ZA VIKEND BINGEANJE

Ovo je 15 najljepših talijanskih filmova koje morate pogledati

Ne znaš što gledati preko vikenda? Imamo popis najboljih talijanskih filmova koji će te sigurno oduševiti

monica bellucci
Foto: Profimedia

Kad si zadnji put pogledala kvalitetan film nakon kojeg si ostala bez teksta? Moderni filmovi možda jesu dobri, ali većina ih nema ono nešto što nas može privući i držati čak i dugo nakon što film završi. To ne moraju uvijek biti drame, dapače, odlični filmovi kombinacijom pravih glumaca, iskusnog redatelja i očaravajuće priče mogu i od komedije napraviti remek djelo. I onda dolazimo do talijanskih filmova koji imaju šarm, strast i jednostavno živost koju mnogi drugi filmovi nemaju.

Najbolji talijanski filmovi

Kroz povijest su rađeni brojni filmovi za koje bi mogli reći da su kultni, ali talijanski filmovi su oni koji stvarno pogađaju žilu kucavicu. Talijanski horor filmovi su žanr za sebe - iz ovih radionica su izašli filmovi poput Hanibal i Suspiria. Od filmova koji se bave teškim temama do komedija koje su tu da te samo nasmiju. No onda su tu i talijanski filmovi o kojima ne možeš prestati razmišljati, čija atmosfera i tema te jednostavno drži. Istražili smo koji su najbolji talijanski filmovi koje moraš pogledati barem jednom.

Ja sam ljubav (lo sono l’amore, 2009.)

Za početak, krenimo s filmom koji u sebi nosi i ljubav i tragediju, strast i bol – "Io sono l’amore". Tilda Swinton briljira u ulozi Emme, žene koja se udala u moćnu talijansku obitelj, ali pronalazi neočekivanu slobodu (i ljubav) izvan svojih zlatnih okvira. Radnja se vrti oko obiteljskih tajni, strasti i onog trenutka kada se sve promijeni u trenu. Vizualno raskošan, s atmosferom koja potpuno obuzima, ovo je film koji ćeš pamtiti još dugo nakon odjavne špice.

Preticanje (Il sorpasso, 1962.)

Zašto su ponekad neočekivana putovanja ona koja nas najviše promijene? "Il sorpasso" je klasik talijanske kinematografije s Vittoriom Gassmanom i Jean-Louisom Trintignantom u ulozi nespojivog dvojca koji kreće na improvizirani road trip. Film je istovremeno komedija, drama i oštra kritika društva, s nezaboravnom atmosferom i nevjerojatnim obratom na kraju.

Lude od sreće (La pazza gioia, 2016.)

Ako voliš emotivne priče o neobičnim prijateljstvima, "Lude od sreće" će te definitivno dirnuti. Valeria Bruni Tedeschi i Micaela Ramazzotti glume Beatrice i Donatellu, žene koje se upoznaju u psihijatrijskoj klinici i spontano bježe na put koji im mijenja živote. Jedna je umišljena milijarderka, druga povučena i ranjena – a zajedno su savršeno lude. Ova feel-good talijanska drama istražuje slobodu, prijateljstvo i potragu za srećom u svijetu koji često nema razumijevanja za one koji se osjećaju izgubljeno.

Vrt Finzi-Continijevih (Il giardino dei Finzi Contini, 1970.)

Što bi napravila da ti se cijeli život odjednom promjeni i ostaneš bez svega? "Vrt Finzi-Continijevih" donosi priču o bogatoj židovskoj obitelji u Italiji uoči Drugog svjetskog rata. Njihov vrt postaje simbol izolacije, ali i iluzije da ih svijet izvan zidova neće dotaknuti. Film je emotivno snažan, adirljive izvedbe Dominique Sanda i Helmuta Bergera oduzimaju dah - ovaj film nas zapravo podsjeća kako povijest ponekad zna biti nemilosrdna.

Razvod na talijanski način (Divorzio all’italiana 1961.)

Divorzio all’italiana je urnebesna satira s Marcellom Mastroiannijem u glavnoj ulozi, gdje pratimo plemića koji očajnički želi pobjeći iz nesretnog braka. Njegov plan? Natjerati ženu na preljub kako bi je mogao ubiti i izvući se s blagom kaznom – jer, hej, takvi su tada bili talijanski zakoni! Komedija, ironija i fenomenalne izvedbe čine ovaj film pravim draguljem talijanske kinematografije.

Talijanska priča (Made in Italy, 2020.)

"Talijanska priča" je šarmantna feel-good komedija s Liamom Neesonom i njegovim stvarnim sinom Micheálom Richardsonom u glavnim ulogama. Otac i sin stižu u Italiju kako bi prodali staru obiteljsku kuću, ali zateknu ruševinu koja traži puno više od brze prodaje. Kroz urnebesne renovacije i emotivne trenutke, njih dvojica pokušavaju obnoviti i kuću i svoj odnos. Tu su i talijanska kuhinja, lokalni šarmeri i jedna posebna kuharica koja Roberta podsjeti da nikad nije kasno za novu ljubav.

