Jedan, dva, tri: Nauči kako napraviti fitometabolički kruh

Naša gastroblogerica Ivana Perić Rabhi u našem novom video serijalu učit će nas kako napraviti jednostavne, ali ukusne recepte utemeljene na fitometaboličkoj prehrani

Ljeto je tu i svi bi rado skinuli još pokoji kilogram i zablistali na plaži. Jedan od načina je i prelazak na fitometaboličku prehranu. Zato ti i donosimo novi video serijal s receptima utemeljenim na toj prehrani.

"Ova metoda  bazirana je na  principima mediteranske  prehrane, temelji se na ubrzanju metabolizma kroz uravnoteženje hormonalnog sustava, pokretanja svih drenažnih i detoksikacijskih procesa u tijelu, te dovođenja organizma u stanje homeostaze. Fitometabolička metoda  sadrži pravilan omjer ugljikohidrata, masti i bjelančevina koji će vam pomoći da sigurno smršavite bez gubitka energije i mišićne mase. Raznolikom i uravnoteženom prehranom, uz laganu tjelovježbu  dolazi do gubljenja isključivo masnih naslaga.", objasnila nam je Ivana Perić Rabhi naša gastro blogerica.

Jedan od glavni 'aduta' ovakve prehrane je i fitometabolički kruh kojeg možeš jesti za doručak. Jedna ili dvije šnite s npr namazom od sira ili humusa i savršeni doručak je tu.

Image
Foto: Marino Lencović

"Zašto baš Fitometabolički kruh?

Zato što ga njegovi sastojci čine jedinstvenim, zdravim i za svakoga.
Fitometabolički kruh se pravi od heljdinog brašna! Heljda je „super namirnica“ koja ne sadrži gluten te je pogodna i ljudima koji imaju probleme s intolerancijom odnosno alergijom na gluten. Ima niski glikemijski indeks, doprinosi održavanju normalne razine šećera u krvi što je pogodno za dijabetičare te samim tim smanjuje rizik od razvoja dijabetesa tipa II. Nadalje, namirnica koja je bogata željezom, bakrom, magnezijem i flavonoidima, što ima pozitivan učinak na snižavanje kolesterola i visokog krvnog tlaka.
Kada brašnu od heljde, odnosno svim ovim nabrojanim pozitivnim učincima po vaše zdravlje dodate psyllium ljuskice (dobar izvor vlakana), sjemenke lana (koje imaju potencijalne zdravstvene koristi kao što su smanjenje kardiovaskularne bolesti, ateroskleroze, dijabetes, rak, autoimuni i neurološki poremećaji te ravnotežu hormona kod zdravlja žena, ali i muškaraca), bučine sjemenke (bogat su izvor magnezija, kalcija, kalija, željeza, cinka i vitamina K, bogate omega 3 masnim kiselinama koje su tijelu neophodne za održavanje zdravlja srca i reguliranje krvnog tlaka), sezamove sjemenke (sadrže vitamine A, B1, B2, B6 i E, nezasićene masne kiseline, minerale, bjelančevine, željezo, magnezij, mangan, cink, kalcij, fosfor i kalij) i orahe (odličan izvor vitamina B skupine, K, E i C te magnezija, fosfora, cinka, željeza, kalija, kalcija te selena koji djeluju kao snažni antioksidansi), odgovor je jasan.", rekla je Ivana.

Fitometabolički kruh

Sastojci:

200 g heljdinog brašna

2 žličice soli

350- 400 ml vode

20 g psyllium praha ili ljuskica

20 g bućinih sjemenki

20 g sezama

20 g lana

80 g jezgre oraha

Tostirajte orahe na tavi nekih 4 min. Zatim dodajte ostale sjemenke i smanjite temperaturu. Ostavite na tavi dok pripremite brašno, psyllium i sol. Stavite u posudu i promiješajte sastojke. Zatim dodajte tostirane sjemenke i orahe, dolijte vodu i promiješajte. Smjesa će biti kompaktna. Ako će vam trebati još vode nakon što odstoji 10 minuta, dolijte ipromiješajte. Kalup obložite masnim papirom,poprskajte s maslinovim uljem, smjesu istresite u kalup, poravnajte špatulom i stavite peći u zagrijanu pećnicu na 190C 45-60 min.