Kuhanje u listovima povrća ima nekoliko prednosti: nadjev ostaje sočan, a na taj se način mogu pripremati jela s malo ili gotovo bez masnoće. Najbolji su listovi blitve, zbog svog neutralnog okusa, za razliku od listova kelja ili špinata, jer će okus nadjeva ostati neizmijenjen. Izaberite listove blitve u veličini koja odgovara vrsti nadjeva - što su veći, to bolje čuvaju nadjev. Stabljiku treba odstraniti, a kod velikih listova i bijelo rebro po sredini lista. Prije upotrebe listovi se prokuhaju u slanoj vodi kako bi omekšali, zatim se izravnaju i osuše čistom salvetom.
Ovako će hrana ostati mekana
Kuhana pileća prsa često su suha i žilava, a u zelenim sarmicama ostat će mekana i sočna. Izrežite pileća prsa na manje komade, posolite ih, pospite naribanom limunovom korom i dodajte mnogo papra, te po želji mljevenog korijandra. Omotajte ih u već prokuhane listove blitve, zavežite u svežnjiće i kuhajte na pari dvadesetak minuta. Poslužite ih s umakom od mljevenih šampinjona i malo vrhnja.
Brzo kuhanje
Za jednostavnu i laganu zelenu štrucu prokuhajte desetak velikih listova blitve, izravnajte i osušite na čistoj salveti. Tri do četiri lista stavite na dno namaštene široke posude, zatim na njih složite nekoliko slojeva kriški kuhane šunke posute ribanim sirom, sve zamotajte u štrucu, pažljivo je zavežite i na kraju premažite uljem. Pecite u već ugrijanoj pećnici na 180 stupnjeva 20 minuta, te izrežite kad se malo ohladi. Poslužite mlako s umakom od rajčica i bosiljka.
Od ostatka hrane
Prokuhajte i osušite male listove blitve. U sredinu svakog lista stavite malo smjese od isjeckanog mesa i salama, malo namočenog i ocijeđenog mekog dijela kruha, jednog jaja, nekoliko žlica naribanog sira i začina po želji. Omotajte okruglice i pričvrstite drvenim štapićima ili čačkalicama. Popržite ih u tavi s isjeckanim lukom (oko četvrt sata), dodajući malo juhe ako je potrebno. Poslužite s kuhanom rižom.
Čak će i ostaci hrane biti ukusni, skuhate li ih u listovima blitve