Kornjača kao kućni ljubimac - kako se pravilno brinuti o njoj?

Kao i svi ljubimci, i kornjače imaju svoje prednosti i nedostatke ako ih želite za kućnne ljubimce

Kornjača kao kućni ljubimac - kako se pravilno brinuti o njoj?

U slučaju da razmišljate o tome da nabavite kućnog ljubimca, a ne znate u kojem smjeru biste krenuli i koji bi trebali biti kriteriji koji će biti presudni za takvu odluku, kornjača bi zaista mogla biti dobra ideja.

Iako su psi i mačke najčešći izbor kod odabira kućnog ljubimca, oni isto tako zahtijevaju mnogo brige i još više odgovornosti, osobito kada se radi o psima. Ako niste u mogućnosti uzeti psa, radije nemojte nego da bude prepušten sam sebi i da njegove potrebe budu zapostavljene. Na primjer, ako imate premali stan i vrlo malo zelenih površina u blizini mjesta u kojem živite, razmislite kako će se pas osjećati u stanu – vrlo zarobljeno. Ako radite dugo i živite sami ili se ne možete osloniti na pomoć ukućana, radije razmislite o nabavi nekog manje zahtjevnog kućnog ljubimca, poput kornjače čančare.

Kornjača čančara je u Hrvatskoj zakonom zaštićena životinja, ali to ne znači da je ne smijete uzeti za kućnog ljubimca. Naime, pažnju morate obratiti samo na to da ju kupite iz registriranog uzgoja. Izgled joj je vrlo prepoznatljiv je njen oklop ima crne i žute pruge.

PREDNOSTI KORNJAČE KAO KUĆNOG LJUBIMCA

SPORI RAST
Osim što su po prirodi vrlo spore životinje, one i sporo rastu. Kako bi narasle do 20 centimetara, potrebno im je otprilike oko 80 godina.

HRANA
Hrane se jednom dnevno posebnom hranom za gmazove koje možete nabaviti u gotovo svim trgovinama specijaliziranim za kućne ljubimce, kao i u ljekarnama za životinje. Ako vaša kornjača živi u ograđenom vrtu i hrani se u prirodi, njena hrana mogu biti crvi i trava. Također, vašim kornjačama možete davati male komadiće govedine, bobice, voće ili biljnu hranu poput salate i kelja. To će im se posebno svidjeti jer su kornjače biljožderi.

DJECA IH VOLE
Djeca obožavaju kornjače jer su malene i zanimljive, a prisutne su u mnogim poučnim pričama, slikovnicama, uključuje ih se u kazališne predstave za djecu i u crtane filmove. Jedan od najpoznatijih dječjih crtanih filmova su Ninja kornjače, pa djeca u svom svijetu mašte zamišljaju da su i životinje koje drže kao kućnog ljubimca simpatične i dobroćudne baš kao i one imaginarne, iz crtića.

NE IZAZIVAJU ALERGIJE
Kornjače ne izazivaju baš nikakve alergije, što je svakako prednost za sve ljude koji su alergični na životinjsku dlaku.

Image


NEDOSTACI KORNJAČE KAO KUĆNOG LJUBIMCA

ZATOČENIŠTVO
Kornjače su zapravo najsretnije kada žive u prirodi. Kornjača kao kućni ljubimac najčešće biva zatočena u terarij unutar kuće i rijetko kada ih ljudi puštaju van. Ako je već tako, potrudite se da im u terariju napravite što prirodnije uvjete. Dakle, držite ga u vrtu, na balkonu. Pripazite da nisu izložene vjetru, propuhu, pretjeranoj toplini ili hladnoći.

MANJAK BRIGE
Iako je kornjača ljubimac koji zaista ne zahtjeva previše brige, određena doza odgovornosti je ipak potrebna jer je i ona živo biće koje ovisi o vama. Osim što trebate pripaziti na veličinu i izgled terarija da bude što sličniji prirodnim uvjetima, morate paziti da vam se kornjača ne razboli. To se može dogoditi ako joj uskratite svjetlo, vlažnost ili ako joj u terarij stavljate lošu vodu koju rijetko ili uopće ne čistite.

BOLESTI KARAKTERISTIČNE ZA GMAZOVE
Obzirom da kornjača spada u gmazove, treba osobito napomenuti razne nametničke bolesti koje napadaju tu vrstu životinja. Takve bolesti mogu biti vrlo zarazne i opasne za ljudsko zdravlje. One mogu prenijeti bolesti poput salmoneloze kod ljudi, pa čak i donijeti zarazu zbog otrovnih tvari i toksina koje sadrže u svom mesu, stoga pripazite koliko je vaše dijete u kontaktu s kornjačama i kakve ima higijenske navike nakod igre s takvim kućnim ljubimcem.