Neugledna oblika, snažnog mirisa, skriveni pod zemljom, svake sezone iznova mame na potragu u koju s posebno dresiranim psima kreću obožavatelji te rijetke, a tako skupocjene i cijenjene gljive što raste u dubinama istarskoga tla. Ako još niste kušali tartufe, sada je pravo vrijeme, jesen je i ove godine u znaku te gastronomske delicije.
Sezona je bijelog tartufa
Mnogi se pitaju što su zapravo tartufi i u čemu je tajna te jedinstvene, aromatične gljive koja se ne može naći iznad zemlje, nego je skrivena ispod njezine površine. "Tartufi su gomoljaste gljive, u kulinarstvu ih svrstavamo i kao začin.Izgledom podsjećaju na krumpir ili čak na grumen zemlje. Nalazimo ih u centralnoj Istri, točnije u Motovunskoj šumi u dolini rijeke Mirne. Za njihov rast, kvalitetu i ostale vrijednosti pogoduju mješovita šuma, sastav tla, klima te naravno dolina rijeke Mirne. Pripadaju rodu Tuber, rastu 10-30cm ispod zemlje u zajednici s korijenom određenih vrsta drveća, uglavnom je to hrast. U Istri raste bijeli tartuf (Tuber magnatum Pico), koji je najcjenjeniji u svijetu, veoma jakog i intenzivnog mirisa i okusa. Njegova sezona traje od rujna pa do sredine siječnja. Postiže najveću tržišnu cijenu. Zatim imamo tri vrste crnog tartufa (Tuber aestivum vittad, tuber brumale vittad i tuber melanosporum vittad). Crnog tartufa imamo kroz cijelu godinu", ove osnovne informacije o tartufima za čitateljice portala Žena.hr ispričala nam je Renata Dabac, vlasnica prodavaonice "Zigante tartufi" u Zagrebu.
Prednosti gljiva kao hrane
Prema njezinim riječima, dokazano je da pojedine vrste gljiva(tartufi,vrganji, shiitake) izlučuju sastojke koji imaju preventivan učinak na pojavu raka. Gljive su niskokalorične i sadrže proteine.Tartufi imaju djelovanje afrodizijaka i bogati su važnim mikronutrijentima poput fosfora, natrija, kalija, magnezija, kalcija, sumpora i željeza. Smatra se da tartufi podižu raspoloženje.
Gurmanska poslastica
"Vrhunski svjetski kuhari su priznali Istarski bijeli tartuf jednim od najaromatičnijih i najkvalitetnijih u svijetu tartufa. Koriste se u pripremanju raznih jela od tjestenine, gdje bih istaknula domaće istarske fuže sa tartufima,zatim razna mesna jela i jela od ribe, te slastice kao što su sladoled,čokoladne praline i mouse. Njihovom svestranom primjenom u kulinarstvu i ona najjednostavnija jela su postala prava gurmanska poslastica", objašnjava R.Dabac. Zbog intenzivne arome, tartufi se u jela dodaju u malim količinama. Taj kralj gljiva, kako ga mnogi smatraju, ujedno je biser istarske gurmanske ponude kojoj je teško odoljeti, bez obzira na visoku cijenu tartufa.
Tartufi u Zagrebu
Prodavaonica Zigante tartufi jedino je mjesto u Zagrebu gdje se mogu pronaći svježi bijeli i crni tartufi, a također su u ponudi maslinova ulja s tartufima, sir sa tartufima, med i maslac s tartufima, te poznata istarska rakija s tartufima.U prodavaonici se uz proizvode od tartufa mogu pronaći visokokvalitetna maslinova ulja, tradicionalne istarske tjestenine, vrhunska vina, pjenušci,likeri te nadaleko poznata istarska Medeica i Biska.
Dani tartufa u Istri
Još stignete na tradicionalne Dane tartufa, koji se održavaju u malom mjestu Livade kraj Motovuna, i traju do 1.studenog. U nedjelju, 18. i 25.10. očekuje vas Internacionalni sajam Istarskog bijelog tartufa u sklopu kojeg je biranje i ocjenjivanje najvećeg i najljepšeg tartufa, licitacija tartufa, te pokazno traženje tartufa.
Kušajte crni tartuf
Iz nadaleko poznatog istarskog restorana "Zigante" preporučili su nam slijedeći recept: Krem juhu od badema s tortinom od tikvice i škampa te poprženim listićima badema i crnim tartufom.
Recept:
Skuhamo bademe, te ih prokuhane sameljemo. U mljevene bademe dodajemo mlijeko, te začinimo sa soli i paprom. Narežemo tikvice na rezance, lagano ih propirjamo, začinimo sa soli i dodajemo malo maslaca. Očišćene repiće škampa popržimo na maslinovu ulju, te ih takve i serviramo (način serviranja prikazan je na slici). Za kraj izribamo par listića crnog tartufa.
(M.G.)