko vrsta mesa poput svinjetine i junetine uz dodatak divljači i luka, i obično je vrlo pikantno te bogato začinjeno. Od začina dominira crvena paprika, a jede se bez priloga, uz samo malo kruha.
Fiš paprikaš
Fiš paprikaš, popularniji i kao fiš, još je jedno jušno jelo koje se priprema od različitih vrsta riječnih riba, najčešće od smuđa, soma i šarana. Začinjeno je, dakako, crvenom paprikom i poslužuje se uz domaće, široke rezance.
Kulen
Neizostavan dio bogate slavonske trpeze svakako je i kulen, suhomesnati specijalitet koji se može jesti za doručak, ručak ili večeru. Dakle, bilo gdje i bilo kada. Odlično se slaže sa svježim sirom, a osim kulena, od suhomesnatih proizvoda isplati se probati i domaće kobasice, kulenovu seku te čvarke.
Vinogradarski ćevap
Ovo je jelo omiljeni specijalitet u Požeško-slavonskoj županiji, a sprema se od najfinijeg svinjskog i junećeg mesa koje je marinirano i nanizano na ražnju te umotano u svinjsku ili teleću potrbušnu maramicu, uz sušenu slaninu i crveni luk. Najčešće se poslužuje uz krumpir koji se nakon kuhanja kratko zapeče na masti.
Satrica
Crvena paprika jedan je od najčešće korištenih začina u slavonskoj kuhinji, a posebno omiljena je satrica – salata od sira, vrhnja, sjeckanog mladog luka i tucane sušene crvene paprike. Satrica je odličan dodatak pečenjima, posebno mesu s roštilja, a dobro se slaže i s domaćim suhim mesom, kulenom, suhim kobasicama i špekom.
Čvarci
Čvarci su omiljena 'grickalica' mnogih Slavonaca, a riječ je o izuzetno ukusnim prešanim komadićima svinjske masti koji se dobivaju topljenjem slanine s kožom. Postoje različite metode izrade čvaraka pa tako neki vole masnije i deblje, a drugi jako prešane i hrskave čvarke. Poslužuju se dobro posoljeni, uz domaći kruh.
Slastice
Nije tajna da se u Slavoniji rado jedu i kolači i razne slastice, a od tradicionalnih slavonskih slastica vrijedi izdvojiti salenjake koji se prave od svinjske masti, tačkrle odnosno jastučiće od tijesta koji su obično punjeni pekmezom, šmarn, knedle sa šljivama, štrudle i paradižet ili šnenokle.