10 stvari koje moraš vidjeti i napraviti u Sarajevu

Jedan od najljepših susjednih gradova koje možeš posjetiti je Sarajevo! Kultura, hrana i ljudi su ono što ga čini posebnim da svatko poželi ostati bar malo duže od planiranoga

10 stvari koje moraš vidjeti i napraviti u Sarajevu

Nije nam trebalo dugo da se zaljubimo u Sarajevo, možda svega nekoliko minuta šetnje gradom.

Glavni grad Bosne i Hercegovine je stari grad koji je vidio pravi udio povijesnih događanja. Svjedočilo je početku Prvog svjetskog rata kao i vlastitom krvavom ratu 1990-ih. Poznat je kao grad tolerantan na različitosti, a slavi i miran suživot kršćana, muslimana i Židova. 

Pogledaj naš popis 10 stvari koje moraš vidjeti i napraviti u Sarajevu! Ako već nisi bila - iskoristi prvi slobodan vikend i zaputi se u ovaj nostalgičan i prekrasan grad koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Image

Kamo za vikend: Zašto je Budva mjesto koje obožavaju svjetski putoholičari?



Image


(FOTO: Privatni album) (FOTO: Privatni album)

Prošetati starim gradom i Baščaršijom

Lagana šetnja preko Latinske ćuprije prema trgu Baščaršija, poznat kao Trg golubova je sjajna polazna točka za istraživanje starog grada Sarajeva. Povijesni grad je šarmantan i prekrasan, a izgledom neodoljivo podsjeća na Krakov. 

Pusti neka te oduševi duh Sarajeva i prepusti se šetnjam po djelovima koje nećeš moći vidjeti nigdje na svijetu. 

Image


(FOTO: Privatni album)

Popiti 'kafu'

Nauči kako piti bosansku kafu! Sarajevo sigurno ima kulturu kave, svugdje gdje prošetaš kafići na trotoaru su prepuni mještana koji uživaju u njihovoj kafi. 

Tvoja bosanska kafa bit će poslužena na malom tanjuru na kojem će se nalaziti džezva napunjena kavom, prazna šalica, čaša vode,  kockice šećera ili bosanska bombona koja je slična turskim bombonama.

Prvo, žličicom odvoji pjenu od kave u svojoj džezvi, a zatim kavu ulij u praznu šalicu. Umoči svoju kocku šećera u kavu da omekša, a zatim zagrizi kockicu šećera i popij gutljaj kave. 

Image


(FOTO: Privatni album)

Pojesti ćevape

Tijekom posjeta glavnom gradu Bosne, ne smiješ propustiti porciju ukusnih ćevapa. To je nacionalno jelo Bosne i Hercegovine, a u osnovi je to mljeveno meso formirano u male kobasice, a poslužuje se sa somunom (kruhom), lukom i kajmakom (prilog sličan kiselom vrhnju). 

Ovo jelo potječe od osmanske okupacije Bosne jer je bilo jeftino i lako za pripremu pobunjenicima. Česti su u standrardnim bosanskim restoranima, a i popularna su ulična hrana.  

Image


(FOTO: Privatni album)

Probati burek i pite

Burek je bosanski specijalitet preuzet iz turske kuhinje. To je pita napravljena s mljevenim ili nasjeckanim mesom, lukom i začinima. 

Burek nadilazi definiciju pite, to je kulinarsko oduševljenje i burek može biti samo s mesom!

"Sve pite su pite, ali prava stvar je samo burek!", kažu Bošnjaci. 

Radi se od mekanog brašna, mljevenog mesa, crvenog luka, papra, soli i ulja. Tanko lisnato tijesto radi se ručno uz pomoć oklagije (drvenog valjka). Zatim se napuni nabrojenom mješavinom i stavi se u tepsiju (metalnu posudu za pečenje). 

Od srca ti preporučujemo da probaš topli burek s jogurtom! 

Ukoliko nisi ljubiteljica mesa, možeš jesti pite sa sirom, krumpirom ili špinatom.

