Lubenica je za mnoge kraljica ljeta, voće koje je najslađe jesti rashlađeno, u dobrom društvu, na plaži, terasi ili travnjaku, u kupaćem kostimu jer ćeš se u svakom drugačijem izdanju isprljati.
Puna je slatkog soka i zamamno hrskava tako da joj je teško odoljeti ili ostati samo na jednoj kriški. No, sjajna je stvar što se ne moraš suzdržavati kada je riječ o lubenici jer sadrži malo kalorija i šećera, a s druge je strane puna vode, vitamina, minerala i antioksidansa koji blagotvorno djeluju na tvoje zdravlje i liniju. U nastavku ti otkrivamo koji su to zdravstveni benefiti lubenice.
Odlična je za kožu
Voda, vitamini A, B6 i C kojima obiluje ovo povrće, čine kožu mekanom, glatkom i elastičnom. Vitamin C potiče proizvodnju kolagena što poboljšava elastičnost i prokrvljenost, dok vitamin A pomaže regeneraciju kože i "briše" mrlje, a vitamin B6 čini da koža brže zarasta. Likopen, sastojak kojim obiluje lubenica (i rajčica, srodnik lubenice) štiti kožu od sunca i smanjuje rizik od opeklina izazvanih UV zračenjem.
Poboljšava zdravlje srca
Studija objavljena u časopisu American Journal of Hypertension pokazala je da voće koje sadrži likopen, a lubenica ga sadrži, može pridonijeti zdravlju srca, na način što će sniziti krvni tlak. Osim toga, aminokiseline iz lubenice jačaju stijenke krvnih žila.
Potiče mršavljenje
Ukusna lubenica utažit će ti želju za slatkim i poštedjeti te brojnih suvišnih kalorija. Studija objavljena u časopisu Nutrients to je i potvrdila. U njoj su sudjelovale pretile osobe, a pokazalo se da su one koje su grickalice i slatkiše sa smanjenim udjelom masnoće zamijenile lubenicom, kroz određeno vrijeme smanjile težinu, indeks tjelesne mase, snizile povišeni krvni tlak i opseg struka.
Pomaže probavi
Zahvaljujući velikoj količini vode koju sadrži i vlaknima, lubenica je odličan saveznik dobre probave. Vlakna će u crijevima nabubriti uz pomoć vode i potaknuti njihovo pražnjenje te ti osigurati redovitu probavu i dobar metabolizam. Zdrava crijeva znače jak imunitet. No, bilo bi mudro ne jesti lubenicu u večernjim satima jer je dijuretik pa ćeš često morati ustajati na WC.
Ne bacaj sjemenke i koru
Vjerojatno, poput nas, jedeš samo slatko meso lubenice, a koru i sjemenke bacaš, što je prava šteta. Naime, kora obiluje vlaknim i kada je jedeš zajedno s mesom, pomaže regulirati šećer u krvi i usporiti apsorpciju šećera u crijevima. Sjemenke, koje možeš jesti sirove ili pečene, bogate su magnezije i folatima. Magnezij čuva mišiće i živce te regulira krvni tlak, dok folati smanjuju rizik od raka i ublažavaju depresiju. Također su i dobar izvor zdravih masnoća.