Dva puta godišnje, s proljeća i ujesen, mačke mijenjaju krzno. Tako se prilagođavaju promjeni temperature. Ujesen se mačka pokriva gušćom i debljom dlakom i njezina unutarnja vunasta dlaka postaje zbijenija i grublja. U proljeće, krzno se mijenja, ono postaje laganije, prozračnije.
Linjanje je mnogo napadnije kod dugodlake mačke kao što je perzijska, nego kod kratkodlake kao što je sijamska mačka. Kod kućnih mačaka ovaj je prirodni ritam poremećen, one se jače linjaju u vrijeme vrućih razdoblja, iako se najčešće radi o posve prirodnoj pojavi, linjanje može biti i znak nekih bolesti:
- razne stresne situacije, kao posjet veterinaru ili vožnja automobilom, mogu izazvati ispadanje dlake
- ukoliko vaša mačka ima sjajno krzno, a ispada joj dlaka, radi se o organskim poremećajima
- životinje koje su u ranoj dobi kastrirane/sterilizirane, u starosti zbog hormonainih poremećaja gube dlaku na grudima, trbuhu i slabinama
- ukoliko na glavi, vratu ili leđima mačke pronađemo krugove bez dlake, vjerojatno se radi o gljivicama.
Uloga dlake
Mačka ima vrlo osjetljivu epidermu, a krzno kojem je svrha da je štiti ima veliku moć zadržavanja topline. Ispadanje i ponovni rast dlake shodno vanjskoj temperaturi fiziološke su pojave kojima upravljaju mehanizmi što služe za održavanje konstantne tjelesne temperature u životinja. Ima li mačka vrućicu, njena se dlaka kostriješi i prozračuje kožu u svrhu protuteže učincima unutarnje topline.
Četkajte svoju mačku redovito svaki dan, tako mačjih dlaka neće biti svuda po stanu.