Istra je sinonim za kvalitetu hrvatskog turizma. Ta regija privlači najviše luksuznog turizma, može se pohvaliti prekrasnim i bogatim vinskim podrumima i vinarijama, restoranima specijaliziranima za tartufe, ali i predivnom morskom obalom. Uz sve to, tu su i divni maleni gradići vrijedni pažnje, a koji oduševljavaju i šarmom i ponudom sadržaja.
Ako si i ti jedna od onih koji su ove godine planirali barem jedan vikend provesti u Istri, svakako pročitaj naše preporuke za četiri istarska gradića koja se isplati posjetiti ovog proljeća. Svi do reda su posebni, puni atrakcija i vrijedni divljenja.
Grožnjan
Grožnjan je mali istarski gradić velikog kulturnog značaja, ne samo na hrvatskoj nego i na međunarodnoj razini, a tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci pun je događanja. Svake godine početkom svibnja, grožnjanske uličice i trgovi doživljavaju metamorfozu i pretvaraju se u pravu umjetničku košnicu: otvaraju se ljetne glazbene akademije za mlade, likovne, plesne i dramske radionice, radionice mirovnog aktivizma pod vodstvom poznatih stručnjaka i pedagoga te zvučnih imena s područja glazbe, likovne i dramske umjetnosti. Ljeti se pak ovdje održava jazz festival, a ono što je posebno čarobno kod ovog mjesta je to da je ono smješteno na visokim liticama istarskih brežuljaka te da je cijeli gradić popločen kamenim pločama. Gubljenje u malenim uličicama, fotkanje ispred šarenih fasada i uživanje u lokalnim delicijama ovog kraja moraš si priuštiti. Nema šanse da ćeš požaliti.
Rovinj
Jedan od najfotogeničnijih gradića Mediterana bivše je ribarsko, a danas turističko mjesto Rovinj. Udaljen od Pule 40-ak kilometara, Rovinj je od davnina poznat kao grad čije klimatske odlike povoljno utječu na zdravlje. Stoga i danas ovaj grad i njegovi građani njeguju dugu tradiciju održavanja mjesta i bore se za epitet zdravog grada okrenutog prirodi i ekologiji. Cijelo je priobalje Rovinja, naime, uz dvadeset i dva otoka, zaštićena prirodna baština. No, osim divnih otočića, mora i šumica uz more, Rovinj se može pohvaliti i nekim od najluksuznijih hotela na Jadranu, ekskluzivnim restoranima, kao i starom gradskom jezgrom koja ljepotom oduzima dah. Iako ovo nije cjenovno najjeftinija destinacija na Jadranu, definitivno je vrijedna posjeta, a u predsezoni su i cijene smještaja niže, pa je sada pravo vrijeme da tamo provedeš svoj vikend.
Motovun
U sjevernom dijelu Istre, iznad doline rijeke Mirne, smješten je vjerojatno najpoznatiji i najatraktivniji istarski srednjovjekovni gradić Motovun čija je veduta jedan od poznatih simbola istarske unutrašnjosti. Motovunom dominira romaničko-gotički zvonik nazubljenog kruništa iz 13. stoljeća smješten do Župne crkve Sv. Stjepana iz 17. stoljeća. Na središnjem se gradskom trgu nalazi i romanička komunalna palača, najveća profana zgrada u Istri iz tog razdoblja, a naokolo su i brojne druge povijesne građevina. Motovun je odavno vrlo atraktivna i popularna turistička destinacija pa u mjestu postoji i hotel Kaštel smješten u nekadašnjoj palači obitelji Polesini, ali i brojni privatni iznajmljivači soba i apartmana. Pogled s ovog visoko utaborenog gradića je prekrasan, a pruža se na istarske vinograde i plodne doline. Ako posjetiš ovaj gradić svakako ne zaboravi kušati i lokalne specijalitete od tartufa, kojima je ovaj dio Istre posebno bogat.
Labin
U istočnom dijelu Istre, na svega tri kilometra od mora, smjestio se srednjovjekovni gradić Labin, grad bogate povijesti i kulturnog naslijeđa, danas grad galerija i umjetnika koji ovdje stvaraju i borave tijekom cijele godine. Glavni gradski trg oduševit će te odlično sačuvanom utvrdom iz 16. stoljeća, a tu su i glavna gradska vrata sv. Flora. Iznad vrata uklesani su labinski grb te mletački lav, simbol vladavine Venecije. Top iz razdoblja Austrije i niz drugih zanimljivih detalja otkrit ćeš šečući gradiće,, a ovdje možeš kušati i neke od najboljih pizza u Hrvatskoj! Osim toga, u blizini Labina smjestio se i obalni gradić Rabac do kojeg vode biciklističke i pješačke staze, pa je Labin savršeno mjesto ako želiš uživati u krajoliku brežuljkaste Istre, a istovremeno biti i nadomak mora.