Znaš li da bolognese umak ne bi trebao ići na špagete? Evo kako pravilno spojiti umak i tjesteninu

Tjesteninu obožavamo u svim oblicima i veličinama, ali ne ide svaki oblik uz svaki umak. Istražile smo kako svako jela podignuti na višu razinu pravilnim odabirom tjestenine

Znaš li da bolognese umak ne bi trebao ići na špagete? Evo kako pravilno spojiti umak i tjesteninu

Špagete s bolognese umakom su klasik među jelima, ali rijetko tko zna da pravi talijanski chefovi nikada ne bi spojili takvu vrstu umaka s tankim i dugim špagetima. Što je onda ispravno? 

Image
Svjetski dan tjestenine

Probudi Talijanku u sebi s ovih pet brzih i ukusnih recepata za tjesteninu


Istražile smo koji bi oblik tjestenine trebale koristiti kako bi istaknule ono najbolje u umaku i stvorile jelo na koje bi svaka talijanska baka bila ponosna. No prije nego što pređemo na stvar, važno je da naučiš pravilno skuhati tjesteninu.


Prvo i najvažnije pravilo je da se tjestenina mora kuhati u dovoljno velikoj posudi u mnogo posoljene vode. Ako ju kuhamo u maloj posudi, komadići tjestenine bi se mogli zalijepiti jedn za drugi i tako stvoriti dijelove koji nisu dobro kuhani. Također prema tradiciji, kako bi istaknula okus tjestenine voda u kojoj se kuha trebala bi biti slana koliko je slano more

Druga stvar koju često radimo, a ne bi trebale je dodavanje maslinovog ulja u vodu za kuhanje. Ulje u vodi neće spriječiti tjesteninu da se zalijepi nego će jednostavno plutati na površini i cijeđenjem otići niz odvod. Ako baš želiš da se tjestenina ne zalijepi nakon kuhanja, ulje dodaj nakon cijeđenja. 


Kad smo kod cijeđenja, jesi li znala da kuhari vodu u kojoj se kuhala tjestenina često nazivaju 'tekuće zlato'? Pravi talijanski kuhari nikada neće ocijediti tjesteninu do kraja nego će dio vode u kojoj se kuhala sačuvati i pomiješati ju s umakom. Ovako ćeš svakom umaku dodati malo više kremoznosti i bolje ukomponirati s tjesteninom. 

Zadnji, ali ne manje važan savjet je da tjesteninu pomiješaš s umakom u loncu u kojem se umak kuhao, a ne u tanjuru. Tako ćeš najbolje rasporediti umak po tjestenini i završiti kuhanje al dente tjestenine. 

Sada kada znaš kako pravilno skuhati tjesteninu, vrijeme je da ju naučiš kombinirati s umacima. 

Duga i tanka tjestenina


Špageti koje možemo pronaći u supermarketu dolaze u raznim duljinama i debljinama. Za tanke, okrugle i duge oblike tjestenine kao što su linguine, fusilli lunghi i vermicelli najbolji su lagani umaci od morskih plodova te umaci na bazi ulja i vrhnja za kuhanje

Tjestenina u trakicama


Za bogate, guste i punije umake uz koje poslužuješ i komad mesa ili ribe najbolja je duga i široka tjestenina kao što su tagliatelle, pappardelle, fettuccine i mafaldine. 

Ljuskice


Tjestenina u obliku ljuskica koa što su conchiglie i lumache djeluju kao male zdjelice u kojima se nakuplja umak. Zato su savršene za kremaste umake s vrhnjem za kuhanje, ali i umake s rajčicom i ribom. 

Zavrnuta tjestenina


Tjestenina kao što su fusilli, trofie, strozzapreti, caserecce i gemelli idealna je za jednostavne, ali aromatične umake kao što je pesto koji će se savršeno smjestiti u male prostore zavoja. 

Tubice


Gusti umaci na bazi povrća, passate te topljenog sira najbolje će ići uz tjesteninu kao što su penne, rigatoni, macaroni i paccheri gdje će se savršeno smjestiti u praznu sredinu tjestenine. 

Minijaturni oblici


Minijaturne oblike tjestenine kao što su orzo, fregola, canestrini i stelline najbolje je poslužiti u juhama ili hladnim salatama

Punjena tjestenina


Ovo je jedini oblik tjestenine koji sam po sebi ima mnoštvo okusa i ne bi ga trebale 'ugušiti' u teškim umacima. Tradicionalno se ravioli, tortellini i cappelletti poslužuju s laganim umakom na bazi maslinovog ulja ili maslaca sa začinskim biljem