Nakon što pojedemo zadnji komad kolača i popijemo posljednju čašu šampanjca na 1. siječnja, vrijeme je za pogled prema naprijed i planiranje godine pred nama. Neizostavni dio toga su i novogodišnje odluke. To su zapravo obećanja samome sebi kojima nastojimo unaprijediti naš život i postati bolje i zdravije osobe.
Stoga, novogodišnje su odluke dobra stvar, no obično nastane problem oko toga kako ih se doista i držati. Tamo negdje početkom veljače, ako ne i ranije, mnoge novogodišnje odluke past će u vodu. Stručnjaci savjetuju kako izbjeći tipične zamke te kako povećati šanse da postignemo svoje zacrtane ciljeve – u svega 8 koraka:
Zapiši ih
Bilo da se radi o papiriću na tvom hladnjaku ili stranici u tvom rokovniku, važno je svoje novogodišnje oluke zapisati – i to učiniti na vrijeme. Time ne samo da vizualiziraš svoje planove, nego već činiš i jedan korak prema njihovom ostvarenju. Pisani oblik novogodišnje odluke dat će ti naime osjećaj 'unutarnje obaveze'. Na taj način nećeš upasti u zamku odugovlačenja. Također, stručnjaci savjetuju vođenje dnevnika kako bi bilježila i pratila svoj napredak.
Ne pretjeruj
Možda želiš smršaviti, dovesti se u formu, jesti zdravije, upisati se u teretanu, štedjeti za putovanje i češće posjećivati obitelj. No, tako mnogo oluka prije će te dovesti u iskušenje da odustaneš od svega jer je to jednostavno previše ciljeva i prilagodbe na novo istovremeno. Umjesto toga, stručnjaci savjetuju da se fokusiraš na najviše dva cilja. Time ćeš imati više šanse da ih doista i ostvariš i nećeš se osjećati kao gubitnica kojoj ništa ne ide od ruke.
Očekuj prepreke
Još jedna stvar koja bi te mogla demotivirati u ostvarivanju tvojih ciljeva su neočekivane prepreke na tvom putu. Zato, mudro je na njih računati. Kao što znaš, ništa ne ide preko noći i za velike stvari treba truda i vremena, a na putu uspjeha nikad ne ide sve glatko kako bismo željeli. Neka ti prepreke i eventualni neuspjeh budu temelj za daljini napredak, a ne uzrok za odustajanje. Također, moguće je da se pojave sumnje – ali i one su dio tvog osobnog rasta.
Budi precizna i napravi plan
Umjesto da, na primjer, doneseš odluku da ćeš se iduće godine zdravije hraniti, što je prilično opća i nespecifična ideja, radije preciziraj kako će to točno izgledati. Koje ćeš namirnice izbaciti, a koje dodati? Hoćeš li prestati odlaziti u fast food restorane i isključivo kuhati kod kuće? Napravi jasni plan i odredi vremenski rok u kojem očekuješ prve pozitivne rezultate svoje novogodišnje odluke.
Daj si vremena
Istraživanje iz 2009. pokazuje kako je u prosjeku potrebno 66 dana da se stvori nova navika. Zato, budi strpljiva sama sa sobom. Ako si, na primjer, odlučila prestati pušiti, ali si ipak pokleknula, samo kreni ispočetka. Upornost se isplati, drži svoj cilj pred očima i tvoj će ti željeni lifestyle u konačnici postati navikom.
Odaberi neku novu odluku
Umjesto da ponovno odlučiš isto što si odlučila i prošle godine, radije odaberi neku sasvim novu novogodišnju odluku. Stare odluke kojih se nisi uspjela držati mogu djelovati demotivirajuće i sabotirati te već u samom početku loše djelujući na tvoje samopouzdanje.
Pronađi podršku
Bit će mnogo lakše držati se svojih novogodišnjih odluka ako pronađeš osobe u svom okruženju koje su odlučile isto. Ako odlučiš trenirati i ti i tvoja kolegica zajedno se upišete u teretanu, poticat ćete jedna drugu da ustrajete. Već sama činjenica da drugi znaju za tvoju novu odluku podsvjesno će na tebe djelovati obavezujuće.
Nagradi se
Naš mozak obožava nagrade jer one oslobađaju dopamin, hormon sreće, pa se zato slobodno nagradi nakon svakog postignutog cilja - odnosno, i manjih uspjeha. Sama najbolje znaš kako i čime se možeš nagraditi – nekima je to odlazak na koncert, drugima novi komad odjeće. Nagrađivanje je važno i učinkovito pa budi velikodušna prema sebi.
POGLEDAJ VIDEO: KAKO REĆI 'NE' I PRIHVATITI ODBIJANJE?