Hvar se često nalazi pri vrhu popisa kada govorimo o najljepšim hrvatskim otocima, obožavaju ga domaći i strani turisti. Naš najsunčaniji otok poznat po svojoj ljepoti, a gostima nudi vrhunsku gastronomiju i zabavu te prekrasne plaže. No, ovaj divni otok ima jedno čarobno mjesto koje se ne nalazi u Starom Gradu - Tvrdalj Petra Hektorovića.
Zaštitni znak Starog Grada
Palača Petra Hektorovića, renesansnog pjesnika, najpoznatija je građevina u ovom gradu. Ribnjak i golubinjak dio su ovog prekrasnog zdanja kojeg je Hektorović prvo koristio kao ljetnu rezidenciju, gradio ju je opsesivno cijeli život, a značila mu je jednako kao i umjetnost. Autor našeg književnog klasika "Ribanje i ribarsko prigovaranje" želio je stvoriti mikrokozmos, u kojem postoji mjesto za sva božja bića odnosno biljke, ribe, ptice i ljude.
No, za Hektorovića je kamen također bio i knjiga u koju je uklesao više od dvadeset natpisa na latinskom jeziku. Vlastiti životni moto uklesao je na talijanskom jeziku: O koliko su lijepe vjera i stvarnost (Fede e realtà o quanto è bella). Samo jedan natpis je na hrvatskom jeziku za putnike i siromah. Pjesnik i graditelj Hektorović gradio je Tvrdalj gotovo cijeli svoj život, a na kraju ga je ostavio potomcima kao zaokruženi mikrokozmos posvećen Stvoritelju svega.
Tvrdalj svoje posjetitelje oduševljava zbog ljepote, izvana vrlo jednostavno zdanje koje se u svojoj unutrašnjosti pretvara u mjesto u kojem se spaja kamen i priroda. U ribnjaku koji je okružen trijemom uživaju ribe, a nad njim se nalazi kula s gnijezdima za golubove i rupama za vrapce. Bilje se isto uklopljeno u ovo čarobno mjesto koje ni jedan gost na Hvaru ne smije zaobići.