S Rabom veže me posebna ljubav. Moja rodbina možda nije odande, no od najranijeg djetinjstva ondje sam provodila ljeta, zahvaljujući djedu i baki koji su ondje kupili zemljište i polako gradili kuću kroz godine. Zašto baš na Rabu? Jer je baka bolovala od astme i bronhitisa, a poznato je da je rapski zrak zbilja specifičan i ljekovit za takve pacijente. I zbilja jest. Već na trajektu, koji vozi iz Stinice i za samo 15 minuta je na Rabu, osjećate povjetarac u kojem se miješaju miris mora, crnogorice i ljekovitog bilja.
Prvi susret s Rabom možda i nije spektakularan jer vas dočeka "goli" dio otok. Da, Rab je otok iznimnih geoloških kontrasta – stjenovit i ogoljen na sjeveru (zbog bure koja ondje puše jačinom i do 200 km/h), no šumovit i veoma plodan na zapadnoj strani. Zato, samo kratku vožnju dalje od pristaništa trajekta sve se već počinje zeleniti. Poznat kao otok sunca, pijeska, mora i ljepote, te kao jedan od najzelenijih otoka na Jadranu, Rab je isprepleten s više od 100 kilometara pješačkih i biciklističkih staza na kojima možete istražiti ljepote sredozemnog krajolika u vlastitom ritmu.
Klima je veoma ugodna: topla ljeta izmjenjuju se s blagim zimama u posebnoj vrsti mediteranske klime. S otprilike 2600 sunčanih sati godišnje (što je samo 9 oblačnih dana tijekom ljeta), Rab je savršeno mjesto za odmor. Zanimljiv je podatak i da je Rab otok s obiljem kvalitetne vode, a to znači da nećete morati kupovati vodu u plastičnim bocama te tako čuvate i okoliš.
Više od 30% površine otoka pokriveno je raznovrsnim biljem, od mirisnog grmlja na krškim obroncima Kamenjaka do bujnih šuma bora i hrasta u kojima obitavaju zečevi, fazani i ptice grabljivice, a na susjednom se otoku Sv. Grguru čak mogu naći i jeleni. Zbog svog tog zelenila, Rab se zove i smaragdnim otokom. Kad već spominjemo životinje treba reći da u moru oko Lopara na Rabu živi nekoliko kolonija dobrih dupina.
Zanimljiva su malena mjestašca po Rabu, od kojih svako ima nešto posebno, a sve ih veže ljepota krajolika i divne plaže. To su Banjol, Barbat, Kampor, Lopar, Mundanije (no, dobro, ovo je jedino mjesto bez pristupa moru, ali zato se odavde ide na Kamenjar odakle puca pogled na cijeli otok), Palit, Suha Punta i Supetarska Draga.
No, dragulj otoka ipak je sam grad Rab i njegova stara jezgra koja je meni jedna od najljepših na našoj obali.
Rab je srednjovjekovni grad opasan zidinama, nekadašnje rimsko naselje kojemu je car Oktavijan August dao status grada i proglasio municipijem 10. godina prije Krista. Silueta četiri zvonika na visokoj kamenoj hridi poluotoka znana je slika Raba koja s neznatnim izmjenama stoji već dva milenija. Ovdje svaka zgrada pamti desetke generacija, a nad renesansnim i gotičkim portalima stoje grbovi rapskih plemićkih obitelji čiji su potomci danas domaćini brojnih turista.
Rab ima bogatu povijest u kojoj se ističu mnoge znamenite ličnosti. Otok su naselili Iliri 350. godine prije Krista, a u 1. stoljeću Rab je postao rimski municipij koji se razvio u važno središte na istočnoj obali Jadrana pod nazivom Felix Arba (lat. Felix - sretan, blažen; Arb je ilirska riječ koja znači šumovit, mračan, zelen). Njegov uspon započeo je u drugoj polovici 11. stoljeća i trajao sve do 13. stoljeća, kada je bio pod upravom hrvatskih vladara i Mletačke Republike u obliku slobodne jadranske komune. U 15. stoljeću prodan je Mlecima, pod čijom je vlašću ostao sve do 1798. godine i dolaska Napoleona.
