Nedavno ste nabavili novog psa ili ćete ga uskoro nabaviti. Bez obzira radi li se o starijem psu ili štenetu, bit će vam potrebne neke stvari. Preporuča se da te stvari uzmete prije nego dovedete svog novog dlakavog ljubimca u kuću.
Uvijek se najbolje na vrijeme pripremiti. Znajte da će vaš novi pas tražiti mnogo vremena za treniranje, hranjenje, održavanje, igru… Za početak nabavite sve što vam treba i život će vam biti mnogo lakši.
Najprije osnove stvari
Morate se pobrinuti da vam je dvorište sigurno, da nema rupa ili područja gdje bi vaš psić potencijalno mogao iskopati rupu i izaći van te proskitati po susjedstvu. Postavite ogradu po kojoj se neće lako uspenjati. Pripazite da ne ostavite oštre rubove kako se pas ne bi ozlijedio.
Ako će vaš pas provoditi veći dio vremena vani (na primjer kad ste vi na poslu), pobrinite se da ima dostupno sjenovito mjesto na kojem se može izležavati. Ako je potrebno, postavite tendu. Psima je potrebna sjena u toplijim mjesecima. Također bi bilo dobro da mu napravite ili kupite pseću kućicu za hladnije mjesece kad mu je potreban zaklon. Kako bi mu bilo toplije, na pod pseće kućice stavite sloj sijena. Dekice ne zadržavaju toplinu i psu bi moglo biti hladno.
Na što još trebate misliti
Nabavite ogrlicu čija veličina će odgovarati psu. Između psećeg vrata i ogrlice trebala bi stati dva prsta. Pripazite da nije prelabava. Psima se ogrlica lako može negdje zaglaviti i tako bi se mogli zadaviti.
Kupite uzicu kako bi mogli izvesti psa u potrebnu i zasluženu jutarnju i večernju šetnju. Za početak uzmite uzicu duljine 2 metra dok se vi i pas bolje ne upoznate i dok ga ne istrenirate. Jednom kad obuka završi, možete uzeti 5-metarnu rastezljivu uzicu.
Iako svi psi oštenjeni nakon 2005.g. moraju biti čipirani, ne bi bilo loše uz to mu staviti identifikacijsku markicu na ogrlicu. Na nju napišite ime psa i vaš telefonski broj gdje vas se, u slučaju da se pas izgubi, može dobiti.
Gdje će vaš pas spavati?
Ako ne želite da to bude na vašem krevetu ili trosjedu, kupite mu njegov ležaj. Prije nego počne spavati na njemu, operite ga kako isprali miris iz trgovine. Koristite blagi deterdžent. Ohrabrite vašeg novog psa da legne na svoj ležaj tako da mu ponudite ukusnu pseću slasticu ili kost.
Psa možete naučiti spavati u košari. Kod kupnje košare obratite pozornost na veličinu: vaš bi se pas trebao moći okrenuti u košari, no ne smije imati previše mjesta. Za štence većih pasmine, nabavite košaru za veličinu do koje bi mogao narasti, a tada polovicu ili trećinu pregradite dok psić ne naraste. Potrebno im je dovoljno mjesta da mogu leći na bok u košari. Za sve veće od toga vaš će psić označiti teritorij mokraćom ili izmetom.
Ako ne želite svaki čas otvarati vrata psu da uđe ili izađe iz kuće, izvrsno rješenje su pseća vrata. Pripazite da kupite dobru veličinu i da vam je ugradi profesionalac. Imate li štene, uzmite vrata za odraslog psa njegove pasmine, kako ih ne bi kasnije morali mijenjati.
Također će vam trebati odvojene posude za hranu i vodu. Preporučam plastične: lako se čiste, dugo traju i možete ih nabaviti raznih veličina, oblika i boja. Ne bi bilo loše nabaviti posudu za čuvanje pseće hrane, želite li da hrana ostane što duže svježa. Posude za hranu nisu skupe i čvrsto se zatvaraju. Bitno je da posuda, kad je zatvorite, ne propušta zrak, kako bi hrana zadržala svježinu. Nabavite i mjericu za hranu, kako bi znali točno koliko hrane dajete svom psu, te da, ukoliko će netko drugi trebati nahraniti vašeg psa, znate koliko mu hrane mora dati.
Pseća hrana je vrlo važna. Obzirom da danas na tržištu možete naći brojne proizvode, bilo bi dobro da se posavjetujete sa veterinarom ili uzgajivačem koja je hrana najbolja za vašeg psa. Hranite li psa sa kvalitetnom hranom, bit će zdraviji, sretniji i živjet će duže.
Još će vam trebati zaštita od buha, krpelja i drugih nametnika. Posavjetujte se sa veterinarom oko proizvoda. Naravno, obavezno redovito vodite psa na cijepljenja. Dobro bi bilo i da pripremite kutiju prve pomoći za psa, osobito ako je jako znatiželjan ili jede sve na što naiđe, ili ako je jednostavno nespretan.
Kupite mu igračke – igračke koje pište, one koje može žvakati ili navlačiti. Gotovo svi psi, mladi ili stari, obožavaju igračke. Dajte mu tenisku lopticu ili uzmite par starih čarapa, zavežite ih u čvor i bit će izvrsna igračka za navlačenje. Igranje sa igračkama pomoći će vašem psu da se istrči i zabavi (čak i ako se radi o samo nekoliko minuta). Osim toga, igranje sa psom pomaže i vama da se opustite nakon napornog dana.
Bitna napomena o kostima: nemojte psu davati kosti koje su ostaci od vašeg ručka. Jednom kad se kosti skuhaju, postanu oštre i mogu zapeti psu u grlu, trbuhu ili crijevima i uzrikovati perforacije ili zablokirati probavu. Operacije kojima se otklanjaju ova stanja su ozbiljne i skupe.
Kupite šampon za pse i četku za dlaku. Nemojte psa prati ljudskim šamponom. Psa treba odmalena naučiti na održavanje higijene (pranje i četkanje), no nemojte ga prečesto prati, dovoljno je nekoliko puta godišnje, dok bi ga (ovisno o dužini dlake)četkati trebali barem 2-3 puta tjedno. Četkanje je izvrstan način da se zbližite sa svojim ljubimcem, a na taj ćete ga način ujedno održavati čistim i smanjit ćete linjanje.
Bez obzira nabavljate li mladog ili starog psa, pripremite se na to da će vam mokriti po kući. Novi pas još ne poznaje teritorij i ne zna pravila. Poštedite se frustracija i prije nego dođe u kuću zaštite ili uklonite tepihe. Također savjetujem neko sredstvo za uklanjanje urina.
I za kraj, nabavite video ili knjigu o treniranju pasa. Vašem psu je potrebna obuka, bez obzira da li je star 2 mjeseca, 2 godine ili 5 godina. Vi ste njegov trener i za to se prije trebate pripremiti.
Jednom kad dovedete psa kući, čeka vas puno veselja i druženja sa novim čupavim članom obitelji. Uživajte u tome i dobro se brinite za svog psa – oboje ćete biti zadovoljniji.
(D.R.)