Izbjegni početničke greške

Nisu za prvi vrt: Pet najgorih biljaka za početnike

Svaki početak je težak pa tako i vrtlarstvo može isprva biti zastrašujuće, ali sa savjetima stručnjakinje i vrtlarice možeš izbjeći početničke greške

vrtlarstvo
Foto: Pexels

Vrtlarstvo može biti prekrasan hobi, a čak i ako si početnica u uzgajanju biljki, možeš uspjeti s biljkama poput bosiljka, peršina, mrkve ili svježih krastavaca.

Image
Trikovi za početnike

Začinsko bilje kod kuće: Pet tajni uspješnog uzgoja

S druge strane, svaki početak je težak pa tako i vrtlarstvo može biti zastrašujuće na samom početku, ali s vremenom ćeš naučiti puno toga, iz iskustva, ali i iz pogrešaka jer one su često neizbježne.

Image
Foto: Unsplash

Može biti primamljivo pokušati uzgojiti nešto super jedinstveno, pogotovo ako je to hrana koju voliš. Međutim, važno je napraviti dobro istraživanje prije bilo kakvog pokušaja sadnje jer nisu sve biljke pogodne za početnike.

Nutricionistica i vrtlarica Jessica Ball za portal Eating Well izdvojila je pet najgorih biljki za prvi vrt, odnosno one biljke koje definitivno ne spadaju u kategoriju 'idealnih za početnike', stoga provjeri cijeli popis u nastavku.

Citrusi

Da odmah razjasnimo, iako im je potrebno pažnje i znanja, potpuno je izvedivo (i zabavno) uzgajati citruse u jako toplim krajevima ili unutra uz umjetno svjetlo. To znači da se limuni, limeta i naranče vjerojatno neće pojaviti u vrtu u tvom dvorištu, osim ako živiš negdje u tropskim krajevima. Sezona citrusa je od prosinca do ožujka, što je za mnoge države najhladnije vrijeme. Preskoči citruse ukoliko u domu nemaš dovoljno mjesta za smjestiti ih kada je vani hladno.

Avokado

Možda se osjećaš nadahnuto nakon što si vidjela brojne TikTok trikove koji pokazuje koliko je lako uzgajati biljku avokada iz koštice. Nemoj se zavaravati, ove biljke neće tako skoro roditi plodove. U stvari, može proći 10 do 15 godina da tvoj avokado rodi plodove. Ako ga možeš održati na životu toliko dugo, super. Ali vjerojatno nije vrijedan prostora u tvom vrtu ili na terasi, osim ako živiš u toplijim krajevima i imaš veliko dvorište.

Menta

Menta je relativno laka biljka za uzgoj i osim toga, izuzetno je svestrana, stoga je često začinsko bilje u teglici u mnogim kućanstvima. Međutim, kad je u pitanju vrt, problem s mentom je što je "agresivna biljka". To znači da će se proširiti oko svakog centimetra otvorenog tla i zauzeti cijeli tvoj vrt, ponekad pritom uništavajući susjedne biljke. Klasična početnička pogreška bila bi saditi mentu blizu svojih drugih biljaka. Ako želiš uzgajati mentu, posadi je u vlastitu teglu da je na taj način 'suzdržiš', umjesto da je stavljaš direktno u zemlju.

Kukuruz

Kukuruz je jedna od najčešće uzgajanih kultura na svijetu, pa bi mogla biti savršena za tvoj prvi vrt, zar ne? Nažalost, pogrešno. Kukuruz se oprašuje vjetrom, pa ga treba saditi u blokove (odnosno 20 ili više biljaka u grozdu). Ako nemaš vrtnu parcelu veličine farme, vjerojatno nema smisla uzgajati kukuruz. Osim toga, solo biljke vjerojatno neće uzgojiti jestive plodove i mogu biti srušene od ekstremnih vremenskih prilika. Bolje je jednostavno kupiti kukuruz u trgovini ili nabaviti preko lokalnog seoskog imanja.

Celer

Svi želimo da nam stabljike celera budu hrskave i privlačne kao iz trgovine, ali ne može svatko od nas savladati uzgoj na ovaj način. Prhka i ukusna kombinacija u celeru zahtijeva puno vlage što znači da celer treba saditi samo u mješavinu tla koja može dobro zadržati vodu. Također zahtijeva dugu vegetacijsku sezonu od 120-180 dana od sjemena do berbe, na temperaturi koja je dovoljno hladna.