Koliko si novogodišnjih odluka donijela u životu? Koliko si ih uspješno provela do kraja? Stručnjaci procjenjuju da se samo deset posto novogodišnjih odluka ostvaruje. Nova godina je vrlo blizu i većina ljudi je već donijela novogodišnje odluke i čekaju taj dan, ali da bi ih dovela do kraja pročitaj što kaže psihologinja.
Kako bi se te odluke provele do kraja važno je znati zašto uvijek lako odustanemo. Psihologinja Susan Weinschenk objasnila je zašto ne možemo prekinuti neke navike. Ne smijemo zaboraviti da se ipak većina novogodišnjih odluka svodi na promjene navika - počet ću vježbati, prestat ću pušiti, jest ću više voća i povrća. Kako to ipak učiniti lakše nego proteklih godina, pročitaj u nastavku.
Promjene navika ili usvajanje novih navika
"Puno novogodišnjih odluka ima veze sa stvaranjem novih navika ili promjenom postojećih. Ako su tvoje odluke vezane za zdraviju prehranu, vježbanje, prestanak pušenja, provođenja više vremena bez mobitela ili bilo kojeg drugog 'automatskog' ponašanja, onda govorimo o promjeni postojećih navika ili stvaranju novih navika", objašnjava Susan Weinschenk za Psychology Today.
Navike su automatske, "uvjetovane" reakcije. Ustaneš ujutro i prvo popiješ kavu. Ideš kući na kraju radnog dana i sjedneš pred TV. Psihologinja Weinschenk dalje objašnjava što je važno znati o promjeni odluka odnosno stvaranju novih:
- Suprotno uvriježenom mišljenju, nije teško promijeniti navike ako se slušaju savjeti znanosti.
- Već si stvorila stotine novih navika, a čak se ni ne sjećaš kako se to dogodilo. Zato stvaranje navika ne može biti toliko teško jer ih već imaš jako puno.
Tri važna koraka
Da bi stvorila novu naviku odnosno stvarno do kraja provela novogodišnju odluku moraš slijediti ova tri koraka:
Važno je raditi male akcije
"Vježbati više" nije nešto malo i "Jesti zdravije” je također puno. Ovo je važan razlog zašto novogodišnje odluke ne funkcioniraju. Ako ti je nešto navika i želiš promijeniti stvari, to mora biti nešto malo. Na primjer, umjesto "vježbaj više" odaberi "hodat ću tri puta više nego sada" ili "svaki dan su stepenicama ići u stan ili ured i neću koristiti lift". "Svako jutro ću popiti smoothie" - ovo su sve male akcije, ali i promjene.
Male akcije treba nadodati na stare navike
Razmisli o navici koju već imaš i koja je dobro ukorijenjena, a zatim dodaj novu akciju. Na primjer, ako već ideš na brzu šetnju tri puta tjedno dodaj još deset minuta na postojeću šetnju. Postojeća navika sada postaje "nova navika" i dobiva novi značaj. Tako je moguće promijeniti mnoge navike. Sada ujutro uz kavu možeš dodati i pripremanje smoothieja.
Važan je prvi tjedan
Budući da pokušavaš uspostaviti uvjetovani odgovor, novi raspored moraš uvježbavati kako bi postala navika. Kako bi olakšala cijeli proces možeš staviti podsjetnike, napiši zadatak na papir i stavi ga na vidljivo mjesto. Važno je održati nove male akcije 3 do 7 dana, a nakon toga će se nova navika uspostaviti.
Promijeni priču o sebi
Najbolji, neki bi rekli i jedini, način da postigneš veliku i dugoročnu promjenu ponašanja je promjena vlastite priče. Svatko ima priče o sebi koje pokreću njegovo ponašanje. Imaš predodžbu o tome tko si i što ti je važno. No, ove priče imaju snažan utjecaj na odluke i postupke.
Odluke donosimo kako bismo ostali vjerni priči o sebi. Većina odlučivanja na temelju priča o sebi događa se nesvjesno. Ako želiš promijeniti svoje ponašanje i učiniti da se promjena opstane, tada prvo moraš promijeniti temeljnu priču koja djeluje. Želiš li biti optimističnija osoba? Onda je važno razmišljati o sebi na takav način. Želiš li se pridružiti lokalnom bendu? Tada ti treba priča o sebi u kojoj si otvorena i muzikalna osoba.
Ako si se i ove godine odlučila za neku promjenu u narednoj godini, onda možeš primijeniti ove tehnike. Razmisli o svojoj priči i promijeni je i napiši neku bolju i ljepšu verziju sebe.