Image


(FOTO: Privatni album) (FOTO: Privatni album)

Posjetiti Latinsku ćupriju

Jedan od najpoznatijih događaja u ljudskoj povijesti dogodio se upravo u Sarajevu. Atentat na nadvojvodu Franu Ferninanda, događaj kojim je započeo Prvi svjetski rat. Atentat se dogodio u blizini Latinske ćuprije (ćuprija = most). To je jedan od najstarijih osmanskih mostova u gradu i izgrađen je u 16. stoljeću. 

Sam most je mali, s tri luka i šiljastim vrhom u središtu. Na sjevernom kraju mosta, na kojem se dogodio atentat, postavljena je ploča koja označava događaj. 

Image


(FOTO: Privatni album) (FOTO: Privatni album)

Vidjeti Sarajevsku katedralu

Kada prošetaš ulicom Ferhadije proći ćeš i pokraj Katedrale Svetog Srca. Sarajevska katedrala najveća je katolička crkva u Bosni i simbol grada.

Posebno je lijepo posjetiti ovaj kulturni spomenik u vrijeme Adventa i Božića, kada je krase božićni ukrasi, a misu polnoćku na Badnjak posjećuju građani svih vjeroispovijesti.

Image


(FOTO: Privatni album) (FOTO: Privatni album)

Fotografirati se kraj Sebilja

Nekada su u Sarajevu bile stotine fontana u ovom obliku. Osmanski je običaj bio da naraodu daju besplatnu vodu. Radnike koji su upravljali fontanama plaćala je država i zvali su se sebiljdžije. Sebilj na trgu Baščaršija je jedini koji je još uvijek ostao u Sarajevu.

Najprepoznatljivije fotografije iz Sarajeva nastaju upravo na ovom mjestu, tako da čim dođeš u grad izvadi mobitel ili fotoaparat i stvori fotografiju za pamćenje i objavi je na društvene mreže. Lokaciju nećeš morati ni stavljati jer sebilj će svatko prepoznati.
(FOTO: Privatni album)

'Festina lente'

Festina lente je najmlađi most u Sarajevu. Izgrađen je za pješake 2012. godine. Cilj gradnje mosta je bilo oživljavanje sadržaja na obali rijeke Miljacke koja teče kroz Sarajevo. 

Most je dug 38 metara, a širok oko sedam metara. Posjeduje LED rasvjetu koja posebno lijepo izgleda po noći. 

Na svakoj strani mosta ugraviran je natpis "Festina lente", što znači "Požuri polako" i upravo po tom natpisu dobio je ime. 

Image


(FOTO: Privatni album)

Posjetiti caffe bar 'Tito'

Jedna od neobičnijih sarajevskih atrakcija je kafić komunističke tematike, Caffe bar "Tito". Titovu dugu diktaturu mnogi Bošnjaci zapravo pamte u pozitivnom svjetlu. Tito je uspio stvoriti miran suživot između različitih zajednica i etničkih grupa Jugoslavije.

Zidovi kafića obloženi su slikama bivšeg vođe, a oko stolova rašireni su novinski izvještaji koji dokumentiraju njegov život. Za neobično iskustvo jugoslavenske nostalgije svakako se upusti na izlet u Caffe Tito.
(FOTO: Privatni album)

Večerati u 'Inat kući'

"Inat kuća" u Sarajevu nalazi se nedaleko od Baščaršije, a prvobitno je bila izgrađena na mjestu gradske vjećnice. Za gradnju vijećnice bilo je predviđeno rušenje Inat kuće, ali vlasnik je tražio vreću dukata i da mu se kuća kamen po kamen prebaci na drugu stranu rijeke. Tako je i napravljeno, a kuća je dobila ime upravo zbog inata svojeg vlasnika.

Danas je to kultni restoran s bosanskom kuhinjom u koji vrijedi otići večerati.
(FOTO: Privatni album)


Image


(FOTO: Privatni album)