Tijekom blagdana, kada je obilje na vrhuncu, možeš uskladiti prazničnu euforiju s ekološkim pristupom. Umjesto da nakon pakiranja poklona završiš s hrpom neiskorištenog ukrasnog papira, ove godine isprobaj genijalnu japansku tehniku furoshiki. Ono što ovu tradiciju čini posebnom jest upotreba tkanina, poput starih krpa, stolnjaka ili odjeće, umjesto papira za zamatanje, pri čemu se kreativno i jedinstveno oblikuju paketi. Japanska furoshiki metoda zamatanja poklona odnosno zamatanje poklona u višekratnu tkaninu—prakticira se u Japanu još od Edo perioda u 17. stoljeću. Drevni Japanci su ovu tehniku koristili kako bi svoje stvari zamotali u javnim kupeljima, kako se ne bi pomiješale s osobnim predmetima drugih posjetitelja.
Za zamatanje poklona, furoshiki se koristi na različite kreativne načine. Postoji mnogo tehnika koje omogućuju da se različiti oblici paketa oblikuju, a sama metoda ovisi o vrsti predmeta koji se omotava. Ovaj način pakiranja ne samo da je održiv i ekološki prihvatljiv, već i mogućava stvaranje estetski lijepih i jedinstvenih paketa. Osim toga, furoshiki može biti korišten i kao poklon sam po sebi, jer osoba koja prima poklon može kasnije iskoristiti tkaninu za vlastite potrebe.
Kroz upotrebu ove metode, japanska kultura naglašava važnost resursa, štedljivosti i povezanosti s okolišem. Iako je furoshiki potisnut u svakodnevnom životu modernim pakiranjima, posljednjih godina doživljava obnovu, naročito među onima koji traže održive alternative i žele smanjiti svoj ekološki otisak.
Želiš li da tvoj poklon bude još originalniji, pokušaj sama oslikati tkaninu akrilnim bojama. Oživi ih božićnim motivima, žarkim bojama i natpisima.
U nastavku ti donosimo inspirativne ideje za originalno zamatanje poklona i metode s kojima možeš postići efektan izgled.