Ožujak je mjesec posvećen ženama, pa bismo se i nakon 8. marta, Međunarodnog dana žena, trebali tu i tamo podsjetiti na sve utjecajne i manje utjecajne žene koje su tijekom povijesti mijenjale svijet na bolje. Od feministkinja koje su svoje živote riskirale kako bi dobile pravo glasa, znanstvenica protiv kojih je bio cijeli akademski sustav, pa sve do umjetnica koje nikada nisu doživjele zasluženu slavu – sve te revolucionarke danas ipak možemo slaviti i podsjećati se koliko bi drugačiji naši životi i društvo bili da njih nije bilo.
Upravo smo se zbog toga odlučili sastaviti listu mjesta diljem svijeta na kojima možeš naučiti nešto o utjecajnim ženama, pokretima žena i izumima i revolucijama koje su izazvale. Ova inspirativna lista osnažit će te i još jednom podsjetiti kako je nježniji spol ponekad ipak jači.
Muzej vagina u Londonu
Londonski Muzej vagina prvi je svjetski muzej posvećen isključivo vaginama, vulvama i ginekološkoj anatomiji. S obzirom da više od 50 posto svjetskog stanovništva ima vaginu, ovaj muzej se čini kao odlična stanica na putu boljeg poznavanja svojeg ili tuđeg tijela. Cilj i misao vodilja ovog muzeja je ta da se žene ne smiju i ne trebaju sramiti svojih tijela već ih slaviti.
Muzej ženske povijesti u Stockholmu
Sve smo mi barem jednom doživjele da nas je posjet nekom muzeju ostavio u čudu, jer se činilo da u njemu nema baš niti jednog izloška ili dijela koje je stvorila žena. Muzej ženske povijesti u Stockholmu pokušava to promijeniti svojim postavom koji naglasak stavlja isključivo na postignuća i umjetnost žena tijekom povijesti.
Lesbian Herstory Arhiv u New Yorku
Ovaj inspirativni njujorški arhiv osnovan je 1975. sa ciljem prikupljanja i očuvanja dokumenata koji su najbolji svjedoci razvoja LGBTQ pokreta u SAD-u. Ovaj arhiv sadrži najveću svjetsku kolekciju umjetnina i proizvoda koje su stvorile lezbijke i njihove udruge, a ako se odlučiš za posjet ovom fascinantnom mjestu na raspolaganju ćeš imati i tisuće videa, fotografija i knjiga koje se bave tematikom lezbijka i njihovog statusa u povijesti čovječanstva.
Kuća Core Coraline u Brazilu
Spisateljica i pjesnikinja Cora Coralina jedno je od najvažnijih imena brazilske književnosti. S obzirom na to koliko su stihovi i pjesme ove spisateljice lijepi, nećeš moći vjerovati da je njezin genij prepoznat tek kada je imala 76 godina. Iako joj prije osmog desetljeća života nitko nije htio objaviti niti jednu knjigu i zbirku poezije, Cora Coralina je cijeli svoj život posvetila pisanju o ženskim temama i ženskim problemima u latino američkom društvu.
Kuća koja joj je danas posvećena je izgrađena u 1770., a Cora se u njoj i rodila. Danas je tako njezina rodna kuća muzej prepun njezinih pisama i rukopisa.
Muzej Fride Kahlo u Meksiku
Casa Azul, poznatija i kao Plava kuća, je zgrada u kojoj se rodila velika likovna umjetnica Frida Kahlo. Danas je taj prostor posvećen njezinom radu i stvaralaštvu te se u njemu mogu razgledati ne samo slike ove velike umjetnice već i mnogo toga naučiti o njezinom privatnom životu. Uz obilje izložaka poput nakita, odjeće i pisama Fride Kahlo, posjetitelj dobiva intiman uvid u privatnost vjerojatno najveće slikarice koju je Meksiko ikada imao.
Posjetite prvi i jedini indijski ženski stand-up show
Femapalooza je ženski komičarski stand-up show koji održavaju i vode žene u Indiji. To je ujedno i sigurno mjesto za Indijke da kroz komediju progovaraju o tome kako je to biti žena u državi koja bilježi iznimno visoku stopu silovanja i nasilja prema ženama. Pogledati i sudjelovati u showu dozvoljeno je isključivo drugim ženama.
Muzej ženske povijesti u Zambiji
Ovaj zambijski muzej odlično je mjesto koje osnažuje i hrabri žene Afrike da uzmu stvari u svoje ruke i izbore se za ono što im je važno. Posjetitelji mogu kroz šetnju ovim muzejom saznati mnogo toga o domorodačkoj povijesti Zambije i uloge žena u plemenima, kao i u modernom društvu.
Feministička knjižnica u Bejrutu
U Libanonu većinu knjiga na temu feminističke povijesti možete pronaći jedino u privatnim zbirkama i domovima entuzijasta, jer se ženska misao i povijest službeno ne podučava na fakultetima i u školama. Ipak, ne tako davno Bejrut je dobio svoju feminističku knjižnicu u kojoj se može pronaći baš sve o povijesti žena, filozofskim pisanjima žena te poeziju žena. Uz to, ova knjižnica ima i veliku kolekciju radova posvećenih queer tematici, a primaju i donacije, pa ako imaš neku knjigu koja bi mogla obogatiti fundus ove impresivne knjižnice – slobodno ju pošalji.
Nacinalni muzej žena umjetnica u Washingtonu
Ovaj je muzej jedini veliki muzej u svijetu posvećen isključivo umjetnicama. Od kada je otvoren 1987., u njemu je sakupljeno više od 4000 izložaka koji uključuju slike, fotografije, skulpture, filmove i uporabne predmete koje su dizajnirale i izradile žene diljem svijeta. Uz to, ovaj muzej redovito održava predavanja i gostovanja, nadajući se inspirirati umjetnice u usponu.
FAG feministička galerija u Torontu
Ova galerija osnovana je 2010. godine, a cilj joj je promovirati feminističku i queer umjetnost i ponuditi prostor tim marginaliziranim skupinama da slobodno izlažu svoje radove. U suradnji s muzejima i sveučilištima, u ovoj se galeriji održavaju i predavanja, filozofski kružoci kao i umjetničke radionice.