KULTURA I UMJETNOST

10 najljepših knjižnica u Europi koje vrijedi posjetiti

Europa je dom nekima od najljepših knjižnica na svijetu, a svakako bi trebale biti mjesta koja planiramo posjetiti na putovanjima

admont
Foto: Profimedia

Knjižnice nisu samo mjesta za čitanje i istraživanje; one su hramovi znanja, čuvari povijesti i prava umjetnička djela. Europa je dom nekima od najljepših knjižnica na svijetu. Od raskošnih baroknih dvorana do modernih arhitektonskih čuda, ove knjižnice očaravaju svojom ljepotom i elegancijom te nude jedinstveno iskustvo za svakog posjetitelja.

U ovom članku vodimo te na putovanje kroz najljepše knjižnice u Europi, gdje se povijest, umjetnost i književnost spajaju u veličanstvenim prostorima. Neke od njih imaju impresivne stropove, neke imaju parkove, a neke su čak dio UNESCO-ove baštine.

Glavna gradska knjižnica u Stockholmu

Glavna gradska knjižnica udaljena je samo 15 minuta hoda sjeverno od centra grada. Dizajnirana od strane arhitekta Erika Gunnara Asplunda koji je napravio zaobljenu čitaonicu u tehničkim bojama, najbolji je primjer neoklasicističkog stila Stockholma iz 1920-ih. Smještena u opuštenoj četvrti Vasastan koja također nudi i neka od najboljih mjesta za jelo u gradu.

Image
Foto: Profimedia

Sveučilišna knjižnica u Varšavi

Sveučilišna knjižnica datira iz 1816. godine, sa svojom nezaboravnom novom zgradom svečano otvorenom 1999. godine. Zelene rešetke u čitaonici i ružičasti detalji duž bakrene fasade (koja je postala zelena zbog vremenskih uvjeta) čine zgradu i veličanstvenom i razigranom, dok se grmoliki bršljan penje po zidovima prema terasi s četiri odvojena, jednako bujna vrta. Ulaz u knjižnicu sadrži blokove sa spisima na raznim jezicima, uključujući Platonov tekst na starogrčkom i jedan na staropoljskom.

Image
Foto: Profimedia

Trinity College knjižnica u Dublinu

Povijest knjižnice seže od osnivanja koledža 1592. godine i najveća je knjižnica u Irskoj. Danas ima više od 6 milijuna tiskanih svezaka s opsežnim zbirkama časopisa, rukopisa, karata i glazbe koji odražavaju više od 400 godina akademskog razvoja. Najpoznatiji dio knjižnice je Duga dvorana sa svojih 65 metara dužine. Također, u knjižnici je pohranjen rukopis "Book of Kells", star 1200 godina.

Image
Foto: Profimedia

Knjižnica u Mafri, Portugal

Ova barokna knjižnica iz 18. stoljeća nalazi se u gradiću Mafra u Portugalu i čuva više od 36 tisuća svezaka starih rukopisa i knjiga o raznim temama kao što su povijest, pravo, filozofija, medicina i teologija. Ova knjižnica ima neobične stanovnike; tijekom dana, kolonija šišmiša spava iza polica za knjige ili vani u vrtu palače. Noću, nakon zatvaranja knjižnice, ovi mali šišmiši jurcaju između hrpa, loveći upravo one štetočine koje bi inače žvakale stranice dragocjene zbirke knjižnice.

Image
Foto: Profimedia

Biblioteka u samostanu Strahov u Pragu

Knjižnica samostana u Strahovu jedna je od najvrjednijih i najbolje očuvanih povijesnih knjižnica – njezina zbirka sastoji se od približno 200.000 svezaka. Najstariji dio knjižnice, barokna teološka dvorana, osnovana je između 1671. i 1674. godine. Objema dvoranama dominiraju predivne stropne freske.

Image
Foto: Shutterstock

Knjižnica opatije Admont, Austrija

Knjižnica opatije Admont je samostanska knjižnica koja se nalazi u Admontu, gradiću pored rijeke Enns u Austriji. Ovo je najveća samostanska knjižnica na svijetu, a poznata je po svojoj baroknoj umjetnosti, arhitekturi i rukopisima. Završena 1776. godine, arhitektura je kasnobaroknog pozlaćenog stila, nudi elegantan bijeli pogled s ružičastim i zlatnim detaljima u boji. Knjižnica je lijepo uređena, a bijele dvokatne police za knjige u stilu ormara ispunjene su do vrha teološkim knjigama. Dizajnirao ju je Josef Hueber, a izgradnja knjižnice započela je 1074. godine.

Image
Foto: Profimedia

Biblioteka Joanina, Coimbra, Portugal

Izgrađena početkom osamnaestog stoljeća po nalogu portugalskog kralja Ivana V., knjižnica Joanine izgrađena je za smještaj zbirke knjiga Sveučilišta u Coimbri. Knjižnica je izgrađena u sveučilišnom dvorištu na ruševinama srednjovjekovnog kraljevskog zatvora. Knjižnica sadrži 60 tisuća knjiga, koje datiraju od 16. do 18. stoljeća.

Image

Knižnica kraljevskog samostana Escorial, Španjolska

Knjižnica samostana San Lorenzo de El Escorial velika je španjolska renesansna knjižnica koju je osnovao Filip II., a smještena je u San Lorenzo de El Escorial i dio je baštine samostana El Escorial. Sam Escorial je najveća renesansna građevina na svijetu. To je jedno od španjolskih kraljevskih mjesta i funkcionira kao samostan, bazilika, kraljevska palača, panteon, knjižnica, muzej, sveučilište, škola i bolnica. Knjižnica sadrži 4700 rukopisa, od kojih su mnogi iluminirani, i 40 000 tiskanih knjiga.

Image
Foto: Profimedia

Nacionalna knjižnica sv. Marka u Veneciji

Knjižnica Marciana ili Knjižnica svetog Marka nalazi se u prekrasnoj renesansnoj zgradi i nosi ime po svetom Marku, zaštitniku Venecije. Budući da je jedno od najstarijih spremišta rukopisa u gradu, izvrsno je mjesto da se bolje upoznate s poviješću Venecije. To je jedina službena institucija koju je osnovala Mletačka republikanska vlada koja i dalje nastavlja djelovati. Strop čitaonice prekrasno je ukrašen s 21 kružnim platnom, odnosno uljanim slikama.

Image
Foto: Profimedia

Knjižnica sv. Genoveve u Parizu

Bibliothèque Sainte-Geneviève u Parizu javna je i sveučilišna knjižnica. Osnovan je u 5. stoljeću i ima bogatu povijest. Zbirke knjižnice pokrivaju različite teme, posebice iz područja znanosti, filozofije i humanističkih znanosti. Digitalne zbirke nude online pristup širokom rasponu knjiga i izvora, obogaćujući akademska istraživanja i studije. Knjižnica je prva građevina u Parizu koja je u svojoj konstrukciji koristila masovno proizvedene željezne grede. Ovo nije nimalo nalikovalo drugim zgradama u Francuskoj u to vrijeme pa je bila u velikom kontrastu s okolnim zgradama.

Image
Foto: Profimedia

Image
ČAROBNO, A TAKO BLIZU

Dvorci, jezera i alpski gradići: 5 ideja za izlet u Austriju