Kineska hrana je danas rasprostranjena cijelim svijetom, pa su širom planete otvoreni kineski restorani, a kineska kuhinja predstavlja jednu od globalno najpopularnijih i najrasprostranjenijih. Kineska jela u kojima uživaju ljudi najrazličitijih nacionalnosti i ukusa, sve se češće prave i kod kuće, a recepti za njih pronalaze se na najrazličitije načine.
Ipak, kineski restorani ostaju omiljena destinacija ljubiteljima kineske kuhinje, zbog kuhara koji uglavnom dolaze iz ove zemlje, te maestralno pripremaju svoja nacionalna jela i tako ih nam predstavljaju na nevjerojatan način. Tko je imao sreće da Kinu i posjeti – sigurno je probao i najbolja kineska jela.
Kina je domaćim turistima oduvijek bila privlačna, ali zbog svoje geografske daljine, ne i lako dostižna. Svako tko ju je posjetio, ili barem čitao o njoj, zna koliko je Kina kulturološki bogata, protkana dugom povijesti, ritualima i tradicijom.
Ali to je samo dio fascinantne kineske priče.
Kineska kuhinja jednako je bogata raskošnom poviješću i tradicijom, a predstavlja neodvojiv dio čitave kulture najmnogoljudnije zemlje na svijetu. Odlike kineskih jela oduvijek su fascinirale rapsodijom najzanimljivijih ukusa koje stvaraju u ustima, a dugo nakon jela i ostaju na nepcima.
Fascinantno, zar ne?
Gyoza dumplings
Iako je ovo jelo vrlo popularno u Japanu, njegovo podrijetlo treba tražiti u kineskoj kuhinji i vrlo sličnim varijacijama kineskih tjestenina.
Gyoza je tjestenina punjena mljevenim mesom i začinima te potom termički obrađena i poslužena uz jednostavan umak od soja sosa, rižinog octa i čili ulja.
Chow mein sa svinjetinom
Chow mein tradicionalno je kinesko jelo popularno diljem svijeta. Samo ime jela, doslovno prevedeno, značilo bi “pržena tjestenina”.
Naime, radi se o jelu spravljenom od tradicionalnih kineskih rezanaca koji se prže u woku na visokoj temperaturi. Izvorno se priprema s piletinom, ali se danas koriste sve vrste mesa.
Char siu
Char siu u doslovnom prijevodu znači “vilica/kuka pečenje” što dosta slikovito opisuje tradicionalnu metodu pripreme ovog jela. Dugačke trake začinjene i otkoštenje svinjetine se stavljaju na velike kuke i peku iznad roštilja/otvorene vatre ili u zatvorenoj pećnici.
Riječ je o slatkastom i iznimno mekanom pečenju koje bez poteškoća možete pripremiti u svojoj pećnici. Bez kuka.
Kineska kuhinja zajednički je naziv za sve kuhinje naroda, koji žive u Kini, a često i u drugim zemljama Istočne i Jugoistočne Azije.