Happy as Lazzaro (Lazzaro felice, 2018.)

Ako voliš neobične, tople i pomalo bajkovite filmove, "Happy as Lazzaro" će ti ostati u srcu. Priča prati naivnog i dobrodušnog Lazzara, mladića iz izoliranog sela, čija nevjerojatna dobrota ostaje nepromijenjena čak i kad mu se svijet potpuno okrene. Režiju potpisuje Alice Rohrwacher, a u glavnoj ulozi blista Adriano Tardiolo – savršen kao tihi junak ove moderne bajke. Film nježno kritizira nepravde, ali i slavi čistu dobrotu koja, bez obzira na sve, uspije preživjeti.

Cinema Paradiso (1988.)

"Cinema Paradiso" je ljubavno pismo kinu i onima koji su u njemu odrastali. Giuseppe Tornatore priča priču o dječaku koji otkriva magiju filma kroz prijateljstvo s projekcionistom u malom sicilijanskom selu. Philippe Noiret i mladi Salvatore Cascio savršeno dočaravaju toplinu i nostalgiju ovog remek-djela. Ako voliš povijest filmova, ovaj jednostavno morate pogledati.

Silvio (Loro, 2018.)

Ako voliš drame koje seciraju moć, luksuz i ljudske slabosti, "Silvio" je film za tebe. Paolo Sorrentino vodi nas kroz blještavilo, skandale i razvratne zabave iz života Silvija Berlusconija, a Toni Servillo briljantno utjelovljuje ovog karizmatičnog, ali kontroverznog vođu. Film nije samo priča o jednom čovjeku, već i o talijanskom društvu opsjednutom spektaklom i statusom.

Život je lijep (La vita è bella, 1997.)

Kako u najgorim okolnostima pronaći radost? "La vita è bella" postavlja to pitanje kroz priču o ocu (Roberto Benigni) koji, zarobljen u koncentracijskom logoru sa svojim sinom, koristi humor kako bi mu zaštitio djetinjstvo od strahota rata. Ovo je film koji slama i srce i dušu, ali istovremeno pokazuje nevjerojatnu moć ljubavi i ljudskog duha.

Il Divo (2008.)

Ako voliš političke drame s dozom stila i crnog humora, Il Divo je prava stvar za tebe. Film prati misterioznog i moćnog talijanskog političara Giulija Andreottija, kojeg briljantno glumi Toni Servillo. Režiju i scenarij potpisuje Paolo Sorrentino, pa očekuj vrhunsku estetiku, neobičan ritam i puno šutnje koja govori više od riječi. Il Divo nije samo priča o politici – to je portret jednog enigmatičnog čovjeka koji je iza kulisa oblikovao Italiju desetljećima.

Poštar (Il Postino, 1994.)

"Il Postino" je nježna priča o neočekivanom prijateljstvu između poštara i slavnog pjesnika Pabla Nerude, kojeg igra Philippe Noiret. Radnja je smještena na prekrasnom otoku na jugu Italije, a Massimo Troisi u ulozi poštara donosi jednu od najdirljivijih izvedbi talijanske kinematografije. Poezija, ljubav i jednostavne životne radosti pretočene su u film koji ostavlja bez daha.

Malèna (2000.)

Je li ljepota uvijek blagoslov? "Malèna" istražuje tu temu kroz priču o prelijepoj ženi u malom talijanskom gradu za vrijeme Drugog svjetskog rata. Monica Bellucci u naslovnoj ulozi očarava ne samo svojim izgledom, već i tjeskobom lika koji postaje meta tračeva, zavisti i okrutnosti. Film prepun nostalgije i melankolije donosi jednu od najdirljivijih priča o odrastanju i osamljenosti.

Potpuni stranci (Perfetti sconosciuti, 2016.)

Jesi li se ikada zapitala koliko tajni kriju tvoji najbliži? "Perfetti sconosciuti", jedan od novijih filmova na ovom popisu, postavlja to pitanje kroz večeru između prijatelja koji odluče ostaviti svoje telefone na stolu i dijeliti svaku poruku i poziv. Ono što slijedi je eksplozija laži, prevara i neugodnih istina. Inteligentno napisan, s fenomenalnom glumačkom postavom, film je istovremeno napet i urnebesno zabavan.

Velika ljepota (La grande bellezza, 2013.)

Za kraj, ponovno zaranjamo u raskoš Rima s filmom "La grande bellezza". Paolo Sorrentino stvara vizualni spektakl koji je istovremeno oda i kritika dekadentnog društva. Toni Servillo u ulozi Jepa Gambardelle vodi nas kroz svijet glamura, umjetnosti i nostalgije, dok pokušava pronaći smisao u prolaznosti života. Svaka scena ovog filma je umjetničko djelo, a emocije koje budi ostaju dugo nakon gledanja – baš poput istinske ljepote koju Jep toliko traži.