Ako ti je dosta gužve, pretrpanih plaža i buke turista, a želiš uživati u miru i istinskoj ljepoti netaknute prirode možda je vrijeme da počneš razmišljati o malo drugačijem vidu turizma i posjetiš jedan sićušni otočić u blizini Malog Lošinja - Ilovik. Na samo 5,5 kilometara kvadratnih nalazi se pregršt zanimljivosti i prirodnih ljepota, a do Ilovika je najlakše doći brodom s Malog Lošinja.
Ovaj malen, ali nevjerojatno lijep otočić omiljena je destinacija nautičara, a krasi ga prekrasan podvodni svijet, puno zelenila i kristalno čisto more. Ništa čudno, s obzirom na sjajan položaj ovog otoka. Naime, Ilovik se smjestio na sjevernom Jadranu u blizini Malog Lošinja u sasvim maloj uvali koja je pristupačna sa svih strana i prepuna skrivenih plaža.
Akvatorij ovog jadranskog dragulja prirodno je zaštićen sa svih strana stoga je pristupačan za nautičare koji ovdje dolaze uživati u tragovima različitih povijesnih razdoblja. Ali nije samo povijest ta koja ovaj otok čini jedinstvenim jer Ilovik skriva puno zanimljivosti, a mi ti otkrivamo tajne ovog skrovitog mjesta koje će te sigurno navesti da baš tamo provedeš nekoliko dana iz snova. Ako ne ove godine, onda svakako sljedeće!
POGLEDAJ VIDEO: Treba li pustiti dijete da se samo igra?
Zanimljiva vegetacija
Obrastao je zimzelenom mediteranskom vegetacijom, a slovi kao otok cvijeća jer nema kuće oko koje ne cvatu oleanderi, ruže i palme. Još jedna specifičnost ovog otoka su i visoka stabla eukaliptusa.
Povijesna nalazišta
Najjužniji nastanjeni otok lošinjskog područja danas broji 170 stanovnika a povijest im seže u 18. stoljeće. Najstariji tragovi su od ilirskih plemena, a na otoku se nalaze rimska nalazišta, ostaci zidova, numizmatički primjerice, sarkofag i podvodno arheološko nalazište.
Spoj s prirodom
Na otoku nema asfaltirane ceste, svi putevi su makadamski ili pastirski oko kojih se nalaze nasadi maslina, ili začinskog bilja poput ružmarina, kadulje i smilja. Ovaj spoj biljne raznolikosti daje jedinstvenu rapsodiju mirisa koji se prostiru cijelim područjem otoka, a nekada su ovdje dolazili bolesnici s respiratornim problemima kako bi se liječili
na čistom prirodnom zraku.