Mnoge crkve i gradski trgovi diljem otoka Raba nisu mijenjali svoju osnovnu ulogu središta kulturnog života još od rimskih dana. Prepoznatljivu vizuru staroga grada čine, već sam spomenula, četiri zvonika, s kojima Rab nalikuje jedrenjaku s četiri jarbola: to su zvonici katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije, crkve sv. Ivana Evanđelista (smješten pored ruševina crkve), crkve sv. Andrije Apostola i crkve sv. Justine. Malo dalje prema unutrašnjosti nalazi se prekrasan park Komrčar s brojnim stazama koje vijugaju oko šumovitih brežuljaka i spuštaju se sve do rapskih plaža.
Svakog ljeta na ulicama Raba goste očekuju brojna događanja, od koncerata poznatih domaćih i stranih glazbenika do umjetničkih ateljea i izložbi na otvorenom koje stvaraju posebno ozračje na ulicama staroga grada.
Događanje koje se nikako ne smije propustiti je Rabska fjera, jedinstveni srednjovjekovni festival s viteškim igrama. Od 25. do 27. srpnja ulice Raba postaju pozornica gdje stari obrtnici pokazuju svoje vještine, nadaleko poznati rapski samostreličari svoju preciznost u gađanju mete, dok kuhari spremaju drevne delicije (među njima najpoznatija je svakako Rapska torta o čemu ćemo više u drugom članku jer je zaista zaslužila svoje posebno mjesto). Na posjetiteljima je samo da uživaju...
Jedna od novijih, veoma zanimljivih, kulturno-turističkih manifestacija su Kantuni koji u sebi spajaju ljepote čudesnih trgova i skrivenih čarobnih dvorišta grada Raba. Ove godine odlično smo se zabavljali uz glazbene programe i ambijentalno uređenje na Kantunu svjetla – u prekrasnom mediteranskom parku Dorka, Kantunu susreta- veličanstvenoj starogradskoj Pjaceti, Kantunu doživljaja - jedinstveni Sveti Ivan i Skrivenom kantunu - tajnovitoj Mahačevoj vili. Svaki kantun otoka Raba pružio je puno dobrih razloga za posjet, susret i zajedničko uživanje.
Na Rabu nikada nije dosadno, pa čak i kada je sve potpuno laganini, kada dan započinje zdravim doručkom prije odlaska na plažu i uživanja u suncu i moru, nakon čega slijedi lagani ručak i ugodan drijemež u hladu borova. Naravno, neki će prije zalaska sunca otok rado istražiti biciklom, pješice ili čak u kajaku. a odmoriti se uvijek možete u nekom od odličnih hotela koje Rab ima. Za svaku preporuku je hotel Arbiana koji se nalazi u staroj jezgri grada okružen zelenilom u kojem je smješten i fantastičan restoran Agatini vrtovi. Što se restorana tiče, van same stare gradske jezgre svakako posjetite restoran Gožinka, koji nudi raznovrsne delicije, i sve to s predivnim pogledom na more dok uživate u okusima mora.
Na ovom se otoku stalno nešto zanimljivo smišlja, tako je ove godine održan i Festival skulptura u pijesku na Rajskoj plaži u Loparu koji je dao priliku da se iskaže kreativnost i na ovaj način.
Posebna "gungula" u gradu u večernjim je satima, vrijeme koje je savršeno za posjet dućanima, suvenirnicama i zabavnim parkovima, a nakon toga na rasporedu je uživanje u vrhunskim koktelima (moja preporuka je Forum u samom centru grada – kokteli su im zbilja nešto!), plesu ili odlasku u noćne klubove.
Rab je zaista poseban dragulj naše predivne obale i svakako zaslužuje vašu pažnju! Obavezno ga posjetite, samo budite spremni na jedno...znajte da ćete poželjeti vratiti se ondje svake godine!